Вагітність змінює мозок жінки "щонайменше на два роки"

Під час вагітності рівень статевих гормонів різко коливається
Image caption Під час вагітності рівень статевих гормонів різко коливається

Вагітність зменшує кількість сірої речовини у певних ділянках жіночого мозку. Це допомагає жінці відчути зв'язок з малям і підготуватися до материнських обов'язків.

Томографічні знімки 25 жінок, що вперше стали мамами, довели, що ці структурні зміни у мозку починаються під час вагітності й не проходять принаймні два роки після пологів.

На думку дослідників з двох європейських університетів, масштабність цих змін можна порівняти з тими, що відбуваються у підлітковому віці.

Втім, науковці не знайшли доказів того, що у вагітних жінок погіршується пам'ять.

Багато хто з вагітних жаліється на забудькуватість і надмірну емоційність, говорячи, що через дитину в них тепер "дірява голова". Схоже, це небезпідставно.

Коливання гормонів

Вагітність характеризується надзвичайними припливами й відпливами статевих гормонів і спричиняє кардинальні фізичні та фізіологічні зміни в організмі, кажуть дослідники.

За ці дев'ять місяців у жіночому організмі виробляється більше естрогенів, ніж за решту життя.

Проте досліджень про вплив вагітності на мозок усе ще небагато.

Одне з них, результати якого нещодавно опублікували в журналі Nature Neuroscience - це спільний проект фахівців з Автономного університету Барселони та Лейденського університету. Щоб дослідити зміни в жіночому мозку, вони розглянули томограми одних і тих самих жінок до вагітності, невдовзі після пологів і двома роками пізніше.

Вони також порівняли їх зі знімками мозку 19 новоспечених татусів, 17 бездітних чоловіків і 20 жінок, які ніколи не народжували.

Як виявилось, об'єм сірої речовини у мозку тих жінок, що народили своїх первістків, "суттєво зменшився".

Зменшення відбулося у тих ділянках мозку, що беруть участь у соціальній взаємодії, зокрема у приписуванні іншим людям думок і почуттів - так званому "розумінні чужої свідомості".

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Схоже, що зміни у мозку допомагають жінці прив’язатися до своєї дитини

Дослідники вважають, що це дає матерям низку переваг, наприклад, допомагає розуміти потреби дитини, помічати потенційні зовнішні загрози та більше прив'язуватись до дитини.

При простому порівнянні знімків комп'ютерна програма могла безпомилково відрізнити, де знімки тих жінок, які останніми роками були вагітні.

Зв'язок з малюком

В одному із завдань жінкам показували фотографії їхніх дітей та інших дітей - і при цьому стежили за їхньою мозковою діяльністю.

Коли вони бачили своїх малюків, у мозку активізувались майже ті самі ділянки, де під час вагітності відбулося зменшення об'єму - чи, краще сказати, тонке налаштування - сірої речовини.

Ці ділянки не активувалися при перегляді фотографій чужих дітей.

Ось що каже з цього приводу Ельзелін Гекзема, одна з авторів дослідження й аспірантка Інституту психології Лейденського університету (Нідерланди): "Ми підозрюємо, що зменшення об'єму сірої речовини під час вагітності свідчить про спеціалізацію або удосконалення системи "розуміння чужої свідомості", яка так чи інакше виконує адаптивну функцію в житті майбутніх матерів".

Дослідники також виявили, що згадані зміни властиві всім вагітним жінкам, незалежно від того, чи їхня дитина зачата природним шляхом, чи екстракорпорально.

Щодо чоловіків, які вперше стали батьками, в їхньому мозку об'єм сірої речовини не змінився, як з'ясувалося при порівнянні їхніх томограм до і після вагітності їхніх партнерок.

Так само дослідники не помітили суттєвих змін у білій речовині обох статей.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему