Кіра Муратова святкує 80-річний ювілей

Кіра Муратова Копирайт изображения UNIAN
Image caption Кіра Муратова під час презентації свого останнього фільму "Вічне повернення", який вийшов у жовтні 2013 року

5 листопада українська кінорежисерка Кіра Муратова святкує 80-річний ювілей.

Відзначена почесною нагородою кінофестивалю у Локарно та численними нагородами інших фестивалів, Кіра Муратова вважається класиком українського кіно.

В її доробку - півтора десятки повнометражних фільмів, кожен з яких вирізняється новими творчими пошуками.

З вірою в людину

Президент Порошенко у своєму привітанні відзначив, що Кіра Муратова зробила "непересічний внесок у розвиток українського та світового кіномистецтва".

"Високо ціную вас як видатного митця, що своїм самобутнім стилем у кіно осмислює людське буття, розповідає про любов, протиріччя і неспокій людської душі", - сказано в вітанні президента.

У Національній спілці кінематографістів України кажуть, що фільми Муратової "проникнуті вірою в людину і розчаруванням у її некращих проявах".

Image caption Кіра Муратова на Одеському кінофестивалі

"Ви ніколи не лукавили, не загравали з правдою про нас самих. У підсумку ваша правда робить нас загартованішими і мужнішими перед випробуваннями", - сказано в привітанні спілки.

20 років тому режисерка отримала почесного "Леопарда" кінофестивалю у Локарно за внесок у кінематограф. Наступного року цю відзнаку отримав французький класик Жан-Люк Годар.

Окрім того її фільми отримали п'ять нагород російської кінопремії "Ніка".

Кіра Муратова у 1959 році закінчила режисерський факультет радянського Всесоюзного державного інституту кінематографії (ВДІКу), навчалася у майстерні Сергія Герасимова і Тамари Макарової.

Після цього на Одеській кіностудії зняла свої перші фільми - "Короткі зустрічі", в якому разом з нею в головних ролях зіграв бард Володимир Висоцький, та "Довгі проводи".

Її гостросоціальна стрічка "Астенічний синдром", знятий у 1990 році, отримала спеціальну відзнаку журі Берлінського кінофестивалю.

У 90-х Кіра Муратова починає працювати з російською акторкою Ренатою Литвиновою, яка знімається в її "Захопленні", а в "Трьох історіях" стає співавторкою.

У наступні десять років з'являються стрічки "Другорядні люди", "Чехівські мотиви", "Настроювач", "Два в одному", "Мелодія для катеринки".

Останній її фільм "Вічне повернення" вийшов у український прокат минулого року, світова прем'єра фільму відбулась на Римському кінофестивалі.

З Кірою Муратовою працювали українські актори Наталія Бузько та Георгій Делієв, а також покійні Богдан Ступка та Віталій Лінецький.

Новини на цю ж тему