Трамп обрав держсекретарем "друга Путіна"?

Рекс Тіллерсон Копирайт изображения Getty Images
Image caption Рекс Тіллерсон усе життя пропрацював в Exxon

У минулі вихідні одразу три радники обраного президента США Дональда Трампа розповіли журналістам, що він, очевидно, призначить на пост державного секретаря Рекса Тіллерсона, главу гігантської нафтогазової корпорації Exxon Mobil.

Минулого вівторка і вранці в суботу Трамп зустрічався із Тіллерсоном у себе в "Трамп-тауер" і, судячи з усього, пройнявся симпатією до 64-річного нафтового магната, відчувши в ньому споріднену душу.

Тіллерсон - не лише великий бізнесмен, як і Трамп: він багато років працює з Росією, із якою Трамп сподівається поліпшити відносини.

"Мало хто з корпоративних титанів ближчий до Путіна, ніж Тіллерсон, - сказав Washington Post Джейсон Бордорф із Колумбійського університету. - Тож цей вибір разом із висловлюваннями Трампа під час виборчої кампанії сигналізує різкий поворот американської політики щодо Росії".

Чорні ручки

У 1990-х роках Тіллерсон керував проектом Exxon на Сахаліні і так налагодив робочі стосунки з Путіним. У 2011 році його корпорація підписала з "Роснефтью" угоду про спільний нафтовидобуток в Арктиці та Сибіру.

Після підписання угоди в Нью-Йорку Тіллерсон і глава "Роснефти" Ігор Сєчин ласували ікрою в розкішному мангеттенському ресторані Per Se, пише Washington Post. Наступного дня вони подарували нафтовим аналітикам по чорній ручці зі золотим гравіюванням - датою угоди.

Цей спільний проект загальмувався у зв'язку з американськими санкціями проти Росії через анексію Криму і зазіхання на Східну Україну. Відомо, що Тіллерсон агітував проти санкцій. Ставши держсекретарем, він отримає високу трибуну для закликів до їхнього пом'якшення або скасування, що може суттєво підняти котирування акцій Exxon.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Робота Exxon Mobil спричинила низку протестів у Москві та на Сахаліні

Скептики негайно припустили, що повідомлення про цей вибір Трампа, можливо, є пробною кулею, що має на меті з'ясувати, з якою протидією в Сенаті США може зіткнутися ця кандидатура.

Якщо протидія здасться Трампу досить серйозною, то, відповідно до цієї гіпотези, він від гріха подалі призначить когось іншого. Адже охочих вистачає.

Серед них - мультимільйонер Мітт Ромні, хоча, як повідомляють, оточення майбутнього президента США не може пробачити Ромні того, що до виборів він був глашатаєм республіканського опору кандидатурі Трампа.

Називали і сенатора-республіканця Боба Коркера, і колишнього представника США в ООН Джона Болтона, хоча проти нього різко висловлюється сенатор-республіканець Ренд Пол.

Лібертаріанець та ізоляціоніст, пан Пол вважає Болтона надто великим зовнішньополітичним яструбом.

"Він досі звеличує війну в Іраку! - сказав сенатор телекомпанії ABC. - Він агітував за ядерний удар Ізраїлю по Ірану. Він хоче змінити режим в Ірані. Я зроблю все, що зможу, аби Болтон не отримав жодної посади".

Болтону також пророкували пост заступника держсекретаря, хоча їм навряд чи буде затишно в одній команді з кавалером російського ордена Дружби Тіллерсоном.

"Провокаційне призначення"

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Тіллерсон (ліворуч) і президент Путін (праворуч) у Туапсе в 2012 році

Після того, як ЦРУ оголосило, що, за його даними, російські хакери зламували американські комп'ютери не тільки для того, щоби посіяти хаос і розвінчати виборчу систему США, але і щоб допомогти Трампу у боротьбі з Гілларі Клінтон, "друзі Путіна" стали ще менш популярні в Конгресі, особливо серед демократів.

У зв'язку з цим оглядач CNN Стівен Коллінсон назвав розмови про призначення Тіллерсона провокаційними.

Сенатор-демократ Боб Менендес написав у соцмережах, що розмови про призначення Тіллерсона "тривожні і абсурдні".

"Якщо Рекс Тіллерсон буде нашим державним секретарем, - вів далі Менендес, - адміністрація Трампа цим гарантує, що у Росії в президентському кабінеті буде готовий на усі послуги спільник, що спрямовує зовнішню політику нашої країни".

"Зламати хребет"

У Сенаті, який повинен буде затвердити це призначення, 48 демократів і 52 республіканці. Лише жменька перебіжчиків до демократів здатна підірвати кандидатуру Тіллерсона.

Поки ніхто з сенаторів партії влади не говорив, що голосуватиме проти Тіллерсона, але деякі з них висловили сумніви.

Джон Маккейн, який назвав російського президента "бандитом і вбивцею", заявив CNN, що стурбований "тісними особистими відносинами" між Путіним і Тіллерсоном.

"І, звісно, вони укладали колосальні угоди, що забарвить його ставлення до Володимира Путіна і російської загрози", - зауважив Маккейн, який, тим не менш, обіцяв, що кандидатуру Тіллерсона розглянуть без упередженості.

Маккейн був не самотній. Сенатор Марко Рубіо написав у неділю у Twitter: "Друг Володимира" - це не та характеристика держсекретаря, яку я сподівався почути".

Ще один сенатор-республіканець Ліндсі Грем заявив у неділю, що Росія намагається "зламати хребта" демократичним країнам планети.

"Я майже не знаю цю людину, - сказав Грем. - Але скажу так: якщо ви отримали нагороду від Кремля, орден Дружби, то в нас буде про що поговорити... Я не хочу бути упередженим, але все це мене дещо нервує".

Якщо вся демократична фракція Сенату дружно проголосує проти Тіллерсона, то голосів вказаної трійки республіканців вистачить, аби Тіллерсон не пройшов.

З іншого боку, Трамп іще може призначити до свого кабінету сенаторів-демократів Джо Манчіна або Гайді Гайткамп. Як вони тоді поставляться до кандидатури Тіллерсона - неясно.

Бойскаут

Копирайт изображения Wales News Service
Image caption Майбутній голова Exxon народився в сім'ї адміністратора бойскаутської організації, сам був її членом і в подальшому її очолював. За його ініціативи в скаути почали приймати юних геїв

Потенціний держсекретар очолює одну з найбільших корпорацій у світі, але, на відміну від Трампа, не купався у вогнях рампи, і звістка про його потенційне призначення змусила журналістів гарячково гуглити його ім'я.

Хоча нафтовиків у прогресивному таборі вважають втіленням зла, Тіллерсон, на відміну від Трампа, визнає реальність кліматичних змін і підтримує Паризьку угоду про боротьбу з викидами парникових газів.

Але борці за навколишнє середовище вже готуються дати Тіллерсону бій.

Він закінчив Техаський університет із дипломом інженера-будівельника, у 1975 році прийшов на роботу в Exxon і дослужився у 2006 році до її голови. Більше він ніде не працював.

Критики вже дорікають йому повною відсутністю дипломатичного досвіду. З іншого боку, Exxon працює приблизно в 50 країнах, і у Тіллерсона накопичилося більше досвіду спілкування з іноземними лідерами, ніж у більшості кадрових співробітників Держдепу.

Щоб очолювати глобальну корпорацію, яку інколи уподібнюють державі, необхідно розбиратися в геополітиці та внутрішній політиці багатьох держав, зауважує Коллінсон на сайті CNN.

Якщо він зараз не стане держсекретарем, то наступного року піде на пенсію і житиме безбідно. Його пенсійний план оцінюють у 300 млн доларів, хоча якщо Тіллерсон стане членом кабінету, йому доведеться продати всі свої акції.

З американських чиновників конфлікт інтересів не заборонено мати лише президенту і віце-президенту.

Новини на цю ж тему