BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: субота, 12 березня 2005 p., 17:33 GMT 19:33 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові Версія для друку
Чанґо Спасюк нагорoджений World Music Award 2005
 

 
 
Чанґо Спасюк
Ель Чанґо зі своїм акордеоном 'спілкується'
Чанґо Спасюк, аргентинський акордеоніст-віртуоз, здобув цьогорічну нагороду World Music 2005 в категорії кращого новачка. Власне, в його рідній Арґентині, де його шанобливо називають Ель Чанґо, новачком Спасюка не вважає ніхто: він записав шість альбомів і здобув репутацію короля музики чамаме.

Останні кілька років його музику почали відкривати для себе європейці, тож НОВОЮ постаттю в музиці народів світу він став передусім для британської авдиторії. Його дебют на британській сцені відбувся в листопаді 2003-го, коли він в інтерв'ю Бі-Бі-Сі розповів про своє українське коріння і пояснив, що таке музика чамаме.

Чамаме - це...

Для латиноамериканців сама назва чамаме асоціюється з дуже конкретним реґіоном - північним сходом Аргентини. Одна з композицій, яку написав сам Чанґо Спасюк, присвячена його рідній провінції Місіонес, де він народився в містечку Апостолес. Чанґо - арґентинець у третьому поколінні. На зламі 19-го століття його дідусі і бабусі - галицькі селяни - перетнули океан у складі першої хвилі імміґрації до Арґентини.

 Мій альбом „Полькас де мі Тьєрра" є даниною різним іммігрантським громадам мого реґіону, де, власне, багато українських мотивів
 
Чанґо Спасюк

Аргентинські українці

Чанґо розповів, що його рідний Апостолес заснований наприкінці 19 століття: на безлюдний берег з річкового пароплава зійшли шість українських сімей і шість польських. А вже його покоління українською практично не розмовляє, бо батьки спілкувалися мовою пращурів лише тоді, коли прагнули зберегти якісь таємниці від дітей.

Інша ситуація склалася з музикою, каже Спасюк: він виріс у родині музикантів. Його батько Лука грав на скрипці, а дядько Марко - на гітарі і власноруч зроблених цимбалах. Чанґо Спасюк так відповів на запитання, що він слухав у дитинстві і під якими впливами формувалися його музичні смаки?

Чанґо Спасюк: "Мій батько і дядько виконували українську народну музику. Важливо усвідомлювати, що то були часи, коли практично вся музика передавалася з покоління в покоління на живо. Вдома, в гостях, на всіляких забавах мій батько і дядько грали українську музику - грали так, як їх навчили їхні діди. Це з одного боку. А з другого боку, на радіо і на масових гуляннях чи святах було багато музики чамаме. А щоб постала повніша картина, уявіть собі ще такий штрих: в минулому на весіллях чи на якихось забавах люди часто всю ніч танцювали під одну й ту саму мелодію. Бо музиканти, як правило, були аматорами і знали одну-дві пісні, але людям це не набридало

Чанґо сказав, що данину своєму українському походженню віддав в окремому альбомі.

Чанґо Спасюк: "Мій альбом „Полькас де мі Тьєрра" є даниною різним іммігрантським громадам мого реґіону, де, власне, багато українських мотивів. Але цей диск - лише частина, фрагмент загальної картини тієї музики, яку я виконую, -- чамаме, найбільш репрезантивну традиційну музику північного сходу Аргентини. Це музика, яка розвивалася протягом багатьох століть, формувалася і змінювалася від багатьох нових впливів - не лише східноєвропейських. Чамаме має власні корені, а одним з елементів, які визначають її тепер і які принесені іммігрантами, - це центральна роль акордеона."

 Коли я виконую польки, то вони в мене також наповнюються звучанням і естетикою чамаме, стають „чамамезованими".
 
Чанґо Спасюк

За кількастолітню історію музика чамаме пройшла барвисту еволюцію: народна музика корінних для тих країв індіаців гуарані, на яку наклалися африканські ритми і креольські нашарування. А найактивніше вона збагачувалася, всотувала народні мотиви інших прибульців на початку 20-го століття, коли до Арґентини прибули східноєвропейські іммігранти. І тепер чамаме дуже часто охоплює елементи польки, але ті польки, які пише Чанґо Спасюк, особливі.

Чанґо пояснив це так:"Коли я виконую польки, то вони в мене також наповнюються звучанням і естетикою чамаме, стають „чамамезованими". Я поєдную різні стилі. Для мене зовсім неважливо розрізняти, ЗВІДКИ взялися ті чи інші мотиви - ця мелодія українська, а ця мелодія індіанців-ґуарані; для мене важливо, як воно лунає у поєднанні. Важливо, як воно сприймається, бо цю музику треба вбирати шкірою, відчувати - її не поясниш якимись окресленнями."

Чанґо Спасюк
Чанґо Спасюк на концерті в Лондоні
У концертних програмах для невтаємничених особливість стилю чамаме пояснюють таким окресленням: "Ця музика відображає одвічну боротьбу між радістю і смутком, меланхолією". Наскільки цей опис відповідає дійсності, на думку людини, яку охрестили янголом-охоронцем чамаме?

Чанґо Спасюк:"Це не зовсім боротьба між радістю і меланхолією. Історія цього музичного жанру тісно пов'язана з тим, що діялося в житті людей у цей час. І горе, і радість - трагедії, досягнення, святкування - все це залишило свій музичний відбиток на чамаме. Вона дуже багатограння і багатобарвна. Власне, чамаме можна порівняти з цибулею! Кожен її шар можна вважати уособленням якогось настрою: після радісного шару настає шар тужливий, а всі разом вони утворюють те одне ціле, яким є чамаме.

 Власне, чамаме можна порівняти з цибулею! Кожен її шар можна вважати уособленням якогось настрою: після радісного шару настає шар тужливий, а всі разом вони утворюють те одне ціле, яким є чамаме
 
Чанґо Спасюк

Віртуоз біло-чорних клавіш

Спостерігаючи взаємодію музиканта і його інструмента, повсякчас ловиш себе на відчутті присутності якогось таїнства. Як сам Чанґо бачить свої стосунки з акордеоном, чим він для нього є?

Чанґо Спасюк:"Є два способи грати на акордеоні: можна використовувати акордеон, щоби щось сказати; а другий - коли акордеон використовує ВАС, щоб сказати своє. Батько купив мені мій перший акордеон, коли мені було 11 років. Відтоді я з ним не розлучався: спочатку я з тим акордеоном їв і навіть спав - не брав хіба що до школи. Я ніколи не ставив собі за мету бути віртуозом, а акордеон є для мене частинкою мене самого. Це як дихання. Але крім усього іншого, це ж майже неможливо - грати на акордеоні віртуозніше, ніж грають українці!

 
 
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження