Чи зможуть роботи перевіряти домашні завдання?

Робот Копирайт изображения iStock
Image caption Викладачі, розробники технологій, видавці - всі вони експериментують з автоматизованими методами викладання

Як ви гадаєте, чи мають комп'ютери почуття гумору?

Може, й не найкраще, але мають. Один з них, наприклад, склав жартівливу загадку: "Як можна назвати хвору пташку одним словом? - Нелегал" (англ. "illegal" звучить так само, як "ill eagle" - Ред.).

Межі штучного інтелекту розширюються. Якщо комп'ютери вже навчилися жартувати, які ще людські дії вони можуть виконувати? Які посади займати?

Особливий інтерес до штучного інтелекту проявляють люди, дотичні до освіти - першою чергою, розробники технологій та видавці, які інтуїтивно відчувають величезний комерційний потенціал у цій галузі.

Та чи справді робот може відповісти на учнівські запитання не гірше учителя?

Копирайт изображения Patrick Meinhold
Image caption На думку Дональда Кларка, ми помилялися, вважаючи, що викладацьку діяльність не можна автоматизувати

Виступаючи на щорічній конференції з освітніх технологій OEB у Берліні, доктор Тарек Безольд заявив: як свідчить приклад комп'ютера-жартівника, роботи можуть виконувати не лише рутинну, а й творчу роботу.

Ведеться вже багато експериментів, присвячених застосуванню штучного інтелекту у викладанні, наголосив він.

"Цифровий викладач"

Цього літа на одному з аспірантських курсів у Технологічному університеті Джорджії (Атланта, США) викладачеві допомагала асистентка Джил Вотсон.

Вона давала аспірантам поради й відповідала на їхні запитання на інтернет-форумі. Ніхто й не здогадувався, що Джил - робот.


Інші статті з цього циклу - у спецпроекті ВВС про освіту в світі, де подано глобальний вимір питань освіти, а також, як вийти на зв'язок..

Долучайтеся до дискусії англійською мовою на сторінці BBC's Family & Education News у мережі Facebook.


Єдине, на що звернули увагу аспіранти: Джил відповідала їм набагато швидше, ніж інші асистенти.

На думку доктора Безольда, який викладає у Бременському університеті, такі "цифрові викладачі" стають дедалі досконалішими і мають певні переваги над викладачами-людьми.

Вони швидко реагують, не нудяться, не втомлюються і не відволікаються.

Але ці розумахи часом демонструють глупоту.

Їх можна навчити оперувати окремою темою і відповідати на певний перелік запитань, але вони погано переносять ці знання в інший контекст.

Наприклад, пояснює д-р Безольд, людина, майстерна у шахах, скоріше за все, непогано гратиме у шашки; але комп'ютер, навчений шахам, не зможе грати в шашки без окремої програми.

Копирайт изображения iStock
Image caption Чи претендуватимуть роботи й машини на висококваліфіковані посади?

Є також інші питання стосовно онлайн-допомоги з боку роботів. Наприклад, чи потішить вас похвала за успіхи, якщо ви знатимете, що вона походить не від людини, а від машини?

І чи зможе робот виступити як наставник? Адже хороший викладач ділиться не лише інформацією, а й емпатією та підтримкою.

До того ж, вчитися - це не лише давати "правильні" чи "неправильні" відповіді. Це оволодіння процесами мислення, пошуку й дослідження.

Ліквідація робочих місць

Дональд Кларк, професор Університету Дербі та підприємець у галузі освітніх технологій, переконаний: не можна вважати, що автоматизація омине освіту стороною.

"Невже ми думаємо, що штучний інтелект може замінити бухгалтерів, юристів і менеджерів - але не вчителів?" - спитав він слухачів на конференції OEB.

Копирайт изображения Patrick Meinhold
Image caption Нелл Вотсон висловила сумніви, що робот зможе оцінити творчі студентські відповіді

На його думку, штучний інтелект змінить розуміння офісних професій так само, як уже змінив виробництво.

"Машини ліквідують робочі місця - то чому б не використати їх для суспільного блага, такого як освіта?" - міркує професор Кларк.

Прискорення роботи з великими масивами даних і потужніші комп'ютери уможливлюють автоматизацію дедалі складніших завдань, каже він.

Так чи інакше, це вже зачіпає сферу освіти.

Вчитель з інтернету

Ім'я асистентки з Технологічного університету Джорджії - Джил Вотсон - це натяк на проект компанії IBM, з якого вона постала.

Фахівці з IBM розробили комп'ютерну систему під назвою Watson, яка відповідає на питання користувачів звичайною мовою.

Система Watson уже використовується в експериментальному проекті всесвітньої освітньої компанії Pearson.

Копирайт изображения iStock
Image caption Штучний інтелект дедалі більше використовується у різних професіях

Ця компанія наразі випробовує цифровий навчальний комплекс, до якого входять інтерактивний підручник, онлайн-уроки і автоматичний учитель.

Учень проходить урок на комп'ютері, а керує цим процесом робот системи Watson. Він ставить питання про пройдений матеріал, надає підказки та різнобічну підтримку.

Йде звичайний собі обмін повідомленнями, але один з співрозмовників - комп'ютер.

Копирайт изображения Pearson
Image caption В експериментальному проекті компанії Pearson робот-учитель ставить учням питання про матеріал

Цей проект поки що на стадії тестування, але є плани розширити його наступного літа. Компанії Pearson та IBM підписали угоду про співпрацю.

Це не замінить традиційних вчителів, але говорить про те, в якому напрямку можуть розвиватися онлайн-курси і уроки з систематизації знань. Адже "цифровий учитель" може і тестувати знання, і давати відгуки чи поради.

Та не всі в захваті від нової хвилі розвитку технологій. Є й скептики.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Безпілотні автомобілі: автоматизовані системи стають дедалі досконалішими

"Ми вже це бачили - з розвитком радіо, телебачення, комп'ютерів, інтернету", - каже Ставрос Яннука, директор проекту Wise Освітнього фонду Катара (Qatar Foundation).

"Технології самі по собі ніяких революцій не роблять", - переконаний він. Зміни в освіті визначаються стратегічними рішеннями керівників, а не комп'ютерними програмами.

Дехто ставить питання про те, чи не викликає така автоматизація поділу у суспільстві - можливо, бюджетні напівавтоматичні курси стануть дешевою альтернативою для тих, хто не може дозволити собі навчатися у справжніх викладачів.

Копирайт изображения Reuters
Image caption За словами Марка Карні, автоматизація може ліквідувати "робочі місця для середнього класу"

Виступаючи на конференції OEB, підприємниця Нелл Вотсон висловила думку, що робот ніколи не замінить учителя - попри те, що сама вона "палко вболіває" за розвиток штучного інтелекту.

Виховання особистості та сприяння "розквіту" людини - цього не зробиш комп'ютерним алгоритмом, каже вона.

Крім того, вона сумнівається, що комп'ютер зможе оцінити роботу творчих студентів, чиє мислення виходить за межі традиційних питань та відповідей.

Хоч би як, автоматизація постійно робить кроки вперед.

Керівник Банку Англії Марк Карні цього місяця заявив, що 15 мільйонів робочих місць у Великій Британії можна було б віддати машинам, включно з посадами "середнього класу".

Технологічні зміни сприятимуть "безжальній" ліквідації робочих місць, вважає він.

То невже скоро прийде час сказати "Прощавай, рідна школо!" і "Привіт, віртуальна освіто!"?

Також на цю тему

Новини на цю ж тему