Саміт безвізу: порадили ще трохи почекати

Юнкер, Порошенко, Туск Копирайт изображения EPA
Image caption У ЄС пообіцяли продовжити санкції проти Росії, ратифікувати Угоду про асоціацію і підтримати реформи в Україні

Щорічний саміт Україна-ЄС не дав відповіді, коли українці зможуть подорожувати до Європейського Союзу без віз. Проте керівники ЄС вперше назвали хоч якусь дату - можуть узгодити всі процедури до кінця року.

Якщо б це сталось, то їздити до ЄС з біометричним паспортом і без візи можна було б вже у січні-лютому 2017 року.

Також на саміті пообіцяли продовжити санкції щодо Росії, ратифікувати Угоду про асоціацію та підтримати грішми реформи і боротьбу з корупцією в Україні.

Безвізова інтрига

Ще напередодні саміту експерти допускали, що безвізовий режим для України може запрацювати у січні-лютому 2017 року.

17 листопада у Раді ЄС схвалили політичне рішення щодо підтримки безвізового режиму: вони погодили перемовну позицію на безвіз Україні в міжінституційному діалозі.

Наступним кроком мало бути узгодження остаточного тексту проекту закону, затвердження Європарламентом та схвалення Радою ЄС. Після рішення Ради ЄС мало пройти 20 днів, і режим би запрацював.

Проте на заваді цьому стоїть внутрішній механізм ЄС призупинення безвізу, який ніяк не можуть погодити. А саме затвердження цього механізму офіційно прив'язали до початку дії безвізу для Грузії та України.

Дебати щодо нього в ЄС тривають вже не один місяць, а у середу Рада ЄС не зуміла погодити свою перемовну позицію з цього питання.

І як розповідали в кулуарах саміту ВВС Україна кілька обізнаних з перебігом перемовин співрозмовників, сталось це не через технічні причини.

Мовляв, на блокуванні узгодження механізму могла наполягати Франція, яка не бажає швидкого надання безвізу Україні. Це нібито могло дати козирі Марін Ле Пен на президентських виборах навесні.

Інформація про таку загрозу з'явилась якраз перед самітом, що, звісно, зацікавило журналістів.

Невеличке запізнення

Єврочиновники почали з'їжджатись за кілька хвилин до початку саміту.

Першим приїхав президент Європарламенту Мартін Шульц. Підійшов до журналістів і пояснив, що ЄП зробив все і готовий голосувати, але кілька країн, зокрема і Франція, ніяк не можуть узгодити механізм призупинення.

Цього дня він зробив гучну заяву, що не претендуватиме на посаду керівника парламенту на новий строк.

Копирайт изображения AP
Image caption Саміт проходив за зачиненими дверима

А от голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер пробіг повз журналістів і проігнорував питання про візи і Францію - як і Петро Порошенко, який запізнився на саміт на 8 хвилин і промчав повз журналістів разом з українською делегацією.

Ще минулого місяця Петро Порошенко обіцяв схвалення безвізу Європарламентом до саміту 24 листопада. Таке рішення до річниці Євромайдану анонсували й інші українські посадовці. А от європейські керівники від таких прогнозів утримувались.

Кулуари саміту

Весь саміт проходив за зачиненими дверима, а журналістів тримали у спеціальних прес-залах, де час від часу могли з'являтись експерти.

Журналісти, зважаючи на можливий казус з Францією, вже ділились один з одним історіями про те, у кого можуть зірватися "безвізові" поїздки.

Хтось у надії на безвіз взяв квиток на лютий, хтось на березень, тож у проясненні перспективи зацікавленість була кровною.

"Біжимо", - крикнув один колега, який дізнався, що хтось з української делегації може вийти і прокоментувати, після чого всі ринули двома поверхами нижче.

Біля входу у будівлю Ради ЄС до преси вийшли віце-спікер Ірина Геращенко та віце-прем'єр з євроінтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Вони розповіли про те, що обговорюється ситуація на Донбасі, санкції і виділення Україні допомоги, але про безвіз і Францію говорити відмовились.

"Все за результатами саміту", - відповіла пані Геращенко на питання ВВС Україна. Було видно, що це питання дійсно болюче.

Похвали і обіцянки

На прес-конференцію після саміту журналісти йшли не в надто піднесеному настрої, та й зібралось їх не дуже багато.

Проте керівники ЄС дуже швидко змінили ситуацію.

Президент Європейської Ради Дональд Туск розпочав виступ українською й одразу почав сипати похвали Україні та українцям.

