BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення:
 
Перешліть цю сторінку другові Версія для друку
Київському монументу Перемоги - 25 років
 

 
 
Київ
Київському прототипові Статуї свободи - монументові Матері-Вітчизни - виповнюється 25 років.

Чверть сторіччя тому - в переддень річниці перемоги в Великій Вітчизняній війні музейний комплекс, до якого належить пам’ятник, відкривав генеральний секретар ЦК Компартії Радянського Союзу Брежнєв.

Відтоді, монумент Матері-Батьківщині залишається суперечливою спорудою в середовищі українських архітекторів.

Фігура Матері-Батьківщини трохи більше 100 метрів заввишки досі є однією з найвищих споруд Києва, поступаючись лише кільком сучасним високоповерхівкам та понад 380-метровій Київській телевежі.

Скульптура кремезної жінки з мечем у руці віддалено нагадує монумент Статуї свободи у Нью-Йорку, оскільки також знаходиться поблизу води, на Дніпрових схилах, є такою ж заввишки, проте український монумент із вагою у 450 тон є навіть удвічі тяжчий.

В 1981 році в тодішньому Радянському Союзі статую таких габаритів будували вперше і для надання їй більшої монументальності навіть хотіли покрити сусальним золотом.

Проте відтоді, як помер перший скульптор того пам’ятника - автор меморіалу в Сталінграді Євгеній Вучетич і роботу над монументом очолив український скульптор Василь Бородай, від ідеї з позолотою відмовилися і монумент зробили цільнозвареним зі сталі.

Коли Матір-Батьківщину відкривали в 1981-му, скульптори запевняли, що споруда пройшла геодезичні проби, здатна витримати землетрус у 9-балів і простояти 150 років. Та відтоді від українських архітекторів не раз лунали ініціативи щодо демонтажу пам’ятника через, як вони вважали, його естетичну непривабливість.

Чи варта зберігати скульптурний комплекс на вашу думку?

Дякуємо усім хто написав на форум!

Дописи на цьому та інших форумах Бі-Бі-Сі не є офіційною позицією телерадіомовної корпорації.

Напевно, буде краще не турбуватися з цього приводу, повинен пройти час. А коли думки й погляди громадськості зійдуться в згоді, так десь на 99,9%, тоді будь-ласка приймемо рiшення. А на даний момент, менi до вподоби iдея - додати "iron granny" сучасну, державну символiку!!!
Олександр Францiшкевич, London

Занадто багато вже було розвалено. Хто будував, хто відкривав - яка різниця? Це пам'ять тих людей, які пройшли через страшну війну і згадка для нас і для майбутніх поколінь про ті часи. Це вже наша історія. Залишить пам'ятник в спокої. "Середовище українських архітекторів" повинне турбуватися про збереження вже збудованого і створення кращого нового, але не про зруйнування.
Iryna

Цей пам’ятник не можна зносити в жодному випадку. Варта, подумати, як покращити те місце, прибрати і підтримувати порядок. Запалити там Вічний вогонь. Звичайно з Торонто краще видно, але ламати не будувати.
Мишуков Константин, г.Киев, Украина

Фото Укрінформу

"Статуя Свободи" в Києві, здвигнута в часі поневолення України, це глум над Україною і є символом чужого панування в Україні. Цей огидний, неестетичний пам'ятник повинен бути усунений з Київської гори, а виручені кошти піти на укріплення саркофагу АЕС в Чорнобилі та на увічнення пам'яти жертв Голодомору, спричинених окупантом.
Oмелян Коваль, Брюссель, Бельгія

Пропоную просто залишити в спокої цей пам'ятник. Це вже історія Києва і України. Не потрібно нічого демонтовувати. Не думаю, що він комусь насправді заважає. І є досить велика кількість людей, яким він подобається.
Мирослав Запухляк, Івано-Франківськ, Україна

З таким підходом як у деяких дописувачів, то можна і пам’ятник Міцкевичу закатати в асфальт. Цей монумент потрібен, щоб люди знали свою історію, якою вона б не була, і не повторялись її негативні моменти. У Німечинні, незважаючи на 45-ю окупацію, вбивств та зґвалтувань цивільного населення, пам’ятник радянському воїну стоїть. Пора людям позбутися совкового менталітету, який не визнає іншої думки та погляду.
Ростислав, США

Мені здається, і я завжди так вважала, від самого першого дня її існування, що ця споруда не є прикрасою ані дніпровським схилам, ані самому Києву. А вшанувати пам’ять "синів і дочок" можна і без такої купи металу. Найважливіше, аби ця пам’ять залишилася в наших серцях. А щодо нинішнього покоління - то чи варто від цих молодих людей очікувати такі-самі почуття, які є в наших душах при спогадах про війну. Для них, і для їх дітей ця війна буде просто фактом в історії, як, скажімо, для нас війна 1812 року. І це треба розуміти, бо це є реалії, бо це є життя. Тому цю металеву "красуню" краще б було убрати звідти. Той, хто бачить Київ вперше, дуже дивується. А найкраще аби око раділо від золотих куполів Лаври БЕЗ такого смурного сусідства.
Олена, Київ, Україна

Монумент, це по-перше символіка, по-друге естетика, а потрете прикраса довкілля. Баба (як багато її називають) символізує жахливе совєтське минули, краси в ній не багато, а як нищить Київське побережжя Дніпра то ніхто не може не зауважити.
Роман,

Мені цей монумент не подобається. І думаю що його побудова не найкращій спосіб вшанувати перемогу. Мабуть краще було б його прибрати. Але мені набагато більше заважає пам’ятник Леніну на Бессарабці. Так що я почав би з Леніна, а «залізна баба» хай ще трохи постоїть.
Сергій Яковенко, Київ, Україна

Її слід перебудувати, вона занадто велика та горда як для 30 млн. котрі її ніколи не побачили. А ще вона а ні як не відповідає архітектурі міста - я як вперше приїхав до Києва - аж злякався. Взагалі Радянська Влада була якоюсь неадекватною щодо старовинних споруд - я ще пригодам пам'ятник Артему у Святогорску.
Вадим, Харків, Україна

Цікаво, що панове з-за кордону переважно дуже хочуть її знести. Але ж, шановні, це не "цвях, яким Москва прибила Україну", це нагад про МІЛЬЙОНИ синів і дочок України, що загинули, рятуючи її від нацистської навали. Вони не сиділи за океаном, вони проливали кров в найстрашнішій війні в історії. Ви хочете їх забути? Це вони, виявляється, були "окупанти"? Вже зараз не всі діти можуть відповісти, від кого то визволяли, наприклад, у свято "Дня визволення Одеси" (це бачив у програмі новин). Вам що, потрібно знести і телевежу (адже і вона вища за Лавру)? А може житимемо в одноповерхівках (щоб всі були однакові і не надто висувалися)? Знайома логіка?
Дмитро Пєтухов, Україна

Враховуючи ту відразу народу до батьківщини яка у нього склалася за роки нехтування народу батьківщиною цей монумент справді страшний. Зате він красивий. Може можна так - йому здерти зі щита герб радянський, замість меча дати до рук щось пристойніше, і назвати якось красивіше. Щоб вийшов наш варіант статуї свободи. Буде відображати нашу дійсність - наша свобода збудована на руїнах того жахливого минулого.
Володимир, Тернопіль, Україна

Лом-баба, як її тодi називали, дiйсно, дуже неестетична споруда. До того ж тiнь вiд меча падає на Лавру. Але це вже давно шматочок київської iсторiї. Гарна чи нi, її не можна зносити. В усякому випадку, це мусять вирiшувати тiльки кияни.
Сел, Гаага, Нiдерланди

 Це - частина української історії. Нехай і не кращих її сторінок. Тож прибирати його не слід у жодному разі. Але за будь-яких обставин, вважаю, це власна справа киян і вирішувати - їм.
 
Олексій Н, Київ, Україна

Та хай буде. Кому він заважає? Це ж не Ленін, не Сталін і не Гітлер. Просто пам'ятник загиблим у війні...
Vent, Montréal, Québec

Якщо серп-молот та "советський" герб змiнити на тризуб та повний герб України (який до речi не було затвердженно) - то нехай стоїть!!!
Володимир Борщ, London, UK

«Залізну бабу» треба демонтувати. Статуя несе в собі негативну енергію і нічим іншим як московським пугалом для українців. Це є позитивна травма і підсвідома ментальна тортура для киян. Це страховисько вітає і прощаває усіх, хто літає через Бориспіль. Зрівняти все і забути.
Lesia, USA

Нехай стоїть - це також наша історія.
Роман, Сокаль, Україна

Їй не місце стояти на Українській землі як і не місце старим "вождям", які ще стоять по усіх містах України які завжди були ворожі до нас Українців!
Орися Ткаченко, Ніагара Фолс, Канада

 Якщо серп-молот та "советський" герб змiнити на тризуб та повний герб України (який до речi не було затвердженно) - то нехай стоїть!!!
 
