Загострення стосунків України та Ізраїлю: чи могло бути інакше?

  • Світлана Дорош
  • ВВС Україна
Прапори України та Ізраїлю в Єрусалимі

Автор фото, UNIAN

Міністерство закордонних справ України переконане у правильній позиції України під час голосування резолюції Ради Безпеки ООН по Ізраїлю - всупереч тому, що ця країна висловила протест проти дій 14 держав і попередила про згортання контактів із ними.

Ідеться про резолюцію РБ ООН, у якій міститься заклик до Ізраїлю припинити ‎будівництво поселень на окупованих палестинських територіях, яке, на думку Ради безпеки, шкодить мирному врегулюванню на Близькому Сході.

Ізраїль тривалий час не погоджується припинити будівництво, внаслідок чого це питання лишається одним ‎із найгостріших між ізраїльтянами та палестинцями.‎

Близько 500 тисяч людей живе у 140 ізраїльських поселеннях, збудованих із ‎початку окупації Ізраїлем Західного берегу Йордану й Східного Єрусалима. ‎Поселення вважаються незаконними з точки зору міжнародного права, але ‎Ізраїль це заперечує.

МЗС України наголошує, що Україна, як і решта постійних та непостійних членів Ради Безпеки ООН, а також Генеральний секретар ООН, неодноразово засуджували поселенську діяльність Ізраїлю.

"Міжнародне право одне для всіх. Не можна крутити ним, як собака хвостом", - написав у Facebook 25 грудня постійний представник України в ООН Володимир Єльченко.

"Ізраїльські поселення на окупованих територіях суперечать міжнародному праву, як і окупація Криму Росією", - наголосив український посол.

Підтримка Україною резолюції стала причиною скасування візиту прем'єр-міністра Володимира Гройсмана до Ізраїлю. Сталося це за розпорядженням голови ізраїльського уряду Біньяміна Нетаньягу.

Він також зобов'язав членів свого уряду припинити контакти з представниками країн, які голосували за резолюцію.

Експерти, з якими спілкувалася ВВС Україна, кажуть, що українські дипломати не могли вчинити інакше. Водночас, вони визнають, що це може суттєво погіршити відносини між Україною та Ізраїлем на невизначений термін.

Автор фото, AP

Підпис до фото,

Так само, як і Україна, проголосувало ще 13 країн

Дебати у РБ ООН

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

Рада Безпеки ООН ухвалила резолюцію наприкінці минулого тижня. ‎

"За" проголосували 15 із 14-ти членів Ради безпеки ООН, у тому числі Росія, Китай, Велика Британія, Франція. США утрималися від голосування, але водночас відмовилися ветувати резолюцію, як того домагався від Сполучених Штатів Ізраїль.

"Проблема поселень погіршилася настільки, що загрожує позиції "двох ‎держав для двох народів", - сказала представниця США в ООН Саманта Пауер. Вона також розкритикувала підтримку будівництва поселень з боку ‎ізраїльського прем'єр-міністра Біньяміна Нетаньяху. На думку пані Пауер, "ніхто не ‎може одночасно виграти і від будівництва поселень, і від підтримання позиції про "дві ‎держави для двох народів", що покликана припинити конфлікт.

Водночас, за словами пані Пауер, США не голосували за резолюцію, бо вона "дуже ‎вузько зосереджена" на питанні поселень. Вона зазначила, що навіть ‎якщо поселення знесуть, обидві сторони повинні ‎будуть визнати "незручну правду" і вдатися до "складних рішень" задля ‎досягнення миру.

У той же час, керівник Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос наголошує, що саме завдяки позиції США резолюція стала можливою.

"Всі ж чудово розуміють, що проходження резолюції через РБ ООН стало можливим завдяки позиції США, яка, утримавшись під час голосування, не заблокувала її ухвалення. Це ще раз продемонструвало, що стосунки між Ізраїлем та США зайшли у дуже глухий кут", - сказав він ВВС Україна.

Радбез закликав "негайно і повністю припинити всю поселенську ‎діяльність на окупованих палестинських територіях, включно зі Східним ‎Єрусалимом".‎

Автор фото, AFP

Підпис до фото,

Глава ізраїльського уряду Біньямін Нетаньягу дав розпорядження скоротити контакти з представниками країн, що підтримали резолюцію РБ ООН

Реакція Ізраїлю

Представник Ізраїлю в ООН ‎назвав голосування "ганебним кроком".

Світові агентства протягом останніх днів писали про рішення ізраїльської влади стосовно країн, що проголосували за резолюцію. Зокрема, про те, що керівник ізраїльського уряду Біньямін Нетаньягу заявив про те, що його країна не має наміру виконувати резолюцію Ради безпеки. Окрім того, він заборонив міністрам відвідувати країни, які голосували за резолюцію, а також зустрічатися з колегами з цих країн.

Посадові особи в Ізраїлі заявили, що відповіддю країни на резолюцію має стати продовження будівництва на окупованій території.

25 листопада були вручені ноти протесту послам країн, котрі голосували за резолюцію, зокрема послу США.

Біньямін Нетаньягу заявив, що не сумнівається в тому, що адміністрація Барака Обами зініціювала таке рішення і координувала його схвалення.

Також Нетаньягу заявив, що скасує переговори з прем'єр-міністром Великої Британії Терезою Мей у січні 2017 року, під час економічного форуму у Давосі.

Почесний консул Ізраїлю в Україні Олег Вишняков також висловив незгоду із заявами українського МЗС та посла України в ООН, у яких порівнюється ситуація окупованих територій двох країн.

"Ізраїль повернув собі раніше окуповані споконвічно єврейські землі, що підтверджує декларація Бальфурі і пакт Сайкса-Піко, це порівняння неприйнятне і зовсім не сприяє розвитку українсько-ізраїльських відносин", - заявив Олег Вишняков в ефірі телеканалу "112.ua".

Автор фото, AP

Підпис до фото,

Ізраїль запевняє, що будівницство поселень не є перешкодою до встановлення миру

Без інтриг

"Україна в ООН розуміє Ізраїль у багатьох чутливих для нього питаннях. Але є речі принципові. Наше партнерство має бути вищим за інтриги", - написав Володимир Єльченко у Twitter.

Прем'єр Володимир Гройсман закликав не драматизувати ситуацію, пов'язану з перенесенням його візиту до Ізраїлю.

За словами прем'єра, у двох країн є набагато більше того, що їх об'єднує, ніж того, що розділяє.

"Є багато тих, кому вигідно було би вбити клин у наші стосунки, використовуючи чутливі для обох сторін питання, і наше спільне завдання - цього не допустити", - процитував Володимира Гройсмана його прес-секретар Дмитро Столярчук.

Водночас, керівник Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос визнав, що у короткотерміновій перспективі відносини двох країн будуть не найкращими.

"Але, з іншого боку, давайте скажемо прямо: Україна не є ключовим союзником Ізраїлю. Такими союзниками є для нього Росія, Велика Британія, США, Китай, Франція - тобто, постійні члени РБ ООН. І передусім, на позицію цих країн Ізраїль зважатиме", - сказав Ігор Семиволос у коментарі ВВС Україна.

Співкоординатор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки центру Разумкова Михайло Пашков вважає, що Україна недостатньо прорахувала усі наслідки голосування.

"Позиція України під час голосування у Раді Безпеки ООН мені видається аж ніяк не беззаперечною. Вона вже стала причиною погіршення відносин з Ізраїлем. Очевидно, що тепер українській стороні слід буде вдаватися до серйозних зусиль, щоби зняти проблему. Глобального провалу з далекосяжними наслідками чекати не варто, але негативу буде достатньо. Слід було б зважити усі "за" та "проти". Очевидне правило для України як країни, що воює, - це збереження і примноження союзників. Адже вона мала право утримуватися або не брати участі у голосуванні", - сказав експерт у коментарі ВВС Україна.

Таку думку не поділяє експерт із близькосхідних проблем Ігор Семиволос.

"Ті, хто пише у соцмережах, що Україні слід було б утриматися, насправді не зовсім чітко уявляють, що відбувається. Право - це універсальна річ. Коли ідеться про окуповані території, офіційно визнані світовою спільнотою, і про те, що там ведеться якась активність, Україна не може час від часу заперечувати цей факт, а потім вимагати від світової спільноти підтримки в аналогічній ситуації з окупованими територіями", - сказав він.

Водночас, експерти вважають, що майбутнє україно-ізраїльських відносин залежатиме і від внутрішньої ситуації в Ізраїлі. Резолюція РБ ООН може бути розцінена опонентами Біньяміна Нетаньягу як його особистий зовнішньополітичний провал. Ігор Семиволос зазначає, що в Ізраїлі невдоволення прем'єром може наростати, наслідком чого можуть стати дострокові парламентські вибори і переобрання уряду.