Яценюк звинувачує Росію в кібератаці на німецьку владу

Яценюк Копирайт изображения UNIAN
Image caption Арсеній Яценюк не надав доказів звинуваченню, котре озвучив

Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк звинуватив російську спецслужбу у хакерській атаці на сайти німецьких органів влади.

Проросійська група вже взяла на себе відповідальність за атаку, однак пан Яценюк став першим, хто заявив про можливу причетність до цього російської влади.

Глава українського уряду зробив цю заяву у ході офіційного візиту до Берліна, перед зустріччю з канцлером Німеччини Ангелою Меркель.

Експерт, з яким спілкувалася ВВС, висловив сумнів у тому, що пан Яценюк має докази, якими міг би підкріпити свої звинувачення.

КіберБеркут

Атака на сайти пані Меркель та німецького парламенту спричинилася до того, що ці сторінки у середу були недоступними з восьмої години ранку за Києвом до вечора.

Відповідальність за неї взяла на себе група, котра називає себе КіберБеркут – тобто пов’язує себе з розформованим після подій річної давнини спецпідрозділом української міліції, співробітників котрого звинувачували у побиттях, тортурах та розстрілах демонстрантів.

Перед зустріччю з пані Меркель німецькі тележурналісти запитали пана Яценюка, чи можуть проросійськи налаштовані хакери з України бути відповідальними за цю атаку.

"Я наполегливо раджу російській спецслужбі припинити витрачати гроші платників податків на кібератаки проти Бундестагу та офісу канцлера Меркель", - відповів він.

Політичне підґрунтя

Копирайт изображения www.kmu.gov.ua
Image caption Глава українського уряду озвучив звинувачення на адресу Росії перед зустріччю з Ангелою Меркель

Попри те, що конкретні звинувачення у здійсненні кібератак лунають дедалі частіше, зазвичай встановити, звідки походить та чи інша хакерська атака, вкрай складно.

"Цікаво, що держави звинувачують одна одну в кібератаках, незважаючи на те, що інформація, якою вони діляться з громадськістю, часто не підкріплює їхні звинувачення", – сказав ВВС експерт з питань безпеки професор Алан Вудворд.

Він додав, що уряди повинні мати неспростовні докази перед тим, як озвучувати настільки серйозні звинувачення на адресу інших урядів.

"Здається, члени міжнародного співтовариства схильні дуже швидко звинувачувати один одного на базі доказів, які мені не видаються переконливими", - заявив він.

Цього тижня ФБР оприлюднило докази, на котрих побудована його теорія про те, що листопадову атаку на кінокомпанію Sony Pictures здійснила Північна Корея. Американські слідчі заявили, що ІР-адреси, з яких здійснювали атаку, використовуються виключно цією державою.

Професор Вудворд піддав сумніву звинувачення ФБР.

"Жодна з цих адрес насправді не є північнокорейською. Вони походять з Сингапуру, Тайваню та інших країн цього регіону", - сказав він.

Пан Вудворд вважає, що кіберзлочинність дедалі частіше стає елементом політичного порядку денного.

"Цікаво, що подібна риторика виходить від країн, між якими зараз існує тертя. Конкретні кібератаки вони використовують для того, щоб набрати політичні бали", - каже він.

Німецькі спецслужби кажуть, що щодня стикаються приблизно з трьома тисячами хакерських атак. Нещодавно керівник німецької внутрішньої розвідки заявив, що приблизно п’ять атак з цієї кількості ініціюються іноземними спецслужбами.

Новини на цю ж тему