Проект ВВС "100 жінок": як жінки-геймери дають собі ради з сексизмом

Стеф Харві під час гри
Image caption Жіночі змагання допомагають жінкам-геймерам потрапити до світу професійного кіберспорту, в якому зараз домінують чоловіки

Кіберспорт - індустрія, до якої відкритий доступ має дуже небагато жінок. Вони стикаються з сексизмом з боку колег-чоловіків і величезною різницею в оплаті праці.

Дві з найуспішніших жінок-геймерів розповіли ВВС, як вони дають собі раду із дискримінацією та служать прикладом для інших жінок в професії.

Цього тижня в Лондоні пройде церемонія вручення нагород в галузі кіберспорту, на яку були номіновані найкращі гравці в індустрії. Серед них немає жодної жінки.

Кіберспорт - змагання серед геймерів - це галузь, яка росте неймовірними темпами. За оцінкою консалтингової компанії Deloitte, цього року обсяги прибутку індустрії зростуть на 25% і складуть близько 500 млн доларів. А світова аудиторія сягне 150 млн людей.

На відміну від традиційного спорту, у кіберспорті фізичні дані спортсменів не грають жодної ролі. Проте переважна кількість гравців у найпопулярніші ігри - чоловіки.

За даними недавнього опитування, проведеного організацією Pew Center, у відеоігри грає рівне число чоловіків та жінок, але при цьому вдвічі більше чоловіків називають себе "геймерами". Тобто щойно онлайн-гра стає змаганням, кількість гравців-жінок значно зменшується.

Спецпроект "100 жінок"

У рамках щорічного спецпроекту ВВС "100 жінок" ми розповідаємо про життя жінок в XXI столітті у різних країнах: про проблеми, з якими вони щодня стикаються, і можливості, які відкриваються перед ними.

Протягом наступних трьох тижнів ми розповідатимемо про жінок, які стали лідерами в спорті, музиці, політиці та інших сферах життя, а також вестимемо дискусії про фемінізм та інші питання.


Стеф Харві - одна з найуспішніших жінок-геймерів у світі. На її думку, лише 5% професійних гравців - жінки, і винен у цьому існуючий у суспільстві стереотип, пов'язаний з онлайн-іграми.

"Це "чоловічий клуб", тому жінка в цьому світі відразу потрапляє в категорію "інших", - пояснює вона.

Сексизм панував у геймерському співтоваристві протягом багатьох років - тут доходило і до цькування жінок, які грали. Стеф розповідає, що їй навіть погрожували зґвалтуванням.

"Вони описували (онлайн), що зроблять з моїм тілом, що я не маю права грати, бо використовую свою сексуальність, - і все це в найдрібніших подробицях", - ділиться вона.

Стеф зізнається, що часто має похмурі думки про роботу.

"Часто я думаю: навіщо я займаюся цим, якщо інші члени геймерської спільноти мене ненавидять? Тому що я феміністка, і я вірю, що жінкам є місце у кіберспорті", - розповідає вона.

Image caption Стеф Харві не раз ставала жертвою сексзиму онлайн та отримувала погрози

Джулія Кіран - лідер геймерської команди Team Secret, яка в жовтні стала провідною жіночою командою в світі.

"До жіночих команд ставлення завжди несерйозне - ніби це не справжня гра. Так до нас ставляться гравці-чоловіки", - говорить Джулія.

Одним з вирішень цієї проблеми стало створення жіночих команд і змагань тільки серед жінок. Для Стеф, наприклад, такі чемпіонати стали можливістю потрапити до професійного кіберспорту.

"Я - живий доказ того, що це працює. Я бачила інших жінок-геймерів і думала, що хочу виграти Кубок світу. Набагато простіше надихатися кимось, хто в змозі тебе зрозуміти", - пояснює вона.

Але багато гравців, у тому числі й Джулія, вважають, що жіночі чемпіонати тільки посилюють гендерну нерівність в індустрії.

"Було б набагато краще, якби жінки і чоловіки могли грати разом", - говорить Джулія.

Image caption Провідна команда жінок-геймерів Team Secret та її лідерка Джулія Кіран (у центрі)

Крім того, проведення жіночих чемпіонатів призвело до величезної різниці в оплаті праці між гравцями різних статей.

Провідні чоловіки-геймери у кіберспорті заробляють понад 2,5 млн доларів, жінки - менше 200 тисяч. Таким чином, жіночі команди не приносять серйозного прибутку, а це - причина меншої кількості спонсорів і меншого охоплення аудиторії.

Стеф сподівається, що в майбутньому великі компанії почнуть підтримувати гравців-жінок і жіночі чемпіонати.

"Зрештою, для змагань учасникам потрібні гроші. Але наша головна мета - щоб чисто жіночі змагання перестали існувати, бо в них більше не буде необхідності", - вважає вона.

Рівні можливості у грі

Twitch - популярний серед геймерів сайт потокового відео ігрового процесу, який належить компанії Amazon. Його творці борються з сексизмом і образами, але Стеф придумала своє рішення проблеми.

Misscliks - це організація і потоковий акаунт для просування рольової моделі жінки-геймера у світі онлайн-ігор.

На думку Стеф, те, як рідко жінки стають професійними геймерами, також пов'язане з історією розробки ігор. Незважаючи на те, що кіберспорт не має відношення до фізичних даних учасників, ігри створювалися чоловіками і для чоловіків - з урахуванням просторової орієнтації і рефлексів, тобто тих якостей, які сильніше розвинені у чоловіків.

"Поступово серед любителів-геймерів буде з'являтися все більше представників обох статей, і якщо я зможу надихнути своїм прикладом хоча б одну людину - це все варте того", - говорить Стеф, яка сподівається, що чим більше жінок стануть розробниками ігор, тим більше гравців-жінок з'являтиметься в індустрії.

Новини на цю ж тему