"Я знаю, що ви заслуговуєте на більше, зокрема, і від нас, від Європи", - заявив пан Туск.

Щодо безвізу він поскаржився на обмеження у процедурі, але чітко вказав, що Україна виконала свою роботу і в Європі це визнають.

Ще далі пішов голова Єврокомісії.

"Попри суперечності, я сподіваюсь на надання безвізового режиму до кінця року", - заявив пан Юнкер.

Для цього необхідно швидко погодити механізм його призупинення і робота над цим, за його словами, йде повним ходом. Лідери Німеччини та Франції нібито вже поспілкувались і погодились вирішити проблему призупинення до кінця року.

Президент України Петро Порошенко взагалі назвав суперечності щодо механізму призупинення "стилістичними розбіжностями".

Проте жодних дат він вже не називав, неодноразово обпікшись на цьому в минулому.

"Це перший саміт, коли не Україні ставлять питання, а ми... ставимо питання ЄС з проханням своєчасно виконати взяті зобов'язання", - виступив Порошенко.

Копирайт изображения facebook.com/petroporoshenko
Image caption На прес-конференцію після саміту журналісти йшли не в надто піднесеному настрої

Перше ж питання від журналістів, звісно, було про механізм призупинення і Францію.

І Дональд Туск відповів досить рішуче. "Це неправда про Францію. Ніхто не блокує, проте є дискусії щодо механізму призупинення. Реалістично і оптимістично, що ми погодимо механізм до кінця року", - заявив президент Європейської Ради Дональд Туск.

Після цього стало зрозуміло, що безвіз відкладати до виборів у Франції, мабуть, не будуть.

Якщо ці обіцянки справдяться, а Європарламент встигне затвердити безвіз до різдвяних свят, то поїздки стануть реальними ще в кінці січня.

"Керівники ЄС, мабуть, так не говорили б і не називали дати, якщо не були б впевнені у результаті", - оптимістично коментував журналістам заяви єврочиновників Давід Стулік, який раніше був речником представництва ЄС в Україні.

Санкції, Асоціація та допомога ЄС

Взагалі для України пан Туск сьогодні був своєрідним носієм гарних новин.

Окрім візового питання, він одразу ж підтвердив, що ЄС намагається знайти з Нідерландами компроміс щодо ратифікації Угоди про Асоціацію.

Там на конституційному референдумі більшість висловилась проти угоди, і країна намагається внести туди поправки.

Але пан Туск додав, що вирішення проблеми має відбутись якомога швидше і без змін по суті, щоб всі 27 країн ЄС не мусили ратифікувати її заново. В будь-якому разі, зона вільної торгівлі між Україною та ЄС уже працює.

Окрім того, за словами Дональда Туска, швидше за все ЄС продовжить санкції проти Росії.

"Позиція щодо санкцій проста - вони пов'язані з повним виконанням мінських угод. Більше ніж сподіваюсь, що їх погодять до саміту ЄС в грудні", - заявив він.

Антикорупційні гроші

Не пошкодували європейці похвали і за боротьбу з корупцією.

Пан Туск звернув увагу, що НАБУ та НАЗК створені і почали працювати, а для останньої ЄС навіть виділив 15 мільйонів євро на роботу з електронними деклараціями.

Документ про це, а також про надання ще понад 1 мільйона євро від Данії підписали просто на саміті.

Виділення ж 104 мільйонів на реформу держслужби погодили, проте так і не підписали.

Ці гроші мали пустити у тому числі на підвищення платні низці урядовців, які займаються реформуванням.

У ЄС також нагадали про заблоковані 600 мільйонів євро допомоги. Але для цього, як наголосив голова Єврокомісії, Україна має скасувати заборону на експорт лісу-кругляка.

Петро Порошенко, за його словами, навіть пообіцяв за кілька тижнів подати у Раду спеціальний проект.

Другим підписаним документом став оновлений меморандум про співпрацю в енергетиці, який працюватиме наступні десять років.

Загалом, якщо ще вранці багато хто міг назвати цей саміт провальним для України, то після нього так говорити вже не доводиться.

Вперше у ЄС назвали хоч якісь дати щодо безвізу, фактично пообіцяли продовжити санкції щодо РФ й похвалили за боротьбу з корупцією. Хоча по жодному з напрямків остаточних рішень журналісти так і не почули.

Як жартували вони після саміту, якщо спочатку навіяти велику "зраду", то навіть її відсутність здасться "перемогою".

Також на цю тему

Новини на цю ж тему