Тарас Шило: "Старався, щоб книжка була максимально щира"

Тарас Шило Копирайт изображения Taras Shylo

"Літак в небі" - частково автобіографічна, а почасти вигадана історія про старшокласників з невеликого містечка в Західній Україні, - на першій погляд, цілком звичайна. Але чому від неї так важко відірватися? Ми поспілкувалися з письменником, чий дебютний роман потрапив у Довгий список Книги року BBC Україна.

Книжка одразу привертає увагу, її хочеться взяти в руки і уважно роздивитися - обкладинка зроблена у вигляді шкільного зошиту, розмальованого учнем. Такий можна знайти у себе на антресолях і зануритись у спогади про перше кохання, записки під час контрольної, улюблений рок-гурт, мрії про майбутнє.

Згадки про найкращий час у житті та впізнання самого себе швидко роблять "Літак" своїм, і вже до останніх сторінок з ним не хочеться розлучатися.

BBC Україна: Як вам вдалося отак взяти і написати цілий роман?

Тарас Шило: Я завжди хотів писати. З дитинства любив книжки і мріяв, що колись напишу свою. Коли ми з сестрою і батьками заснували видавництво, я поставив собі за ціль втілити цю давню мрію і написати книжку.

Було досить важко, бо зазвичай, щоб викласти якусь ідею, мені вистачало декількох сторінок. Написати повість на триста - стало викликом для самого себе. Але я швидко розписався і закінчив повість за три місяці. Часом було нелегко, але дуже цікаво.

Копирайт изображения BBC Ukraine
Image caption "Літак в небі" видавнитцва "Круговерть"

BBC Україна: Як написати захопливо для підлітків? Адже це той вік, коли будь-які авторитети підлягають критиці, все потребує перевірки на своєму досвіді.

Тарас Шило: Я не ставив собі за мету сподобатися комусь чи завоювати певну аудиторію. Думаю, підлітки найбільше відчувають фальш. Тому я просто писав і старався, щоб книжка була максимально щира.

BBC Україна: А чого все ж таки більше в "Літаку": ваших власних спогадів чи вигадки?

Тарас Шило: Мене часто про це запитують, мабуть, тому, що книжка написана у реалістичному жанрі і складається враження, що я просто записав власні спогади. Але я ще надто молодий, щоб писати спогади. Думаю, кожен, хто коли-небудь писав, від початківців до великих письменників, у більшій чи меншій мірі використовують свій особистий досвід. Саме це і робить книжки переконливими.

Звісно, для мене також усе починалося з того, що я згадував власні шкільні роки, які були не так давно, певні ситуації і почуття. Але згодом мої герої зажили власним життям, тож "Літак в небі" далеко відійшов від моїх шкільних пригод, сюжет ніби розвивався сам по собі, і мені самому було дуже цікаво спостерігати за персонажами власної книжки.

BBC Україна: Складається враження, що у героїв якесь надто безтурботне життя, все в ньому трохи передбачуване, без зайвого драматизму. Але в житті сучасних підлітків багато проблем.

Тарас Шило: Мені здається, що життя більшості з нас трохи передбачуване і не схоже на гостросюжетні фільми, які нам показують в кіно. Звичайно, в житті кожної людини є проблеми, але моя книжка не про те, як з ними боротися.

Те, що я написав книжку про підлітків, не дає мені права говорити про всіх підлітків. Але мені здається, що більшість із нас у цьому віці турбували стосунки з друзями та батьками, перші закоханості, школа і вступ до ВНЗ, певна невизначеність, пов'язана з закінченням якогось життєвого етапу. Героїв "Літака" турбують такі самі речі.

BBC Україна: Мене здивувало, що ваші 15-16-річні герої не користуються соціальними мережами, таке можливо?

Тарас Шило: Чому ж не користуються? В книжці описано тільки деякі моменти життя цих героїв. А якщо серйозно, мені здається, що технології змінюються так швидко, що немає сенсу загострювати увагу читача на конкретних соціальних мережах, іграх чи ґаджетах, адже через три роки може з'явитися щось абсолютно нове.

BBC Україна: Чому ви не довірили роман одному з відомих видавництв?

Тарас Шило: Все дуже просто, на той час, коли я завершив книжку, вже існувала "Круговерть". Звісно, це не видавництво, створене мною, щоб видавати власні твори. Це - сімейна справа, у якій, окрім мене, працюють також моя сестра та батьки.

Копирайт изображения Taras Shylo
Image caption Всі ілюстрації і дизайн обкладинки "Літака в небі" намалювала сестра письменника Марія Магур

Ідея створити якийсь спільний проект зародилася досить давно. Тож два роки тому ми вирішили почати з видавничої сфери, адже книжки займають особливе місце у нашій сім'ї, і ми маємо багато планів, щодо видання.

BBC Україна: З якими авторами планує співпрацювати "Круговерть"? Це буде переважно дитяча і підліткова література чи також і "дорослі" автори?

Тарас Шило: Загалом ми керуємося власним смаком і відчуттям вагомості твору, видаємо те, що самі хотіли би бачити в українських книгарнях. Якщо натрапимо на сучасних авторів, які будуть справді цікаві нам, то обов'язково візьмемося за такий проект.

У планах також - українська та світова класика. Перший проект нашого видавництва - книжка "Бузькові вогники" Мар'яни Ліщинської: це автобіографічна повість про життя на Львівщині у 50-60-х роках. Тож наші читачі - це і дорослі, й діти.

BBC Україна: Отже, "Круговерть" також планує переклади. Це будуть нові твори сучасних авторів? Чи нові переклади вже відомих письменників, адже якісних українських перекладів зарубіжної літератури і досі бракує.

Тарас Шило: Зараз ми працюємо над двома перекладними виданнями, обидва - твори класиків ХХ століття. Одна з цих книжок вже у друкарні - це казка класика норвезької дитячої літератури Турбйорна Еґнера "Клатремус та інші звірята з Лісу на Пагорбі".

Друга книжка зовсім інша - це історико-філософський роман-притча "Дервіш і Смерть" Меші Селімовича - югославського письменника боснійського походження. Згоден, що в Україні видано далеко не всі хороші книжки, тож будемо старатися видавати якісні переклади і надалі.

BBC Україна: Письменник і видавець стоять на різних етапах процесу створення книжки. Як вам вдається поєднувати дві доволі суперечливі ролі?

Тарас Шило: На щастя, мені не доводиться це поєднувати і самому оцінювати написане мною. У цьому я можу покластися на інших учасників нашої команди, які в першу чергу дбають про читача і тому не бояться мене критикувати та направляти у творчих пошуках. Я в "Круговерті" займаюся версткою книжок і дизайном.

Копирайт изображения Taras Shylo
Image caption Презентація роману на Книжковому Арсеналі 2016. Лев Шуров, якому дуже сподобався "Літак в небі", грає на гітарі улюблені пісні героїв роману

BBC Україна: Які п'ять книжок, на вашу думку, обов'язково мають прочитати сучасні підлітки?

Тарас Шило: Я не дуже люблю складати списки обов'язкові всім для прочитання, бо смаки у всіх дуже різні. Тож назву те, що сам любив у підлітковому віці.

Це "Три товариші" Ремарка, "Ловець у житі" Селінджера, "451 градус за Фаренгейтом" Рея Бредбері. З прочитаного недавно - "Переваги скромників" Стівена Чбоскі і "Алі та Ніно" Курбана Сеїда, які будуть цікаві підліткам.