BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: середа, 12 березня 2008 p., 16:43 GMT 18:43 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
Чи визнає Україна командира Настенка героєм?
 

 
 
СКР 112
СКР-112 (ВМС України) з бортовим номером 200 стоїть біля Угольної стінки у Севастополі, 1993 р. Фото з публікації Флот України
Лідер української партії «Пора» депутат Верховної Ради Владислав Каськів пропонує Президенту Віктору Ющенку присвоїти звання Героя України колишньому командиру сторожового корабля Чорноморського флоту Сергію Настечку.

У 1992 році на сторожовому кораблі було піднято український прапор, після чого СКР 112 перейшов з Донузлава до Одеси. Дослідники історії розподілу Чорноморського флоту вважають, що несанкціонований проросійським командуванням Чорноморського флоту похід сторожовика прискорив створення Військово-Морських Сил України.

Ініціатива депутата Верховної Ради Владислава Каськіва щодо присвоєння звання Героя України колишньому командиру СКР 112 Сергію Настенку у Севастополі почали активно й водночас агресивно обговорювати на одному з Інтернет форумів проросійського спрямування. Це виглядає як дежавю, але думки анонімних авторів не відрізняються від тих оцінок, які ще 16 років тому прозвучали з боку командування тоді ще неподіленого Чорноморського флоту. «Зрадники», «розкольники», «переприсягателі» - такими словами тоді нагороджували моряків, які присягали Україні, прихильники повного російського контролю над флотом.

 Його вчинок дав змогу іншим відчути, що в Україні є флот і що є люди, за якими треба піти і з якими можна буде створити свій національний флот… Я знаю, що це було рішення не тільки командира, але й всього екіпажу. Але відповідальність за людей взяв на себе командир.
 
Микола Савченко

Іншої точки зору дотримується автор книги «Анатомія неоголошеної війни» про спроби Росії повністю контролювати і Крим, і тоді ще неподілений Чорноморський флот колишній офіцер штабу ВМС України Микола Савченко:

«Його вчинок дав змогу іншим відчути, що в Україні є флот і що є люди, за якими треба піти і з якими можна буде створити свій національний флот… Я знаю, що це було рішення не тільки командира, але й всього екіпажу. Але відповідальність за людей взяв на себе командир».

21 червня 1992 року о 8 годині 56 хвилин сторожовий корабель, яким командував капітан-лейтенант Сергій Настечко, вийшов з бухти Донузлава (Євпаторія) і, піднявши Державний прапор України, взяв курс на Одесу. Свій вчинок колектив пояснив неможливістю подальшого проходження служби в умовах постійних принижень з боку командування бригади і флоту, невирішеністю питання розподілу ЧФ і створення ВМС України.

СКР 112 переслідувало декілька кораблів Чорноморського флоту. З швидкісного десантного корабля на повітряній подушці відкривали вогонь. З ракетного катера намагались скинути канати, щоб вивести з ладу стерно і гвинти бунтівного «сторожовика.» Один з літаків імітував торпедну атаку. До захоплення екіпажу готувалась озброєна група. На допомогу сторожовику українське Міноборони надіслало винищувач СУ-27. Підійшли українські морські прикордонники. «Сторожовик» увійшов в Одесу.

Автор книги «Анатомія неоголошеної війни» Микола Савченко:

"Треба ще віддати належне Москві, що своїм відношенням негативним, та ще й тиском, та ще й своєрідними репресіями, а саме звільненням українських моряків зі служби за те, що вони прийняли присягу, саме вони змусили замислитися тих, хто прийняв присягу України, що вони взагалі – українці.
Командир сторожового корабля СКР 112 Сергій Настенко звільнився з військової служби ще шість років тому. Зараз військовому пенсіонеру всього 44 роки. Він підприємець".

Після «сторожовика» Сергій Настенко командував фрегатом «Гетьман Сагайдачний». Під його командуванням було здійснено перший в історії молодого українського флоту далекий похід. У 1994 -му, коли офіційна Москва ще продовжувала гальмувати розподіл Чорноморського флоту, український фрегат прийшов до Франції на святкування 50-річчя висадки союзників у Нормандії. Сергій Настенко був і командиром бригади кораблів.
Каже, що пішов зі служби тому, що не міг спокійно спостерігати, як з початком масових скорочень « за віком» звільняли найдосвідченіших.

Про свій бунтівний перехід на «сторожовику» під українськими прапором згадує філософськи. Мовляв, вчинив правильно. Тоді були такі обставини, а зараз обставини інші. З флотом він залишається не тільки подумки. Одному з екіпажів придбав спортивну форму для футбольної команди. Іншим допомагав урізноманітнити меню продуктами. «Деколи матроси навіть не знають від кого ці подарунки. А для мене це й не має значення. Так само не має значення, як і хто оцінюватиме мій похід на СКР 112», - сказав телефоном Сергій Настенко. Від інтерв’ю у запису колишній командир української «Аврори» відмовляє журналістам вже майже 16 років.

 
 
Також на цю тему
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження