BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: п’ятниця, 02 червня 2006 p., 16:41 GMT 19:41 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові Версія для друку
Енергоатом хоче підтопити Січовий острів: екологи проти
 

 
 
Ні - Ташлицькій ГАЕС
Ні - Ташлицькій ГАЕС
В Україні загострюється конфлікт між екологами та Національною компанією „Енергоатом”.

Науковці та низка політичних і громадських організацій назвали злочинним та протизаконним затоплення територій південного гранітно-степового Прибужжя у Миколаївській області, яке може статися у разі добудови Ташликської гідроакумулюючої електростанції.

Науковці кажуть, що ця територія є унікальною як ландшафтна пам’ятка.

Поруч з цим, Національна Компанія "Енергоатом" вважає добудову станції, у будівництво якої вкладено вже значні кошти, доцільним і необхідним.

Саме на Миколаївщині, поблизу Южноукраїнська, як твердять науковці, зосереджено понад сто біологічних видів, занесених у Червону книгу та численні види-ендеміки. На цій території у руслі Південного Бугу знаходяться пороги та острів Гард, що тісно пов’язаний з історією Запорізької Січі.

 Це – унікальне місце. І на Дніпрі їх уже не залишилось. А пороги тут, на Бузі — залишились. І залишилось місце, котре бачило усіх наших гетьманів, усіх кошових і полковників. Церква в Гарді була другою за значенням у Запорозьких вольностях. А вольності запорозьких козаків і покозачення всієї України дало поштовх і державотворенню.
 
Микола Біляшівський

Говорить представник Українського Товариства охорони пам’яток історії та культури Микола Біляшівський:

"Для вольностей Запорізьких козаків це був другий такий адміністративний центр. Перший – була сама Січ. І на Бузі центр запорозьких вольностей адміністративний — це знамените урочище Гард. З островом Гардовим, де стояла козацька церква. Поруч скелі знамениті, оспівані у піснях, легендах, думах!"

Микола Біляшівський також наголошує, що саме що саме острів Гард має пряме відношення до творення історичної Української Державної символіки, а історичні події, які відбувалися в урочищі, що підлягає затопленню, мали ключове значення для процесу державотворення України:

"Це – унікальне місце. І на Дніпрі їх уже не залишилось. А пороги тут, на Бузі — залишились. І залишилось місце, котре бачило усіх наших гетьманів, усіх кошових і полковників. Церква в Гарді була другою за значенням у Запорозьких вольностях. А вольності запорозьких козаків і покозачення всієї України дало поштовх і державотворенню".

Іван Заяць проти урядового волюнтаризму

Заяви про необхідність недопущення затоплення острову, порогів та прилеглих територій підтримують і спортсмени-водники, які називають цей відрізок Південного Бугу єдиним в Україні, на якому можлива організація водних походів вищої категорії складності. Говорить представник Спортивного клубу водного туризму Антон Федоренко:

"Структура рік, порогів настільки різна! Те, чому можна навчитися на Гарді – цьому більше ніде не можна навчитися. В усьому світі будують штучні канали з вируючою водою. Тому що у них немає таких ресурсів, які є у нас. І цей ресурс просто щезає. МОЖЕ щезнути. Якщо ми з цим нічого не вдіємо."

Підтримуючи ці заяви, заступник голови Української Народної Партії і колишній міністр екології Іван Заєць вважає, що винуватцем назріваючого втручання в екологічний баланс регіону та знищення ландшафтної пам’ятки є і Кабмін, який, для підвищення потужності Ташлицької ГАЕС, минулого тижня затвердив затоплення парку „Гранітно-степове Побужжя”.

 Те, що ми спостерігаємо на рівні Кабінету Міністрів, я інакше як чиновницьким волюнтаризмом назвати не можу. Абсолютно нульовий рівень екологічної свідомості у більшості членів Кабінету Міністрів і у представників енергетичного відомства. Ми сьогодні стаємо свідками – це реанімація старих проектів, які морально і фізично уже б давно мали відійти у вічність.
 
Іван Заяць

"Те, що ми спостерігаємо на рівні Кабінету Міністрів, я інакше як чиновницьким волюнтаризмом назвати не можу. Абсолютно нульовий рівень екологічної свідомості у більшості членів Кабінету Міністрів і у представників енергетичного відомства. Ми сьогодні стаємо свідками – це реанімація старих проектів, які морально і фізично уже б давно мали відійти у вічність. Цьому проектові Ташлицької гідроакумулюючої станції вже десь років 30-40 щонайменше".

Іван Заєць припускає що у завершенні проекту зацікавлені певні ділові кола, що мають намір таким чином здійснити сумнівні фінансові оборудки:

"Я говорив із дуже поважними енергетиками на предмет чи є потреба сьогодні у цій Ташлицькій гідроакумулюючій станції. Чи справді у наших енергомережах такі пікові навантаження, що ми не можемо їх зняти якимось іншими шляхами. І мені досить серйозні енергетики казали що немає такої потреби. Тобто, ми повинні шукати сьогодні тут інтерес - приватний, інтерес, якщо хочете, особистий. Це - мільярдні витрати, тим більше, пов’язані із землею, бетоном. І це, я думаю, сьогодні головний інтерес людей, які ведуть цей проект".

Поруч з цим, „Енергоатом” вважає добудову станції, у будівництво якої вкладено вже значні кошти вкрай необхідним. Там твердять, що розширення Ташлика дасть змогу регулювати потужності станції упродовж доби і дозволить стабілізувати напругу у електромережі та щороку економити до 5 млрд. кіловат годин електроенергії.

При цьому „Енергоатом” запевняє, що повного затоплення Гардового острова теж не відбудеться. Проект передбачає лише часткове підтоплення острова, твердять енергетики.

Пуск другої черги Ташлицької ГАЕС запланований на двадцять дев’яте червня. Екологічні організації обіцяють активну протидію безпосередньо біля станції.

 
 
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження