BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: четвер, 17 листопада 2005 p., 23:00 GMT 02:00 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові Версія для друку
Андрій Жолдак шокував Берлін
 

 
 
Андрій Жолдак. Фото УНІАН
Андрій Жолдак. Фото УНІАН
Андрій Жолдак - це відома і знакова постать у сучасному театрі. При чому за кордном його знають не гірше, а то навіть і краще ніж в Україні. Його авангардні вистави показували в багатьох країнах світу.

Ось і останні гучні премєри Андрія Жолдака відбуваються не в Україні, а в Німеччині, у відомому берлінському театрі Волькбюне.

16 листопада у Берліні відбулася прем'єра вистави скандального режисера із Харкова Андрія Жолдака.

"Медея в місті" - третя вистава на сцені відомого театру "Volksbuehne" -Народна сцена.

Андрія Жолдака називають майстром епатажу і самореклами як в творчості, так і в житті. Він називає себе нащадком відомого українського театрального року Тобілевичів, тому часто величає себе Тобілевичем IV.

Вистави Жолдака - це завжди випробування і для акторів, і для глядачів.

Акторів Жолдак змушує робити неймовірні речі - садить їх в клітки, змушує бігати голяком по сцені і виставляти на показ все, що є гарного і поганого в людській природі.

Глядачам Жолдака теж доводиться нелегко, адже його вистави тривають в середньому 4-5 годин. Але це не заважає йому збирати аншлаги.

Андрій Жолдак - єдиний український режисер, який отримав премію ЮНЕСКО - найпрестижнішу театральну нагороду. Це означає, що він міг поставити виставу на будь-якій сцені світу.

Але попри світове визнання, не всі розуміють Жолдака в Україні, де прихильників авангардного театру значно менше, ніж на Заході.

Жолдака постійно критикують. Головне у чому йому дорікають, - це те, що беручи для постановки класичні твори, режисер спотворює іхній первісний зміст.

У Жолдака навіть розгорівся скандал з приводу авторських прав із російським письменником Александром Солженіценим після того, як український режисер поставив виставу за мотивами "Один день Івана Денисовича".

Від оригіналу там практично нічого не лишилося, зате на сцені актори блювали тухлими яйцями, а із задніх проходів їм трубкою витягували гази у трьохлітрові банки.

Остання постановка Жолдака класичного твору "Ромео і Джульєтта" стала однією з причин, чому його звільнили з посади керівника Харківського академічного театру української драми імені Тараса Шевченка (колишній театр Леся Курбаса "Березіль"), яким він керував три роки.

У жолдаківській постановці "Ромео і Джульєтти" актори з'являються на сцені повністю голі. Серед декорацій - справжні унітази, на яких герої зображують процес дефекації, а потім обмазують один одного коричневою речовиною. Саме через це, на думку багатьох, виставу не дозволили показувати в Україні. У зв'язку цим режисер навіть звернувся до прем'єр-міністра та міністра культури.

Тому прем'єра "Ромео і Джульєтти" відбувалася у Берліні, театрі "Фольксбюне" (Volksbuehne), куди Жолдака запросили гостьовим режисером.

16 листопада там показали іншу його виставу "Медея у місті" за мотивами трагедії Евріпіда. Як і слід здогадуватися, від Евріпіда там лишилося небагато, зате Жолдак знову всіх здивував.

Свої враженнями від вистави Бі-Бі-Сі розказав відомий німецький театральний критик Дірк Пільц:

"Вистава триває п'ять годин. На сцені з'являються корови, коні, кролі, качки, птахи і багато різних речей. Досить важко знайти там якусь сюжетну лінію. Це просто якась зміна картинок. Мені не дуже сподобалося. Якось дуже провокативно.

Жолдак досі був невідомий у Німеччині, але тепер, коли він показав тут вже три свої вистави, про нього багато пишуть у газетах, є дискусія. Одні людин кажуть, що це геніально, інші - навпаки.

Не можна сказати, що зовсім немає зв'язку з "Медеєю" Евріпіда, - звідти взята тема стосунків між батьками та дітьми, але решта - це вже творчіть самого режисера".

Прогнозують, що епатажний і шокуючий Жолдак гарно впишеться у концепцію Народної сцени ("Volksbuehne") і, можливо, залишиться там працювати. Цей театр відомий тим, що надає прихисток режисерам, яких не визнають і не шанують на батьківщині. Саме таким вважає Андрія Жолдака німецька преса, зокрема видання "Берлінер Пост", яку переглядала кореспондентка Української служби Бі-Бі-Сі у Німеччині Наталка Писанська.

"Майже всі видання пишуть з обуренням про причини, які змусили Жолдака працювати у Берліні. Для німецької публіки, для німецьких критиків причини абсолютно незрозумілі і неприйнятні. Але саме це, саме те, що Жолдак не зміг працювати в Україні, викликає велику симпатію до сюрреаліста із Харкова".

 
 
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження