Наслідки реформи? Експерти про фатальну перестрілку

Княжичі Копирайт изображения facebook.com/anton.gerashchenko
Image caption Перестрілка між силовиками сталася у селі Княжичі під Києвом під час спроби затримати банду грабіжників

Перестрілку правоохоронців під Києвом і загибель п'яти силовиків буде розслідувати прокуратура Київської області. У відомстві повідомили, що правоохоронці під час інциденту використали один проти одного автоматичну зброю.

За офіційною версією подій, у ніч проти неділі група затримання карного розшуку та спецпідрозділ КОРД вичікували в покинутому будинку грабіжників, коли в одному з сусідніх домів спрацювала сигналізація. На місце приїхав наряд Держслужби охорони, який затримав поліцейських, сприйнявши їх за грабіжників.

Група захоплення вирішила, що поліцейських захопили злочинці - сталася перестрілка, в результаті якої загинули двоє співробітників ДСО, двоє поліцейських і співробітник КОРДу.

З офіційних повідомлень незрозуміло, чи були в перестрілці поранені.

Неузгодженість дій силовиків критикують експерти. В МВС кажуть про трагінчу випадковість.

Президент Петро Порошенко закликав розслідувати причини трагедії і покарати всіх винуватців.

ВВС Україна зібрала думки експертів з цього приводу:

Голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль, який керував міліцією у Криму і Закарпатській області, каже, що за всю історію МВС не було жодного випадку, коли загинула одразу така кількість правоохоронців в результаті перестрілки між собою.

Він розповів, що при підготовці до затримання банди грабіжників силовики мали скласти план, де все розписано по пунктах, і мав бути створений штаб, який відслідковує хід операції.

"Цей штаб мав знати, що в будинку по сусідству спрацювала сигналізація, і на місце виїхала поліція охорони. І негайно попередити, як керівництво поліції охорони, так і своїх оперативників про те, що в поблизу готується спецоперація карного розшуку", - написав пан Москаль у Facebook.

Він вважає, що не було ані плану спецоперації, ні самого штабу, а "трагедія сталася через відсутність координації дій правоохоронців із різних структур".

Копирайт изображения facebook.com/anton.gerashchenko

За словами пана Москаля, поліція охорони підпорядковується не поліції Київської області, яка мала готувати спецоперацію, а напрямку МВС.

"Тому, коли хлопці з охорони виїхали до будинку, де спрацювала сигналізація, вони не знали, що поблизу засіли оперативники, які чекають озброєних бандитів. А оперативники не знали про поліцію охорони", - каже голова Закарпатської ОДА.

Він покладає вину на розбалансування служб в ході "реформи поліції", бо "єдиний керівний центр МВС зруйновано, професіоналів, які мали величезний досвід оперативної роботи, вигнали, бо вони не пройшли так звану атестацію".

Микола Паламарчук з комітету Ради з питань правоохоронної діяльності теж вважає, що попередньою причиною трагедії є неузгодженість дій правоохоронців.

"Подібні операції мають узгоджуватися не лише між службами поліції, а й інші спецслужби повинні про це знати. Треба ще розбиратися, що там сталося. Обов'язково мають бути зроблені висновки", - вважає пан Паламарчук

На його думку, вина лежить на людині, яка організовувала і проводила спецоперацію, адже при підготовці такої операції керівники повинні були врахувати те, що поблизу є об'єкти під охороною ДСО.

Колишній керівник головного слідчого управління СБУ Василь Вовк заявив, що один з найболючіших фактів у цій трагедії - це те, що всі загиблі є співробітниками одного правоохоронного органу - Національної поліції України.

За його словами, така подія є "печальним наслідком псевдороботи реформаторів".

"Безперечні заслуги перед Державою, неабиякий героїзм і сміливість у боях за Батьківщину, любов і відданість керівництву не замінять професіоналізм і досвід у проведенні оперативно-розшукової діяльності, у першу чергу, організації складних й небезпечних комбінацій", - написав пан Вовк у Facebook.

Член колегії МВС Антон Геращенко назвав події у Княжичах "трагічним ланцюгом випадковостей" і "нервами на межі" й закликав не робити передчасних висновків і не спекулювати на загибелі силовиків.

"Слідчі прокуратури вже працюють на місці трагедії і будуть посекундно відновлювати всі деталі того, що сталося, і встановлювати причини того, як і чому все це стало можливим. Внутрішнє розслідування Національної поліції також буде повним, всебічним і чесним", - каже пан Геращенко.

Керівник прес-служби поліції Київської області Микола Жукович розповів, що машини, на яких приїхали представники поліції охорони, були марковані. За його словами, стріляли саме по машині.

Він каже, що працівники КОРДу і поліції Києва працювали над затриманням небезпечних злочинців. Всі були у формі і мали бронежилети, вогнепальну та автоматичну зброю.

Говорячи про координацію силовиків, він сказав: "Чим більше людей попередять про операцію, тим більше шансів, що операція може бути зірвана. Хто кого мав попередужвати, ще будуть з'ясовувати".

Також на цю тему

Новини на цю ж тему