"Друг Путіна" став кандидатом у президенти Франції

Франсуа Фійон Копирайт изображения AFP
Image caption Фійона називають "путінофілом" і "русофілом"

Колишній прем'єр країни Франсуа Фійон, який вважає, що Європа повинна припинити переслідування Москви за анексію Криму, став кандидатом у президенти Франції.

У неділю ввечері французькі виборці взяли участь у другому і останньому турі первинних виборів за американським зразком. Вони визначали найбільш популярного кандидата від правоцентристських сил на майбутніх президентських виборах, що відбудуться наступного року.

Пан Фійон здобув перемогу на праймеріз Республіканської партії.

Французька преса не перший місяць називає Фійона "путінофілом", а іноді й другом російського президента Володимира Путіна.

Пан Фійон, за інформацією французьких ЗМІ, подружився з Путіним після 2007 року.

Політики звертаються один до одного на "ти", пише Le Monde. За словами газети, їхні особисті зустрічі регулярно затягуються, попри протокол.

У 2008 році, коли Фійон приїхав з офіційним візитом в резиденцію Путіна в Сочі, візит закінчився вже після офіційних переговорів у більярдній кімнаті.

У 2014 році газета L'Express писала, що президент Путін, почувши про те, що у Фійона померла мати, надіслав йому разом із співчуттями пляшку вина 1931 року - саме в цьому році народилася мати французького політика.

При цьому сам Фійон в інтерв'ю France Inter наполягав, що мова йде не про дружбу.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Фійон вважає, що Європа має перестати покладати на Росію провину за військові дії на сході України.

Пан Путін, дізнавшись, що Фійон лідирує в першому турі праймеріз, назвав його "надзвичайним професіоналом".

Плани Фійона в тому, що стосується відносин з Росією, дуже схожі з пропозиціями лідера правого "Національного фронту" Марін Ле Пен і йдуть врозріз з пронатівською політикою колишнього президента Ніколя Саркозі і теперішнього лідера Франції Франсуа Олланда.

У планах Фійона, щоправда, немає нічого нового, тому що це лише продовження курсу, встановленого Шарлем де Голлем.

Фійон - переконаний голліст і давно вже розділяє точку зору покійного генерала, за яким Франція має проводити свій власний курс між Сходом і Заходом.

На запитання, чи не стурбований він обіцянками Дональда Трампа встановити міцні відносини з Росією, Фійон відповів, що він не тільки не переймається, а навіть вітає подібні плани.

Франсуа Фійон вважає, що американська політика останнього часу була згубна, оскільки Вашингтон намагався ізолювати Москву через ситуацію в Україні і тиснув на Росію в тому, що стосується країн Балтії.

Копирайт изображения AFP
Image caption В кінці листопада британська Times висловлювала побоювання, що обрання Фійона президентом завдасть удару по європейській солідарності щодо Москви

Під час дебатів праймеріз Фійон заявив: "Ми союзники Сполучених Штатів, ми поділяємо зі Сполученими Штатами наші цінності, чого не можна сказати про Росію". Однак він додав, що готовий відновити зв'язки з Росією і допомогти їй.

Фійон критикував політику Франсуа Олланда щодо Москви. Саме такі дії, сказав Фійон, змушують Росію займати "більш жорстку позицію, самоізолюватись і пробуджують в ній націоналістичні рефлекси".

Франсуа Фійон - частий гість міжнародного дискусійного клубу у Валдаї.

У 2013 році пан Фійон зізнався, що часто бачить, як проходять дипломатичні переговори, але "з Володимиром Путіним подібні дискусії тривають довше, вони більш спонтанні, живіші і, само собою, більш конструктивні".

У відповідь на критику своїх теплих стосунків з російським президентом Фійон тоді ж сказав: "Наші долі тісно пов'язані, як сказав генерал де Голль під час свого візиту до Росії у 1966 році. Де Голль розмовляв зі Сталіним, а нам не можна працювати разом з президентом Путіним?".

До Росії, говорить пан Фійон, слід ставитися як до великої держави і віддавати їй шану, не приховуючи при цьому наявність розбіжностей.

У жовтні 2016 року в інтерв'ю телеканалу France 2 він сказав: "Ми знаємо, що Росія - не демократична країна, і ми знаємо, що російський режим нестабільний і небезпечний. Питання стоїть так: чи повинні ми продовжувати провокувати росіян, відмовлятися проводити з ними будь-які діалоги, змушуючи їх ставати все більш і більш агресивними і все менше і менше європейцями?"

Критикуючи нинішню політику Заходу щодо Росії, він сказав: "Ми віддаємо перевагу політиці залізної руки, а не партнерства, і ми вибираємо питання моралі, а не геополітики".

На думку Фійона, Європа повинна перестати покладати на Росію провину за військові дії на сході України.

У тому, що стосується Сирії, пан Фійон вважає, що Захід повинен співпрацювати з Іраном і надавати допомогу режиму президента Башара Асада, попри всі його недоліки, інакше Сирія може опинитися під контролем ісламістів.

"Слід радіти, що вона (Росія) втрутилася (в сирійський конфлікт). Інакше нам би довелося мати справу з ще більш потужною "Ісламською державою ", - заявляв пан Фійон.

В кінці листопада британська Times писала, що багато дипломатів побоюються, що, якщо пан Фійон буде обраний президентом Франції, це завдасть удару по європейській солідарності в тому, що стосується санкцій, накладених на Росію у зв'язку з її політикою щодо України.

Le Monde нагадує, що пан Фійон різко критикував скасування поставок Росії французьких вертольотоносців "Містраль".

Французька газета 20 minutes називає Франсуа Фійона "путінофілом, а не русофілом".

Новини на цю ж тему