Назад у радянський сад: у Молдові інавгурують "червоного" президента

Ігор Додон Копирайт изображения Irog Dodon
Image caption Метою Ігоря Додона є перемога на парламентських виборах, зміна влади в Республіці Молдова і встановлення червоного соціалістичного уряду в країні

23 грудня у Молдові відбудеться інавгурація п'ятого президента країни, 41-річного екс-лідера проросійської Партії соціалістів Ігоря Додона.

На перших за майже 20 років прямих президентських виборах за Додона проголосували більшість громадян Молдови.

Інавгурація відбуватиметься на тлі зростання напруги у відносинах між президентом та урядом. Президент відстоює повернення Молдови в орбіту Росії, тоді як уряд було сформовано проєвропейською парламентською більшістю.

Дуже ймовірно, що після інавгурації на Молдову чекають чималі політичні шторми. І ось чому.

"Війна портретів"

Ігор Додон став переможцем після другого туру президентських перегонів 13 листопада, заручившись підтримкою понад 52% виборців і обійшовши представницю проєвропейського табору Майю Санду.

На відміну від свого попередника Ніколає Тимофті, який уникав неоднозначних кроків і нечасто фігурував у ЗМІ, Ігор Додон відразу ж взявся за втілення своїх виборчих обіцянок і словом, і ділом.

Уже вранці 14 листопада в інтерв'ю російській газеті "Известия" він підтвердив намір скасувати угоду про асоціацію між Молдовою та Євросоюзом.

"Не вносіть розбрат у суспільство!" - застеріг президента у відповідь прем'єр-міністр Павло Філіп.

А міністр оборони Анатоль Шалару, відомий прихильник тісної співпраці з НАТО, відреагував наказом, що спричинив "війну портретів", як її охрестили місцеві ЗМІ. Усім армійським підрозділам і установам Міністерства оборони заборонили вивішувати портрети обраного президента і головнокомандувача. Натомість їм запропонували прикрасити стіни зображеннями "національних героїв", як от середньовічного князя Штефана Чел Маре.

У відповідь Додон пообіцяв домогтися відставки міністра оборони.

Що може президент

Чи має пан Додон достатньо повноважень, аби позбутися нелояльного міністра, скасувати міжнародну угоду або виконати ще одну виборчу обіцянку - розпустити парламент і призначити позачергові вибори, які його партія має всі шанси виграти?

Як президент парламентської республіки, глава держави не може звільнити міністра з посади без підтримки парламенту. Розпустити парламент він може лише у разі специфічних, чітко виписаних у конституції випадків.

Але у розпорядженні президента є інший потужний інструмент: він власним указом може скликати всенародний референдум, результати якого мають вищу юридичну силу.

У поєднанні з широким доступом до ЗМІ, гарантованим самим статусом глави держави, цей важіль дає змогу президентові формувати політичний порядок денний країни.

Та й сам пан Додон вже роз'яснив, як він "ламатиме систему": "Я звернуся за підтримкою до людей. Я приїду до кожного села і запропоную два варіанти: скликати референдум щодо розпуску парламенту і призначення позачергових парламентських виборів, або референдум щодо змін до конституції із наданням президенту права розпускати парламент".

Назад в СРСР?

На позачерговому з'їзді Партії Соціалістів, який відбувся після президентських виборів, Ігор Додон розповів, навіщо йому "ламати систему".

Копирайт изображения Irog Dodon
Image caption Багато виборців Ігоря Додона належать до покоління, яке сумує за Радянським Союзом

Головна його мета - "перемога із великим успіхом на парламентських виборах, зміна влади в Республіці Молдова і встановлення червоного соціалістичного уряду".

Саме цей уряд, на його переконання, перетворить Молдову на "прекрасний сонячний сад", який колись називався "Молдавська Радянська Соціалістична Республіка", і поверне її мешканцям "добробут, який існував за часів МРСР".

Чи хочуть громадяни країни назад до радянського "саду" - невідомо. Але пан Додон втлумачував однопартійцям: "Ми маємо максимальні шанси отримати всю владу в країні після парламентських виборів."

Сюрприз від парламенту

Наприкінці листопада Ігор Додон виконав свою виборчу обіцянку. Свій перший закордонний візит він здійснив до Москви. Щоправда, він повідомив, що подорож була приватною - ймовірно, з огляду на значну частину тих молдаван, які підтримують тісніші зв'язки з Європою.

Копирайт изображения Irog Dodon

Після повернення з Москви він отримав два "сюрпризи" від парламенту. Проєвропейська більшість підтримала відкриття представництва НАТО в Молдові. Наступним кроком було ще більше обмеження контролю президента над силовими структурами.

Народні депутати перепідпорядкували Службу безпеки й інформації парламенту і позбавили президента права призначати її керівника.

Ще одним рішенням парламент перевів Державну службу охорони під керівництво Служби безпеки.

Народ теж не мовчить

За кілька днів до інавгурації молодіжна недержавна організація "Молодь Молдови" створила у Facebook групу під назвою "Додон не мій президент".

Її засновники закликали громадян, які не поділяють поглядів новообраного президента, прийти до Палацу Республіки і "зіпсувати" його інавгурацію. До речі, деякі прихильники заходу закликали приходити до місця урочистостей з вилами.

У відповідь Ігор Додон звернувся до своїх виборців із закликом теж прийти до центру Кишинева.

Він пообіцяв звернутися до своїх прибічників із промовою і скласти присягу президента на сходах палацу. А потім все це повторити ще раз для поважних гостей у приміщенні.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему