http://www.bbc.com/ukrainian/

понеділок, 02 жовтня 2006 p., 15:05 GMT 18:05 за Києвом

Ендрю Крейг
кореспондент Бі-Бі-Сі

Гени білої петунії дістали американцям Нобеля

Цьогорічні Нобелівські премії в галузі медицини присуджено двом американцям - Ендрю Фаєру і Грейгу Мелло за дослідження механізму контролю за потоком генетичної інформації в межах клітин.

Їхній метод уже використовується для вивчення функціонування генів, і може бути застосований в майбутньому у нових формах лікування багатьох хвороб.

Механізм втручання у потік генетичної інформації був відкритий практично випадково. Коли вчені намагалися вивести новий вид петунії темно-бузкового кольору, квітка виходила весь час білою.

Причиною було те, що генетичний механізм, який сприяв появі бузковому кольору, був у невідомий спосіб відімкнений. Ендрю Фаєр і Крейг Мелло встановили, що подібний механізм спрацьовує також поміж тварин. Хоча типова жива клітина має десятки тисяч ген, не всі вони проявляються в один і той самий час.

Фаєр і Мелло зрозуміли, що механізмом відімкнення небажаних потоків генів можна позбутися небезпечних втручань, таких, як скажімо, з боку вірусів. Цим процесом можна маніпулювати в лабораторії.

Послідовники теорії Фаєра і Мелло провели досліди над різними видами живих організмів і сподіваються, що в майбутньому завдяки ним можна буде розробити нові способи лікування захворювань людей.

Пацієнти із хворобами печінки і деякими видами сліпоти вже стали об'єктом клінічних випробувань.