Володимир Борщ, London, UK

Mонумент Перемоги – це насправді троянський кінь з усіма імперськими амбіціями і негативізмом, що є чужим для української ментальності. Порівнювати цю Валькірію із статуєю Свободи можна, але не треба. Що спільного між ГАЛАГом і Діснейлендом?
Severyn, Nalyvaichenko Junior, USA

Це, передусім не Мати-Батьківщина, а Родіна-мать. Це символ СССР. Це символ організації ветеранів "ВОВ", яка не йде на примирення, ігнорує заклики Президента України, мріє про відновлення СССР та ліквідації незалежності України. Ліквідація цієї аляповатої неестетичної споруди викличе лемент не тільки совєтських ветеранів ВОВ, що проживають в Україні, але і в Росії. Для цього потрібно мати український національний уряд. Дай, Боже, щоби хоча б вправитися з закриттям російської військової бази в Севастополі...
Юрій, Зарицкий, Трускавець, Україна

Цей монумент не лише відвертає увагу від краси київських церков, Лаври, ітд., але він є і залишиться на зажди символом російсько-радянського людоненависницького режиму. Краси в цьому монументі ніякої, символізм противний американській "Статуї Свободи". Вже давно час усунути цю "жінку Леніна", як її багато хто в Україні називає, як також усіх ленінів і інших катів або їх вислужників. Чи є де-небудь в Німеччині пам`ятник Адольфа Гітлера?
Атанас Т Кобрин, Норт Порт, Флорида, U.S.A.

 Цей монумент не лише відвертає увагу від краси київських церков, Лаври, ітд., але він є і залишиться на зажди символом російсько-радянського людоненависницького режиму. Краси в цьому монументі ніякої, символізм противний американській "Статуї Свободи". Вже давно час усунути цю "жінку Леніна", як її багато хто в Україні називає, як також усіх ленінів і інших катів або їх вислужників. Чи є де-небудь в Німеччині пам`ятник Адольфа Гітлера?
 
Атанас Т Кобрин, Норт Порт, Флорида, U.S.A.

Доведеться той монумент залишити, бо якщо розбирати - цим як прецедентом скористаються ті, хто заради прибутків від будівництва нищить історичне обличчя Києва. Визнають малохудожніми і інші монументи і цілі квартали - і настромлять нових "свічок".
Андрій Савицький, Київ

Мене шокує монумент відьмі на Лисій горі. Категорично проти гігантоманії та масової побудови пам'ятників.
Володимир, Городище, Україна

Це - частина української історії. Нехай і не кращих її сторінок. Тож прибирати його не слід у жодному разі. Але за будь-яких обставин, вважаю, це власна справа киян і вирішувати - їм.
Олексій Н, Київ, Україна

Розібрати, коли будуть на це кошти. До речі, хтось з двох перших наших президентів видавав указ про зняття радянської символіки. А що там щиті красується? Отож.
Андрій Еріх, Харків, Україна

Я завжди ненавидів цей бридкий монумент. Його слід зруйнувати, аби знову засяяла Лавра.
Anatoly, Long Island, New York, USA

Залишити. То є частина нашого міста та наших спогадів. Чому знову впадаємо "до основанья, а затем...". Вважаю, треба навчитися зберігати пам’ять, та вчитися на помилках, та побільше творити, аніж руйнувати.
Оксана, Україна, Німеччина

Нехай стоїть. Навіщо її демонтувати? Чим краща жінка з гілками на майдані Незалежності?
Іра

Вважаю, що треба демонтувати цей монумент, та й усі інші совдепівскі по усій Україні.
Євген Антіфєєв, м. Луганськ, Україна

Не треба поспішати, але вже треба поступово думати над тим, як демонтувати монумент. Не є таємницею, що сама ідея побудови "анти-Лаври" була задумана Москвою як "позначення території" -- мовляв, Україна тепер під нами назавжди і ось це цвях яким ми, Москва, її прибиваємо. Це так само як російські православні церкви в самісінькому центрі колись колоніальних Хельсинки чи Таліна. З іншого боку Палац культури та науки у Варшаві з часом став пам’яткою сам по собі - не думаю, однак, що така роль чекає київський монумент - він часу не переживе.
Роман, Україна-Київ

Треба демонтувати, бо викликає відразу і спотворює історичну забудову київських схилів.
Nina, Kanada

Його слід демонтувати, продати через ebay, а отримані кошти віддати дітям-жертвам Чорнобиля. Це жахливий монумент.
Mihailo Mansvetovic, Bristol

Безумовно вважаю доцільним ліквідувати незграбну скульптуру Матері-Батьківщини і залишити тільки постамент, який нагадує військове укріплення ДОТ(російською мовою). Можливо зверху можна надбудувати прапор з металу. Вважаю, що такий більш скромний комплекс буде більш привабливим.
Володимир, Бабанов, Київ-127, Україна

 
 
Також на цю тему
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження