2016: рік "зіркових" втрат

Копирайт изображения AP
Image caption У 2016 році світ музики втратив Девіда Боуї

У 2016 році померла велика кількість відомих людей. Багато хто вважає цей рік надзвичайно трагічним, ба навіть аномальним.

Ми попрощалися із багатьма відомими людьми зі світу музики, політики і спорту: Девід Боуї, Принц, Ненсі Рейган, Мохаммед Алі, сер Джордж Мартін, Леонард Коен... Список можна продовжувати.

У квітні цього року редактор ВВС Нік Серпелл, який відповідальний за написання некрологів, вирішив перевірити, чи дійсно 2016 рік був аномальним настільки, як про це писали в соцмережах.

Для цього йому довелося підрахувати кількість опублікованих некрологів та заяв з ефіру, з січня по березень, починаючи від 2012 року.

Некрологи

Первинний аналіз показав, що кількість некрологів за перші три місяці 2016 року справді вражає.

У першому кварталі 2016 року померло приблизно в два рази більше знаменитостей, ніж в перші три місяці попередніх трьох років, і в п'ять разів більше в порівнянні з цим періодом 2012 року.

Звісно, це не наукове дослідження, а простий підрахунок кількості некрологів, які прозвучали і які опублікували на ВВС.

Треба також врахувати, що ВВС не публікує некролог про кожну відому людину.

Водночас Нік Серпелл враховував написані некрологи заздалегідь, а не ті, які написали й опубліковали одразу ж.

Тут виникає і питання, кого вважати знаменитістю. Наприклад, смерть відомого в США коміка і телепродюсера Девіда Геста була відзначена некрологом ВВС.

Копирайт изображения AFP
Image caption Леонард Коен пішов з життя в листопаді цього року, встигнувши випустити свій новий альбом

Чи став 2016 рік надзвичайно трагічним для знаменитостей? Нік Серпелл стверджує, що не став.

"Друга половина 2016 року, практично не відрізнялася від останніх шести місяців попередніх чотирьох - п'яти років", - говорить він.

Тобто зліт кількості смертей, який він спостерігав у перші три місяці 2016 року, не був тривалим і не став характерним для року в цілому.

Проте в 2016 році BBC приготувала на 30% більше некрологів, ніж у попередньому році.

Підбиваючи підсумки цього невеликого дослідження, можна сказати, що в 2016 році померло дійсно більше знаменитостей, аніж в попередні роки. Втім лише різкий стрибок смертей в перші три місяці виділяє його з попередніх років.

Нік Серпелл вважає, що збільшення числа некрологів навряд чи можна назвати несподіваним, оскільки минуло півстоліття відтоді, як в 1960-х роках широку популярність отримало телебачення і "розцвіла" поп-культура. Все це призвело до стрімкого зростання кількості знаменитостей.

Тому нам доведеться звикнути до того, що тепер ми частіше зустрічатимемо некрологи про відомих людей.


Некрологи ВВС за різні роки:

2012: в цьому році пішли такі відомі люди, як співачка Уїтні Х'юстон, астронавт Ніл Армстронг, музикант Раві Шанкар, британський перукар і підприємець Відал Сассун, мандрівник Гор Відал, мультиплікатор Джеррі Андерсон. Всього ВВС опублікувала 16 заздалегідь підготовлених некрологів.

2013: в цьому році померли: президент Венесуели Уго Чавес, британський актор Пітер О'Тул, Нельсон Мандела, Маргарет Тетчер, співак Лу Рід. Всього 24 некрологи.

2014: в цьому році померли ізраїльський прем'єр-міністр Аріель Шарон, португальський футболіст Ейсебіо, співак Джо Кокер, письменник Габріель Гарсіа Маркес, актор Робін Вільямс. Всього 29 некрологів.

2015: цей рік став останнім для співака Деміса Руссоса, актора Омара Шаріфа, легендарного блюзмена Бі Бі Кінга, британського актора сера Крістофера Лі. Всього 32 некрологи.

2016: в цьому році ми попрощалися із Ненсі Рейган, музикантами Девідом Боуї, Леонардом Коеном і Грегом Лейком, боксером Мохаммедом Алі, кубинським лідером Фіделем Кастро, колишнім президентом Ізраїлю Шимоном Пересом, єгипетським політиком і колишнім держсекретарем ООН Бутросом Бутрос-Галі. Всього 42 некрологи.


Новини на цю ж тему