http://www.bbc.com/ukrainian/

вівторок, 06 травня 2008 p., 13:10 GMT 15:10 за Києвом

Любомир Крупницький
Бі-Бі-Сі, Київ

Скільки коштує Залізний хрест УНР?

Орден лицарів Залізного хреста армії Української народної республіки – один з найцікавіших об’єктів, які будуть продаватися на чергових торгах аукціонного дому „Знак” в Москві.

Про це стверджують самі організатори торгів, які відбудуться дещо пізніше – 17 травня, проте вже зараз діє передаукціонна виставка, де зокрема представлено й українську військову відзнаку.

„Залізний хрест” – одна з нагород часів української визвольної війни 1917-1921 років. Водночас – це єдиний бойовий орден Армії УНР. Його повна назва: „Залізний хрест за зимовий похід і бої”. Цією відзнакою нагороджували вояків армії Української Народної Республіки, які брали участь в Першому зимовому поході.

З початку грудня 1919 р. до 6 травня 1920 р. українська армія на чолі з генералом Михайлом Омеляновичем-Павленком провела бойовий рейд тилами російських більшовицьких та білогвардійських військ, що отримав назву Перший зимовий похід. Більше про цю нагороду в інтерв’ю Бі-Бі-Сі розповів історик Олександр Кучерук:

„Залізний хрест – це досить простий, прямокутний, всередині – сонечко і тризуб, а на звороті написано: “За зимовий похід”, потім – дата і номер. Перший випуск був у досить обмеженій кількості, а наступний – масовий тираж, 5 тисяч, відрізнявся тим, що зірочка була з променями. Потім, значно пізніше був ще третій випуск, додатковий, який має іще меншу вартість.”

Затверджено нагороду було наказом Головної команди Війська і Флоту УНР, за підписом Симона Петлюри. Нагородження розпочалося аж в кінці 1920 р. Знак ордена під №1 одержав генерал Михайло Омелянович-Павленко.

На московському аукціоні Залізний хрест армії УНР представлений поряд з близько 470 іншими відзнаками – орденами, медалями й значками. Стартова ціна цього українського лоту складає трохи більше 50 тисяч гривень. Це один з найдорожчих предметів у категорії „фалеристика”.

Історик Олександр Кучерук стверджує, що попри те, що деякі екземпляри Залізного хреста справді дуже цінні, взагалі початкова вартість цього лоту суттєво завищена:

”Ні, це нереальна ціна, абсолютно! Занадто висока. Ринкова їхня вартість не така. Наскільки мені відомо, в Україні можна разів у десять дешевше купити.”

Також історик пояснює унікальність саме цієї нагороди:

”Хрест за зимовий похід – один з найстарших, він іменний і номерний. Але хрест – це не тільки був сам знак, до нього ще була грамота. Якщо є до нього грамота і номер хреста співпадає з номером на грамоті, то він набирає значно більшу комерційну вартість, ніж просто окремо хрест і окремо грамота. Тобто, на ці речі треба дивитися. Його можуть, умовно кажучи, оцінити на суму з двома нулями, а можуть і з трьома.”

Пан Кучерук не вбачає нічого дивного у тому, що ця нагорода з’явилася на московському аукціоні, адже як він каже, офіційний і неофіційний рух цих речей досить широкий і їх можна по всьому світі знайти. Наприклад, за його словами, цікава колекція українських нагород є у Королівському музеї Бельгії.

Стосовно ж Залізного хреста армії УНР, то це далеко не єдина українська відзнака того періоду. Розповідає історик-фалерист Олександр Кучерук:

„Перші українські нагороди, (а йдеться про той час, коли Україна ще не мала своєї державності), з’явилися у громадському секторі – серед „Січових стрільців”, і „Соколів”, трошки пізніше – ввели відзнаки і Українські Січові Стрільці, і Галицька армія. Наприклад, у 1918 році для членів ради „Січових стрільців” було випущено спеціальний знак – дві літери “С” з калиною переплетені. Їх було виготовлено, здається, 12 штук. Оце – дуже велика рідкість.”

Чимало нагород було УНР було запроваджувалися вже проводом Української республіки у вигнанні. Їх переважно робили на відзначення ювілеїв визначних подій українського минулого та видатних його постатей. Наприклад, 1927 року було введено медаль „В десяту річницю відбудови Української держави”, а після вбивства Симона Петлюри було уведено відзнаку його імені – „Орден (Хрест) Симона Петлюри (1932 р.).