Десять маловідомих фактів про сміх

Сміх
Image caption Друзі змусять вас сміятись швидше, ніж абстрактні жарти

Софі Скотт – нейропсихолог і за сумісництвом акторка гумористичного жанру – розповідає десять фактів про сміх, які, напевне, вам ще невідомі.

Сміх – це справді весело.

Коли я вперше прочитала гумореску зі сцени, у мене в голові крутилась лише одна чітка думка – я хочу виступити знову, просто зараз, тільки ще краще.

Чому нам так подобається сміятись?

З точки зору нейропсихолога все особливо заплутано: адже більшість популярних уявлень про сміх насправді хибні.

Отже, ось десять фактів про сміх, які, напевне, вам ще невідомі.

1. Щури регочуть від лоскоту

Хочете побачити, як сміється щур? Полоскочіть його. Щури – як і шимпанзе, і собаки – вміють сміятись. Та сміються вони не з жартів. Вони сміються під час ігор, так само як і люди, щоб показати своє щастя і зміцнити стосунки.

Під час дослідження щури, які більше грались, більше й сміялись. А ті, що більше сміялись, віддавали перевагу компанії таких самих сміхотливих щурів.

Це свідчить на користь думки, що людський сміх розвинувся з вигуків під час ігор – поведінки, властивої багатьом ссавцям.

У людей сміх зробився важливим способом проявити емоції, причому через різні канали комунікації. Згадайте лише, як ми намагаємось передати сміх у текстових повідомленнях, за допомогою так званих "смайлів" і "ЛОЛів".

2. Жарти – не головна причина сміху

Спитайте дорослих, що викликає у них сміх, і більшість відповість: жарти і гумор. Але вони помиляються.

Роберт Провайн, психолог з Університету Меріленду, виявив, що ми найбільше сміємось тоді, коли спілкуємось з друзями.

Ймовірність сміху підвищується у 30 разів, коли ми не одні.

Та найцікавіше, що навіть у спілкуванні ми все одно сміємось не над жартами: сміх викликають висловлювання і коментарі, в яких на сторонній погляд нема нічого кумедного.

Отже, сміх – це форма комунікації, а не реактивна поведінка.

За науковими даними, сміх не так сильно пов'язаний з жартами, а радше є формою соціальної поведінки, якою ми користуємось, щоб показати людям, що ставимось до них приязно і розуміємо їх.

3. Мозок відрізняє вимушений сміх від невимушеного

Ми дослідили важливість сміху лабораторно, за допомогою методу нейровізуалізації. Ми порівняли вимушений, інсценований сміх зі справжнім і щирим.

Як виявилось, наш мозок автоматично відчуває різницю. Коли ми чуємо вимушений сміх, активізується зона, відома як медіальна передфронтальна кора головного мозку.

Відомо, що ця зона бере участь у розумінні емоцій інших людей.

Це означає, що ми автоматично намагаємось розпізнати, коли хтось сміється вимушено, навіть якщо ніхто нам цього не доручав.

4. Сміх заразний

Результати сканування мозку також показують, що сміх є заразним. Навіть під час сканування, тобто у ситуації не надто веселій, видно, що мозок реагує на чужий сміх – а саме, готує м’язи обличчя до того, щоб сміятися.

І чим більше хтось схильний "заражатися" сміхом, тим краще вони вміють відрізняти вимушений сміх від невимушеного.

Це дозволяє припустити, що відповідь сміхом на сміх – це не просто поширення "інфекції", а спроба зрозуміти значення сміху.

5. Знайомі люди кумедніші від чужинців

Той факт, що сміх стимулює сміх, пояснює, чому ведучий комедійного шоу не шкодує зусиль на "розігрів" аудиторії і підтримання позитивного настрою у перервах між номерами.

Втім, знайомство і попередні очікування – найкраще підґрунтя для сміху.

Люди вважають жарти смішнішими, якщо чують їх від відомих коміків.

"Цікаво, я теж чую запах моркви!" – каже один сніговик другому". Навіть на папері цей жарт здається смішнішим, якщо ви думаєте, що його автор – Джиммі Карр (британський сатирик - Ред.), а не Джеймі Олівер (кухар-телеведучий - Ред.).

6. Сміх не покращує фізичну форму

Сміх корисний для здоров’я – часто стверджується в інтернеті.

На жаль, він не допоможе вам спалити більше калорій, ніж, скажімо, пробіжка.

Хоча сміх і справді прискорює витрачання енергії і серцевий ритм приблизно на 10-20%. Це означає, що за кожні 10-15 хвилин сміху ви спалите додатково 10-40 калорій.

Але вам доведеться безупинно сміятись до трьох годин, щоб спалити калорії від пакетика солоних чіпсів.

7. Стосунки тривають довше, якщо партнери сміються

Професор психології Боб Левенсон (Університет Берклі) просив пари обговорити, що їх дратує одне в одному, – тема непроста й делікатна.

Пари, які при цьому усміхались чи сміялись, не тільки краще почувались одразу після обговорення, а й були щасливіші у стосунках загалом, за власною оцінкою. До того ж, їхні стосунки тривали довше.

Це показує, що ми користуємось сміхом разом з тими, з ким відчуваємо емоційну близькість, щоб покращити свій емоційний стан.

Розділити з кимось гарний настрій – це дуже важливо. Та, можливо, сміх ще важливіший у складних, гнітючих обставинах.

Пам’ятаю, перед похороном батька я казала мамі якісь дурнички з єдиною метою її розсмішити, щоб нам було легше все це витримати. І це спрацювало.

Отже, сміх допомагає виміряти здоров’я не лише окремих людей, а й стосунків між людьми. Це один з критеріїв оцінки наших соціальних контактів та їхнього впливу на нас.

8. Сміх вимагає правильного моменту

Розмовляючи, люди завжди обирають правильний час для сміху – після закінчення речення. Навіть ті, хто розмовляє мовою жестів, вчиняють так само – хоча, здавалося б, ніщо не заважає їм сміятись упродовж всієї беззвучної розмови.

Мене завжди інтригувало те, як актори-коміки взаємодіють з аудиторією зі сцени. Потрібна неабияка впевненість у собі, щоб лишати паузи на сміх, а також знати, як вийти з ситуації, якщо сміху не буде.

Коміки тонко відчувають динаміку наростання й стихання сміху. Вміння залишати час на сміх – це справжнє мистецтво.

Кірі Прітчард-Маклін, акторка і викладач комедійного жанру, каже: "Треба бути дуже впевненою людиною, щоб стояти на сцені й нічого не робити, поки слухачі сміються. Важко також навчитись, коли продовжувати виступ – не перебивати сміх, але й не чекати надто довго, щоб не порушити динаміку".

Image caption Софі Скотт читає гумореску

9. Сміх привабливий

Чи можна сміхом затягти когось у ліжко? Згідно з даними одного дослідження, в оголошеннях на сайтах знайомств почуття гумору згадується частіше, ніж розум, освіта, професія чи сексуальна привабливість.

Інше дослідження виявило, що ми оцінюємо незнайомців як привабливіших, якщо вони сміються з наших жартів.

10. Деякі речі майже гарантовано викликають сміх

Жодному коміку ще не пощастило знайти такий жарт, який змусив би сміятися будь-яку людину на землі, у будь-яку епоху.

Втім, намагаючись розсмішити людей у своїй лабораторії, я виявила кілька надзвичайно ефективних методів.

Один з найкращих – це відеозаписи сюжетів, де люди намагаються не сміятись, коли це абсолютно недоречно.

Класичний приклад – сюжет з Шарлотт Ґрін, яка намагається читати новини на BBC Radio 4, з усіх сил придушуючи напади реготу.

Послухайте і попробуйте не засміятись!

Новини на цю ж тему