BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: четвер, 08 березня 2007 p., 14:03 GMT 16:03 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові Версія для друку
Дискримінація чоловіків в Україні: армія, пенсія, родина
 

 
 
Жіночий день
Жінку славимо, а коли ж будемо славити чоловіків?
У День 8 Березня жінки почують багато компліментів на свою адресу, а жіночі громадські організації матимуть нагоду учергове наголосити на дискримінації жінок.

Однак в Україні є ті, хто переконаний, що дискримінації зазнають не лише жінки, але й чоловіки.

Чи ви зазнавали дискримінації як чоловік? Пишіть через форму справа.

Уляна Ходорівська із видавництва "Зелений Пес" серйозно досліджувала тему порушення прав чоловіків в Україні.

У. Ходорівська: Соціальна система - вона як медаль із двох боків, і вона і тих, і тих б'є. В Америці уже до цього додумалися, бо там просто думають довше. А у нас тема дискримінації чоловіків не сприймається. Ніхто не порівнював, кого більше дискримінують, і це порівняти не можна: і тих, і тих, просто кожного в іншій сфері. Чоловіків - у приватній сфері, жінок - у публічній. Просто публічна сфера більш помітна, і в ній легше зафіксувати дискримінацію. Коли я досліджувала дискримінацію чоловіків, то робила глибинні інтерв'ю. Чоловіки й самі соромляться про це говорити, тому що є стереотип, що чоловік - господар у сім'ї, він має привілейоване становище в суспільстві, тому як же можна говорити про дискримінацію? Дискримінація - це про жінок і негрів.

Бі-Бі-Сі: Що ви маєте на увазі, коли говорите, що чоловіки є дискримінованими у приватному житті?

У. Ходорівська: Насправді дискримінація чоловіків в Україні закріплена законодавчо. Формально дискримінацією є армія - за статевою ознакою. 46% населення України зобов'язано провести час у такій установі, як армія, незалежно від їхнього бажання. Це є дискримінація. Другий пункт - це пенсійний вік. Пенсійний вік жінки - 55 років, а чоловіка - 65. Але середній вік жінок - 70 років, а чоловіків в Україні - 60 років, тобто до пенсії чоловік не доживає. З цієї причини різниця в пенсійному віці не є обгрунтованою. Є ще сімейний кодекс. Більшість моїх респондентів, з якими я говорила, дуже вражало, що аліменти виплачуються тільки жінці. Якщо дитина залишається з чоловіком, то дружина чоловікові нічого не виплачує. Як сказав один мій респондент, який мав гіркий досвід намагання відсудити дитину, дитину чоловіку залишать тільки в тому випадку, якщо дружина хронічна алкоголічка. Сімейний кодекс ті, що з ним стикалися, визнають однозначно дискримінаційним до чоловіків.

Бі-Бі-Сі: Уляно, а чоловіки взагалі-то самі здогадуються, що їх дискримінують?

У. Ходорівська: Чоловіки - ну, я зіткнулася із цим стереотипом, що чоловік не може бути дискримінований. Вони не визнають цього. На рівні розмови, коли починаєш розказувати про всі ці нюанси чоловікам, вони говорять: дійсно? що, правда? ану покажіть статтю в законі. Визнати себе дискримінованими вони не хочуть, тому що це не прийнято в суспільстві жалітися для чоловіка. Вони вважають, що чоловік не може жалітися, бо інакше він не чоловік.

Відгуки читачів

Віктор, Львів: Я часто працюю перекладачем і помітив, що в один час була тенденція надавати перевагу перекладачам жіночої статі, незважаючи на кваліфікацію чи компетентність. Іноді складалось враження, що навіть знання іноземних мов не вимагалось - основним критерієм була стать особи та її фізична привабливість (що, можливо, й не дивно, тому що переважна більшість замовників усних перекладів - чоловіки). Це, правда, зовсім не означає, що жінки - погані перекладачки; я сам знаю багатьох хороших перекладачок. Але, на мій погляд, в міру розширення міжнародних контактів України, наші бізнесмени та діячі все більше приходять до розуміння того, що на першому місці має бути досвід та кваліфікація людини, а не інші критерії.

Сергій, Київ, Україна: Ці питання давно вже на часі. Коли 70-літній професор викликає ліфт, а в прочинені двері впурхує зграйка першокурсниць, не залишаючи йому місця, їм і на думку не спадає, що пропустити їх уперед - це право, а ніяк не обов'язок чоловіка. І годилося б хоча б подякувати за це. В інших країнах я такого неподобства не спостерігав.

Dmytro, East Hanover, USA: Соціальна система промислової дискримінації проявляеться майже в кожній країні нашої планети і всюди дискримінують посвойому в ріжний спосіб супроти чоловіків та жінок кольору скіри та національности, найбільшою дискримінаціею для чоловіків з браку освіти, тому першенство завсіди мають ті чоловіки , що посідають кусок паперу з будь-якого коледжу, що до дискримінації жінок то тут справа інша, жінок в Америці дискримінувати тяжще з приводу так званого сексуального harasmentu , я поки пішов на пенсію мав змогу працювати в промисловому манажменті, доводилося дискримінувати мені супроти чоловіків і жінок , не тому що вони були чоловічої чи жіночої статі але через національність без відома моїх суперників, так що дискримінація е всюди і її ніхто ніколи не позбудеться...

Володимир Грималюк, Alberta, Canada: В Канаді розгляд любої справи в суді (та в досудовому часі) побудовано на упередженному визнанні вини чоловіка. Статистика в цьому відношенні просто вражаюча, а ЛЮБИЙ адвокат тільки відводить очі при намірі чоловіка захистити свою честь. Мій випадок та випадки моїх друзів просто хрестоматійні - по них можна було б писати навчальні матеріали для майбутніх українських правознавців. Я розумію, що ви не надрукуєти ні цього, ні будь якого із аналогічних листів, в яких зображатиметься становище в західних країнах в правдивому світлі -мені доводиться постійно стикатись з упередженним ставленням державної системи, функціонуючої на принципах нехтування прав людей, кругової поруки в поліції та інших карних органах. При звертанні до адвокатів, як тільки вони дізнаються про необхідність протистояти поліції - зразуж пропадає дар мови.

 
 
Ім'я
Прізвище*
Адреса
Країна
Електронна адреса
Телефон (з міжміським кодом)*
* заповнювати не обов'язково
Ваші коментарі
 
  
Бі-Бі-Сі залишає за собою право редагувати коментарі і не ґарантує публікації всіх листів
 
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження