Майбутнє контрацептивів. Які альтернативи?

Сперма Копирайт изображения Dr Sarah Jones

Понад чверть британок вживають протизаплідні пігулки.

Багато хто вважає їх зручним способом запобігти вагітності, до того ж, вони мають інші позитивні ефекти, наприклад, зменшують шкірні висипи та полегшують біль при місячних.

Та не всім вони підходять. Нещодавнє дослідження данських науковців вказує, що комбіновані оральні контрацептиви можуть викликати депресію.

Журналісти радіопрограми ВВС Radio 1 and 1Xtra Stories зазирають у майбутнє пігулок та їхніх можливих альтернатив.

Копирайт изображения Dr Sarah Jones

Програми для планування чи запобігання вагітності

Нині жінкам пропонують багато програм, що допомагають відстежувати плідні й неплідні дні.

Ці програми дуже різноманітні: від простих календарів до складних версій, коли потрібно, щоб жінки щодня вимірювали температуру.

"Це забирає в мене 30 секунд на день, і програма повідомляє мені, коли є ризик завагітніти, а коли ні", - пояснює журналістка Голлі Грігг-Сполл, яка кілька років досліджувала гормональні контрацептиви для своєї книжки "Підсолоджена пігулка".

"У плідні дні я маю вибір: не займатися сексом або користуватись презервативом".

На її думку, з розвитком технологій ще більше жінок почнуть користуватися такими програмами.

"Врешті-решт, технології переберуть на себе цю роль і стануть тією негормональною альтернативою, що допоможе жінкам краще зрозуміти свій організм і дуже ефективно уникати вагітності".

Втім, д-р Сара Гардман, заступниця директора факультету сексуального та репродуктивного здоров'я, вважає такі програми менш надійними за інші методи, оскільки вони потребують, аби жінки щодня спостерігали за собою.

"Гормональні пігулки та спіралі зі вмістом міді - дуже ефективні методи контрацепції, про які жінками не треба думати день у день".

"Негормональні методи не такі певні. Якщо жінка хоче бути абсолютно впевнена у своєму методі контрацепції, їй слід поговорити про це з лікарем, зваживши всі "за" і "проти".

Копирайт изображения Dr Sarah Jones

Новий вид пігулок

Пігулки - лише один з 15-ти видів контрацептивних засобів, доступних у Великій Британії.

Існує два види пігулок.

Комбіновані пігулки містять два гормони, естроген і прогестерон; обидва вони продукуються жіночим організмом природним шляхом.

Збільшення кількості цих гормонів у організмі призводить до того, що яєчники не вивільняють яйцеклітину, а оболонка матки потовщується, через що до неї важче прикріпитися заплідненій яйцеклітині.

Втім, деякі жінки не можуть приймати контрацептиви з естрогеном - наприклад, ті, хто має високий тиск або зайву вагу.

Тому багато пігулок нового покоління - їх також називають "мініпігулками" - містять лише прогестоген.

Ефективність обох типів пігулок у запобіганні вагітності перевищує 99%, якщо їх приймати правильно; але вони не захищають від венеричних захворювань.

Лікарі радять випробувати кілька видів пігулок, щоб визначити, що вам підходить найкраще.

"Сьогодні жінки мають широкий вибір, - каже д-р Гардман. - Якщо вони відчули неприємні побічні ефекти від якогось гормонального засобу, це не значить, що вони так само потерпатимуть від інших".

Копирайт изображения Dr Sarah Jones

Чоловічі пігулки - чи краплі в ніс?

Протизаплідні засоби для чоловіків британцям обіцяють майже стільки часу, скільки в аптеках уже продаються жіночі засоби - 55 років.

Втім, їх досі не випустили у продаж через тривогу про можливі побічні ефекти й брак фінансування.

Та сьогодні дослідники з Вулвергемптонського університету стверджують, що знайшли правильну формулу.

Вони розробили пептид, тобто білок, який уповільнює рух сперматозоїдів.

На його основі можна створити різноманітні протизаплідні засоби для чоловіків - пігулки, назальний аерозоль або мазь; чоловіками треба буде скористатися цим засобом за кілька годин до статевого акту.

"Це ще одна альтернатива для пар, але не всім вона підійде", - каже д-р Гардман.

"Багато залежатиме від довіри - чи будуть жінки переконані, що їхній партнер справді скористався контрацептивом".

Науковці з Вулвергемптона заявляють, що завдяки їхньому революційному відкриттю чоловічі контрацептиви можуть з'явитися у продажу в найближчі десять років.

Але д-р Гардман вважає таку оцінку надто оптимістичною.

"Так, зараз ведеться багато досліджень, але чітких результатів ще немає".

Копирайт изображения Dr Sarah Jones, University of Wolverhampton

Ін'єкції для чоловіків

Нещодавнє випробування контрацептивної ін'єкції для чоловіків показало її 96-відсоткову ефективність у запобіганні вагітності.

У дослідженні взяли участь 270 чоловіків. Раз на вісім тижнів їм робили дві гормональні ін'єкції (прогестерон і один з підвидів тестостерону) і спостерігали за ними протягом шести місяців, допоки кількість сперматозоїдів у їхній насінній рідині не впала до одного мільйона та менше.

Випробування було призупинене через хвилювання про побічні ефекти, такі як різкі зміни настрою та акне.

Але дослідники заявили, що продовжать працювати над альтернативами.

"Головний результат цього дослідження - ми переконалися, що така комбінація гормонів справді відключала функцію вироблення сперматозоїдів майже у ста відсотків чоловіків з різних країн світу", - каже професор Річард Андерсон з Единбурзького університету.

"Навряд чи чоловічі пігулки чи ін'єкції колись стануть контрацептивним засобом номер один, але їм точно знайдеться місце серед альтернатив, які пари зможуть розглянути, обираючи найкращу для себе".

Також на цю тему

Новини на цю ж тему