15 років Вікіпедії: 15 фактів про "Вікі", які не всім відомі

Вікіпедія Копирайт изображения Getty
Image caption На початок 2016 року "Вікіпедія" налічує 38 млн статей

З нагоди 15-річчя "Вікіпедії" ВВС згадує дивовижні факти з життя найбільшої і найвпливовішої онлайн-енциклопедії. І далеко не всі ці факти взяті з самої "Вікіпедії" ...

1. "Вікіпедію" створили філософ і фінансист: Ларрі Сенгер і Джиммі Вельс із США, які, за власним визнанням, будували свій проект на утопічній ідеї вільного доступу кожного до загальної суми знань людства і пожертвуваннях з усього світу.

Можна сказати, вони досягли успіху у своїх починаннях: наразі на сайті енциклопедії більш 38 млн статей, більше 4 млн користувачів вносили інформацію, яку виправляли понад 2 млрд разів; цими виправленнями, з-поміж іншого, займалися 4 тис людей, що мають звання адміністратора.

2. Десять мов, якими написана найбільша кількість статей - англійська (більш 5 млн), шведська (більше 2,5 млн), німецька (1,9 млн), нідерландська (1,85 млн), себуано (1,85 млн), французька (1,7 млн), російська (1,28 млн), варайська (1,25 млн), італійська (1,25 млн) та іспанська (1,23 млн).

При цьому кількість виправлень у згаданих філіппінських мовах - себуано і варайскій - істотно менше, ніж у інших лідерів списку, що свідчить зокрема про недостатню опрацьованість і завершеність багатьох створених статей.

3. Жодної статті, крім головної сторінки Вікі, немає в розділах на мовах гереро (використовується на території ПАР) і канури, якою говорять в Нігері і Нігерії.

4. У мов, що використовують більше однієї системи письма - наприклад сербської (кирилиця і латиниця) або уйгурської (кирилиця, латиниця і арабиця), - є можливість дублювати статті у відповідних алфавітах; на практиці, однак, не всі статті схожою мовою будуть мати свої симетричні дублети у всіх вживаних писемностях.

5. Щонайменше три мови, які користуються одним алфавітом, мають по дві версії "Вікіпедії": йдеться про англійську (стандартна і "спрощена" версія), норвезьку (букмол і нюнорськ) і білоруську (офіційна ("шкільна") граматика і тарашкевіца). Нерідко опис тих самих об'єктів і людей може радикально відрізнятися.

6. Щодо штучних мов - є версія "Вікіпедії" есперанто (більше 200 тис. статей), мовами волапюк, ідо і інтерлінгва. При цьому до використання мови ельфів з творів Джона Р. Р. Толкієна, на відміну від "Яндекс.перекладача", "Вікіпедія" ще не дійшла.

Image caption Засновник "Вікіпедії" якось назвав російського прем'єра Дмитра Медведєва людиною, "яка розуміє структуру інтернету"

7. У 2006-2007 роках існувала "Вікіпедія" "сибірською мовою" - вигаданою мовою, яку при цьому легко розуміли носії російської мови. Через велику кількість нецензурної лексики та викривлення фактів ця "енциклопедія" була видалена в листопаді 2007 року, зібравши понад 6 тис. статей, більшість яких були порожніми.

8. Збільшений з роками авторитет енциклопедії якось підвів її: 2009 року в англійській версії статті про французького оскароносного композитора Моріса Жарра зробив правку студент-ірландець, повідомивши про смерть митця. Креативний юнак дуже переконливо описав смерть Жарра і вигадав останні слова "небіжчика", чим спровокував шквал повідомлень у ЗМІ, включно з респектабельними виданнями на кшталт Guardian. Коли обман розкрився, всім учасникам скандалу довелося спростовувати свої повідомлення.

9. Як стверджує радіоведуча Рейчел Марсден, засновник "Вікіпедії" Джиммі Вейлз 2008 року особисто відредагував її біографічну сторінку, вказавши, що вони розлучилися, причому вона не знала про його рішення припинити стосунки до того, як прочитала статтю. Пан Вельс заперечував, що редагував статтю, проте інші редактори знайшли його ім'я серед тих, хто правив інформацію. На знак помсти Рейчел Мерсден продала светр і футболку, які належали, як стверджувала дівчина, Вельсу, з молотка.

10. Коли міжнародна група соціологів проаналізувала 10 версій мережевої енциклопедії різними мовами, то з'ясувала, що найсуперечливішими - такими, що піддаються найбільшій кількості виправлень, - статтями є описи політиків (Джорджа Буша-молодшого - англійською і Сеголен Руаяль - французькою), релігійні фігури (Ісус і Магомет - деякими мовами), але були й відмінності; так, франкомовні редактори більше боролися за статті про екологію, а чеські сперечалися через статті про різні прояви людської сексуальності.

Копирайт изображения SPL
Image caption Активісти критикують "Вікіпедію" за слабке залучення жінок до створення статей

11. Згадана стаття про Джорджа Буша-молодшого англійською мовою є абсолютним лідером за кількістю виправлень за всі роки існування інтернет-енциклопедії: її текст змінювався 45 862 рази. У російському сегменті, крім щорічних списків померлих, лідерами за кількістю виправлень стали статті про Йосипа Сталіна і мультсеріал "Смішарики", а також про Росію та Україну. На кожну з них припало більше 7 тис. правок.

12. У багатьох країн ті або інші сторінки онлайн-енциклопедії зазнали блокувань. Особливо непросто складається доля "Вікіпедії" в КНР: китайська версія сайту була заблокована в Китаї в червні 2004 року, в жовтні-листопаді 2006 року. У червні 2015 ЗМІ повідомили про повне блокування китайської "Вікіпедії" в КНР. Крім того, Пекін неодноразово частково блокував енциклопедію й англійською мовою. Китайська версія енциклопедії містить більше 860 тисяч статей.

13. У серпні минулого року Роскомнагляд висунув претензії до російської "Вікіпедії" щодо статті про легкий наркотик "чарас". Пізніше організація передумала блокувати енциклопедію, пославшись на те, що інформацію в "проблемній" статті відредагували.

14. Енциклопедія намагається бути самокритичною у своїх статтях: в англомовному розділі існують статті "Гендерні забобони "Вікіпедії" та "Список скандалів, пов'язаних з "Вікіпедією". Щодо першої, то жінки регулярно скаржаться на домінування чоловіків у колективі редакторів і пов'язаний з цим дисбаланс у висвітленні низки тем. Джиммі Вельс визнав, що попередні спроби збалансувати колектив за статевою ознакою виявилися невдалими, і висловив намір виправити такий стан справ у майбутньому.

15. З нагоди 15-річчя енциклопедія розпочала проект Wikipedia 15, де закликає користувачів розповісти, що вона для них означає. Крім багатослівних висловів про користь для всього людства, серед відповіді на це питання трапляються й "успішно складені іспити".

Новини на цю ж тему