Саркозі йде з політики: на кого ставлять французькі правоцентристи

Саркозі Копирайт изображения AP
Image caption Багато хто прогнозував, що Саркозі обійде крісло глави держави, проте він не дійшов навіть до президентських виборів

Колишній президент Франції Ніколя Саркозі залишає велику політику. Він не пройшов у другий тур праймеріз, на яких мають обрати єдиного кандидата на виборах президента від правоцентристів.

Визнавши поразку, Саркозі підтримав ліберала і переконаного прихильника вільного ринку, колишнього прем'єр-міністра Франсуа Фійона.

Той набрав 44% і випередив іншого екс-прем'єра Алена Жюппе, який набрав 27% голосів.

Найближчої неділі, 27 листопада, відбудеться другий тур праймеріз, у якому визначиться, хто з них - Фійон чи Жюппе - братиме участь у президентських виборах наступного році від партії "Республіканці" (колишній "Союз за народний рух").

У першому турі праймеріз в неділю взяли участь понад чотири мільйони людей - набагато більше, ніж очікувалося.

Головним суперником переможця республіканських праймеріз називають лідерку ультраправих Марін Ле Пен.

З огляду на надзвичайну непопулярність і роз'єднаність правлячих зараз соціалістів, кандидат від цієї партії навряд чи зможе успішно подолати перший тур виборів президента в квітні 2017 року.

Ні гіркоти, ні смутку

Опитування прогнозують, що наступний президент Франції визначиться у другому турі виборів, призначених на 2017 року, і ним стане кандидат від правоцентристів.

Після поразки 61-річний Ніколя Саркозі заявив у своєму виступі: "Я не відчуваю гіркоти, не відчуваю смутку, я бажаю моїй країні найкращого".

Оголошуючи про відхід від політики, він додав, що в його житті буде "більше пристрастей, пов'язаних з особистим життям, а не з громадським".

Саркозі призупинив громадську діяльність після поразки на виборах президента в 2012 році. Однак в 2014 році він повернувся до політики в якості лідера правоцентристів, які провели внутрішньопартійні реформи.

Висловлюючи підтримку Фійонові, Саркозі сказав, що вважає його погляди ближчими до своїх, аніж погляди Жюппе.

Франсуа Фійон був прем'єром в той час, коли Саркозі обіймав пост президента - з 2007 по 2012 рік.

Кинути виклик Ле Пен - Люсі Вільямсон, кореспондент ВВС в Парижі

З моменту повернення Саркозі до політики два роки тому його вплив серед правоцентристів зменшувався, поки, зрештою, не перейшов до його суперників.

Він робив ставку на речі, які вже використовували ультраправі. Його ідеї з питань безпеки, імміграції та французької національної ідентичності були близькими до ідей Марін Ле Пен.

Що примусило Францію відвернутися від Саркозі - його ідеї, те, як він проявив себе на посаді президента, чи, можливо, скандали, які переслідували його після того, як він залишив посаду глави держави - до кінця не зрозуміло. Ясно одне: Саркозі вибув з президентських перегонів ще до того, як вони по-справжньому почалися.

З огляду на те, що рейтинг популярності президента-соціаліста Франсуа Олланда зараз перебуває на найнижчому в історії рівні, переможець внутріпартійної гонки у правоцентристів, як очікується, зустрінеться в другому турі виборів президента з лідеркою крайньо правих Марін Ле Пен.

Франсуа Фійон - англофіл, його дружина родом з Уельсу, а сам він захоплюється Маргарет Тетчер.

Він уже пообіцяв у разі своєї перемоги провести глибокі ринкові реформи.

Він не вважався фаворитом перегонів, проте останнім часом кількість його прихильників різко зросла.

"Поразка не повинна нікого принижувати, бо нам потрібні всі, - сказав він. - Я кажу, зокрема, про Ніколя Саркозі, колишнього президента Франції".

Що пропонує Фійон?

Копирайт изображения EPA
Image caption Франсуа Фійон не був фаворитом внутрішньопартійних перегонів правоцентристів
 • Скасувати 35-годинний робочий тиждень для працівників приватного бізнесу і повернути 39-годинний тиждень для держслужбовців.
 • Знизити податки і скоротити державні витрати на 100 млрд євро протягом найближчих п'яти років. Скоротити півмільйона бюджетних робочих місць.
 • Створити незалежний фонд, який би допомагав підприємцям і дозволив створити від півмільйона до мільйона робочих місць.
 • Підвищити пенсійний вік до 65 років.
 • Заборонити одностатевим парам всиновлювати дітей.
 • Провести референдум про квоту на прийом мігрантів.

Спочатку фаворитом перегонів у республіканців вважався суперник Франсуа Фійона, 71-річний колишній прем'єр Ален Жюппе.

Його прийнято вважати технократом. Він позиціонував себе як об'єднуючу фігуру в країні, яка пережила напади джихадистів.

"Перший тур був несподіваним, - сказав він після того, як стало зрозуміло, що він посів лише друге місце на праймеріз. - Найближча неділя, якщо ви цього захочете і якщо захочу я, піднесе ще один сюрприз".

Його ім'я фігурує в скандалі про незаконне фінансування президентської кампанії Саркозі в 2012 році.

Сам Ніколя Саркозі має постати перед судом у цій справі.

Злети і падіння Ніколя Саркозі

Копирайт изображения AP
Image caption Стосунки Саркозі та Ширака не були рівними
 • 1983 - Почав політичну кар'єру в якості мера паризького передмістя Нейї-сюр-С
 • 1993 - Прославився на всю країну тим, що особисто вів перемовини з терористом, який взяв у заручники дітей в дитячому садку Неї.
 • 1993-95 - Увійшов до уряду Едуарда Балладюра, ставши правою рукою прем'єра і отримавши крісло міністра зі справ бюджету.
 • 2002 - Став міністром внутрішніх справ після переобрання Жака Ширака на пост президента, незважаючи на розбіжності з ним у минулому.
 • 2004 - Обійняв пост міністра фінансів після перестановок в уряді, проте незабаром залишив цю посаду, щоб очолити "Союз за народний рух".
 • 2005 - Вдруге став міністром внутрішніх справ.
 • 2007 - Переміг на виборах президента, обійшовши кандидатку від соціалістів Сеголен Руаяль.
 • 2012 - Взяв участь у других президентських виборах, проте зазнав поразки від соціаліста Франсуа Олланда.
 • 2014 - Повернувся до політики, ставши главою "Союзу за народний рух", який згодом перейменується на "Республіканців".

Також на цю тему

Новини на цю ж тему