Смерть Фіделя: кубинці сумують за своїм лідером

Свічки та квіти біля портрета Фіделя Кастро у Гавані Копирайт изображения AP
Image caption Траур триватиме дев'ять днів

У Кубі почалася дев'ятидення жалоба після смерті Фіделя Кастро. У країні приспущені прапори.

З понеділка люди зможуть попрощатися зі своїм багаторічним лідером, прах якого потім доправлять до Сантьяго-де-Куба. Місто розташоване на південному сході острова, з нього почалося політичне сходження пана Кастро, який став легендою ХХ століття.

Деякі світові лідери публічно вшанували пам'ять кубинського революціонера. Обраний президент США Дональд Трамп назвав пана Кастро "жорстоким диктатором".


Копирайт изображения Reuters
Image caption На Площі революції в Гавані приспустили національний правпор

Життя без Фіделя: Вілл Грант, кореспондент BBC з Гавани:

Хоча б як кубинці сприймають Фіделя Кастро - як героя-революціонера та визволителя або ж як деспота й тирана - його ім'я було невід'ємною частиною їхнього життя протягом кількох десятиліть.

Тому звикнути до думки про те, що 90-річного Фіделя, який останнім часом з'являвся на публіці в спортивному костюмі, а не в звичній військово-польовій формі, більше немає, багатьом дуже не просто.

Біля юридичного факультету, де він навчався в 1950-ті, група студентів з кубинськими прапорами, портретами Фіделя Кастро та революційними гаслами провела щось на кшталт траурного мітингу.

Багато з них плакали, по-справжньому переживаючи втрату людини, яка для них уособлює звільнення з-під гніту Вашингтона.

Загалом в Гавані зараз переважають стримані настрої, люди заглиблені в роздуми, намагаються знайти відповіді в урядових газетах або ж в обмеженому інтернеті.

За Флоридською протокою картина зовсім інша: другий вечір поспіль в Майамі святкують його кончину.

Американське кубинське співтовариство в Майамі протягом багатьох років мріяло позбутися Фіделя Кастро, сподіваючись, що це станеться раніше, ніж йому виповниться 90 років.


США розірвали зв'язки з Кубою в 1961 році під час холодної війни, коли запровадили жорстке економічне ембарго, яке багато в чому діє й досі.

Відносини потеплішали і дипломатичні зв'язки були відновлені в 2015 році, коли президент Барак Обама, сказав що Америка простягає кубинському народу руку дружби, а історія розсудить вплив Фіделя Кастро, і приїхав до Куби.

Траурний період офіційно почався в суботу і триватиме до 4 грудня.

У Гавані відбудуться кілька траурних заходів, а потім прах Фіделя Кастро відправлять за маршрутом "Каравану свободи", який пройшов Кубою після перемоги революції в 1959 році. Після цього прах поховають в місті Сантьяго-де-Куба.

Фідель Кастро перебував при владі в ХХ столітті довше за інших не коронованих світових лідерів. У 2006 році він добровільно передав свої повноваження братові Раулю та відійшов від справ через хворобу.

Копирайт изображения AP
Image caption Попри офіційно прийнятий в країні атеїзм, Фідель Кастро тепло прийняя папу Іоана Павла II
Копирайт изображения Getty Images
Image caption Фідель Кастро в середині 1950-х з Че Геварою

Новини на цю ж тему