Ракети над Чорним морем: чи могло все закінчитись війною?

Ракети Копирайт изображения Reuters
Image caption Пуски ракет С-300 проводилися з півострова Ягорлицький Кут на Херсонщині

Навчання українських ВПС, які в п'ятницю завершилися в західній частині Чорного моря, майже призвели до, можливо, найсерйознішої військово-політичної кризи у стосунках між Києвом та Москвою з часу анексії Криму в 2014 році.

За непрямими ознаками, могло дійти і до застосування важких озброєнь. При цьому оцінювати ступінь небезпеки досить складно, оскільки офіційні особи обох країн не конкретизували можливі загрози.

1 грудня Україна провела навчальні пуски зенітних ракет комплексу С-300 в акваторії Чорного моря, причому спочатку межа зони проведення навчань проходила поблизу узбережжя Криму. Це викликало різку реакцію з боку Росії, яка наполягає на тому, що Крим належить їй.

Київ у відповідь заявив, що не визнає півострів російською територією, тож, відповідно, ракети запускатимуться в українському повітряному просторі.

Росія розгорнула в Криму комплекс протиповітряної оборони С-300, а також вивела в район навчань свої військові кораблі.

Зрештою, Україна обмежила область проведення стрільб таким чином, щоб її східна межа проходила далі від кримських берегів. Причини такого рішення не оголошувалися.

На думку російського військового експерта Віктора Мураховського остаточні рішення з російського боку ухвалював особисто Володимир Путін.

НОТАМ і ноти

Україна оголосила про підготовку маневрів менш ніж за тиждень до їх початку, причому не офіційною заявою Міноборони чи МЗС, а просто через розміщення кількох повідомлень в авіаційному технічному каналі про перекриття певної зони повітряного простору над Чорним морем у зв'язку з ракетними стрільбами.

Такі повідомлення називаються НОТАМ - вони використовуються для оповіщення пілотів про аеронавігаційну обстановку в усьому світі. Наприклад, в НОТАМ може міститися інформація про перебої в роботі радіомаяків, ремонти злітно-посадкових смуг чи навіть появу великої зграї птахів.

Встановити джерело таких повідомлень складно, оскільки вони зазвичай містять лише відомості про аеронавігаційну обстановку.

У НОТАМ, поширених 25 листопада, йшлося про те, що у зв'язку з ракетними пусками протягом 1 і 2 грудня буде закрита певна зона в західній частині Чорного моря. Координати цієї зони наводилися в повідомленні.

"Пляма" закритої зони діаметром приблизно 150-170 кілометрів не зачіпала територію Криму, але її межа проходила дуже близько від західного берега півострова. Росія заявила, що частина цієї зони перебуває у її повітряному просторі.

Першим російським відомством, яке відреагувало на оголошення про проведення стрільб, стало Федеральне агентство повітряного транспорту - Росавіація. Тут зажадали скасувати повідомлення, які нібито заважали авіаційному сполученню. При цьому Росавіація не стала скасовувати пасажирські рейси до Криму зі своєї території.

Пізніше російське Міністерство оборони вручило аташе з питань оборони при посольстві України військово-дипломатичну ноту.

Image caption Україна скоригувала зону випробовувань так, що її межі відсунулися від узбережжя Криму

Зміст цього документу не розкривався, проте у російській та українській блогосфері, а також в українській пресі циркулювали чутки про те, що Україна отримала ще й лист, який містив попередження про те, що Росія може збивати українські ракети, якщо ті опиняться в її повітряному просторі, і навіть зможе завдати удару по пускових установках у разі, якщо українські ракети вразять російські об'єкти.

Жодних доказів реальності цього тексту так і не з'явилося, однак 30 листопада в технічному авіаційному каналі з'явився вельми незвичайний НОТАМ.

У ньому замість кодів на позначення тих чи інших подій чи координат, які традиційно використовувалися у такого роду повідомленнях, містився текст з посиланням на російське Міноборони з попередженням про застосування сили проти України. Це повідомлення було більше схожим на прес-реліз, ніж на попередження у форматі НОТАМ, але, тим не менше, воно пройшло по всіх каналах зв'язку.

Після цього секретар української Ради національної безпеки і оборони Олександр Турчинов заявив, що Російська Федерація погрозами застосувати ракетну зброю намагається фактично почати війну.

"Україна діє в рамках всіх міжнародних угод і взятих на себе міжнародних зобов'язань, тому ми звертаємо увагу наших міжнародних партнерів на свідомі провокації з боку Російської Федерації з метою подальшої ескалації військової агресії в регіоні", - заявив він.

Реакція Росії

Напередодні початку стрільб російські інформаційні агенції опублікували повідомлення з посиланням на анонімні джерела в Криму про те, що кораблі російського Чорноморського флоту нібито патрулюють район навчань, а на суші приведені до стану боєготовності сили протиповітряної оборони.

1 грудня офіційний друкований орган російської влади "Российская газета" повідомив, що "бойові кораблі Чорноморського флоту, інтегровані в систему протиповітряної оборони Південного військового округу зайняли точки в районі західного узбережжя Криму".

"Відзначається, що 1 і 2 грудня, під час ракетних стрільб України, російські корабельні розрахунки ППО переведені на посилений режим несення служби... Таким чином, флот спільно з сухопутними підрозділами ППО на території півострова фактично вибудував непробивний бар'єр для ракет", - йдеться у цій статті.

Офіційного повідомлення про активність російського флоту і військ ППО, якщо не брати до уваги публікацію в "Российской газете", не було.

Наявність російських кораблів біля зони проведення навчань підтвердив в інтерв'ю ТСН керівник українського Генштабу Віктор Муженко.

"Літаки були, кораблі стояли, які стежили за цим пуском. Я думаю, вони теж впевнилися в тому, що протиповітряна оборони України на сьогоднішній день є надійною", - заявив він.

А глава МЗС України Павло Клімкін в інтерв'ю ВВС заявив, що погрози з боку Росії самі по собі є актом агресії.

"Йдеться про російські маніпуляції, про можливу провокацію з боку Росії і погрозу з боку Росії завдати удару у відповідь, що, в свою чергу, є актом агресії", - сказав він.

Так чи інакше, напередодні ракетних пусків Україна скоригувала зону, заборонену для польотів авіації, випустивши відповідний НОТАМ. Нові межі проходили західніше від попередніх, тобто далі від берегів Криму.

Президент України Петро Порошенко заявив, що з боку певних сил були спроби припинити випробування.

"Вчора я як президент ухвалював рішення дуже важливе і дуже відповідальне - про те, щоб продовжувати випробування системи протиповітряної оборони на своїй українській території. Хтось намагався це заборонити. Я сказав, що ми будемо пускати і випробовувати українські протиповітряні ракети. Тому що ми повинні захистити мирне українське небо від агресора, і якщо ми його не захистимо, то ніхто його не захистить ", - сказав президент України.

Чого не сталося?

Причини, з яких Україна перенесла межі району пусків ракет, офіційно не роз'яснювалися.

Утім, у повідомленні прес-центру Повітряних сил про корекцію району стрільб згадувалися "спроби втручання і звинувачення української сторони у створенні загроз для населення та об'єктів інфраструктури в зоні виконання практичних пусків".

Український військовий експерт Ігор Козій пояснив це тим, що українські військові вирішили згладити побоювання мешканців Криму і показати свою миролюбність країнам Заходу.

"Швидше за все, це був такий хід толерантності, реверанс не стільки в бік Росії, скільки в бік Заходу - показати, що до українських громадян, які живуть на території Криму, і до "відпочивальнкиів", яких туди завезли, ми ставимося серйозно і з розумінням. Тому ми фактично взяли і відсунули цю зону від Кримського півострова. З моєї точки зору, це цивілізований підхід", - сказав він у інтерв'ю ВВС.

"У кожної ракети є ймовірність відхилення від курсу. І коли запускаєш випробувальний зразок, треба чітко розуміти, що він може повестися несподівано. Саме це, швидше за все, і стало причиною того, що Україна відсунула зону - перестраховка від випадковості, яка може трапитися або через метеоумови, або з технічних причин ", - додав він.

Російський військовий експерт Віктор Мураховський натомість вважає, що Україна переглянула межі району пусків через побоювання того, що Росія може застосувати силу.

"Адекватною реакція була. Там розуміли, що навіть якщо підозра буде, я вже не кажу про самі об'єкти, вироби, які перетнуть (межу зони випробувань), реакція буде серйозною", - сказав експе

Наскільки готова була Росія застосувати силу, сказати складно. Пан Мураховський вважає, що, в будь-якому разі, рішення в такій ситуації ухвалював би особисто Володимир Путін, який, на думку експерта, був готовий віддати будь-який наказ.

"Судячи з розгортання військ і флоту, саме так і було. Готовність до цього була.", - сказав він.

Ігор Козій, у свою чергу, не виключає, що погроза застосування сили могла бути і просто дипломатичним прийомом.

"Якщо вони (погрози) згадуються в офіційному листі (переданому українському військовому аташе), то наскільки вони реальні? Але я до цього ставлюсь досить скептично. Вони без проблем могли прописати це в листі, сьогодні це їхня нормальна практика», - сказав він.

Щоправда, сам президент України у перший день навчань відкрито заявив, що не виключає початку війни з Росією в будь-який момент і що навчання якраз і є частиною підготовки до такого розвитку подій.

"Взагалі-то ще раз підкреслюю: єдина причина, яка зараз змушує нас робити ці навчання, - необхідність бути постійно готовими до повномасштабного вторгнення з боку нашого агресивного сусіда", - сказав він.

Новини на цю ж тему