У Південній Кореї проблеми з порно

Сеул Копирайт изображения AFP
Image caption Працівниця спеціальної сеульської служби шукає в жіночих туалетах приховані камери

Порнографія існує всюди, та чи справді чоловіки в Південній Кореї вдаються до особливих хитрощів, щоб отримати інтимні фото жінок? Це питання досліджує Стівен Еванс, кореспондент ВВС у Сеулі.

Я вчуся грати на гітарі і днями зустрів незнайомий музичний термін - ачакатура*. Щоб дізнатися його значення, я ввів його в рядок пошуку на комп'ютері.

Те, що висвітилось на екрані, не має жодного стосунку до музики. Це був корейський сайт з жорсткою порнографією - дивно, адже в цій країні порнографію заборонено законом.

На мою думку, це вказує на дещо лицемірне ставлення до сексу. Порнографія, як і проституція, - поза законом, та знайти її нескладно. Органи влади регулярно закривають порносайти, але їм на заміну постають інші. Часто ці сайти ховаються за неочевидними назвами - для обізнаних.

Це постійна гра в кота і мишки. У квітні сеульській поліції вдалося закрити сервер у Нідерландах, який містив порноматеріали, орієнтовані на корейців. До того ці матеріали зберігалися на сервері в США, який закрили раніше.

Можливо, порнографія й нелегальна, але попит на неї величезний (втім, подвійні стандарти щодо порнографії - сильний осуд і високий попит - властиві багатьом країнам світу).

Особливо гостру проблему становить окремий вид порнографічних матеріалів - відео, зняте прихованою камерою в жіночих туалетах. Хоч би як це не здавалось дивно, ба навіть огидно, такі матеріали дуже популярні.

Влада намагається з цим боротися. В Сеулі є спеціальна служба, працівники якої обшуковують туалети. У місті Пусан, що на півдні країни, поліція цього літа отримала вказівку перевіряти чоловіків, які мають відеокамери та поводяться підозріло. Як писали місцеві газети, поліцейські також обшуковували жіночі примірочні кабінки на наявність камер за допомогою металошукачів.

Щоб зловмисники крадькома не робили фотографій "з-під спідниць", виробники смартфонів встановлюють на камери своїх пристроїв гучний звуковий сигнал.

Проблема настільки серйозна, що уряд розробив плакати, де зображена жінка на ескалаторі та чоловік за нею, який робить фото з ракурсу знизу. Підпис: "Будь ласка, дивіться за своєю спідницею".

Це викликало суперечки в суспільстві. Жінок обурило, що уряд покладає на них провину за ці дії - буцімто, проблеми б не було, якби вони не носили коротких спідниць.

Посадовці з Міністерства громадської адміністрації визнали свою помилку.

"Ми лише хотіли показати, що закон забороняє робити знімки з-під чужих спідниць, але невдало вибрали супроводжувальний текст", - сказав представник Міністерства. Текст замінили на інший, більш прямолінійний: "Фотографувати заборонено".

Image caption Плакат-застереження на ескалаторі

Невдоволення висловлювали в газетах і чоловіки: їх ображало, що жінки, стоячи перед ними на ескалаторі, міцно притискають спідницю до ніг. Багато хто жалівся, що до них ставляться як до збоченців, тоді як вони - невинні пасажири.

Міністерство гендерної рівності, як витікає з його назви, бореться за рівність - і минулого року посварилося з Міністерством праці, яке опублікувало свої поради з пошуку роботи. Пошукачам, вочевидь жінкам, пропонували подумати, чи не варто зробити пластичну операцію: адже це може підвищити їхні шанси на отримання бажаних посад. Міністерство праці почало агресивно виправдовуватись, заявивши, що ті поради написані стажером.

Ситуація в країні змінюється. Дедалі більше жінок сягають успіхів у кар'єрі, починаючи з жінки-президента. За останніми даними, відсоток працевлаштованих жінок 20-29 років зараз трохи вищий, ніж працевлаштованих чоловіків тієї ж вікової групи. Та, хоча жінки дедалі більше очікують неупередженого ставлення до себе, чоловіки не поспішають відмовлятися від своїх стереотипів, як і в інших країнах.

Корейські ж маркетологи переконані: секс сприяє продажам. Наприклад, у Кореї популярні дівчачі музичні колективи, учасницям яких ледь виповнилось 13 чи 14 років, але їхнє вбрання та сценічна поведінка просочені сексуальністю. У південнокорейських ЗМІ це називають "ефектом Лоліти".

Копирайт изображения AFP
Image caption Корейський поп-гурт Laboum виступає перед захопленими морськими піхотинцями

Тих, кому це не подобається, звинувачують в удаваній скромності. Чоловікам кажуть: напевно, ви збоченці, якщо бачите всюди сексуальний підтекст.

Нещодавно я відвідав виставку нових технологій, на якій побачив багато найсучасніших пристроїв та адептів технологій. Як мені здається, не обійшлося й без збоченців: неохайного вигляду чолов'яга, якому, чесно кажучи, не завадило б помитися, ходив навколо, фотографуючи довгоногих дівчат в тісних блузках та спідничках (керівництво компаній вважає, що не продасть свої пристрої без їхньої допомоги).

Цей слизький фотограф поводився настільки нахабно, - наприклад, вимагав, щоб безпорадна жінка розвернулася до камери в профіль, - що я відчув обов'язок хоч якось висловити свій осуд. Адже самі жінки мусили бути стовідсотково чемними й привітними до публіки, щоб не втратити роботу. Але я так нічого і не сказав, і мені за це соромно.

Заможність змінює очікування, гадаю я, але деякі чоловіки усе ще чекають від жінок, що ті будуть прикрашати їхнє життя, і незадоволені, коли ті мають вищі амбіції.

Сім'ї з дітьми часто мешкають в однокімнатних квартирах, тож багато хто мусить придушувати сексуальні бажання; частково з цієї причини в Кореї так багато "Готелів для побачень", де часом винаймають номери навіть подружні пари. У перший мій переліт літаком Korean Air я дуже здивувався, почувши оголошення:

"Попереджаємо, що сексуальні домагання на адресу бортпровідниць - це порушення законів авіації". Це була спроба захистити красунь-стюардес від пронирливих рук бізнесменів.

Якщо їм про це треба говорити, напевно, корейцям є куди зростати у культурі гендерної поведінки.

  • Ачакатура - мелодична окраса, звук, що максимально швидко виконується перед основним звуком мелодії.

Новини на цю ж тему