Одне Різдво замість двох: розкол чи єднання?

Відзначення Різдва Христового у римо-католицькій церкві у селі Холмок Ужгородського району
Image caption Відзначення Різдва Христового у римо-католицькій церкві села Холмок Ужгородського району

В Україні усе частіше лунають заклики політиків і громадських діячів перейти на єдине святкування Різдва Христового 25 грудня.

До цієї ініціативи долучився, зокрема, секретар Ради нацбезпеки і оборони Олександр Турчинов. Він вже не один рік поспіль закликає українців святкувати "разом з усією Європою, разом з усім цивілізованим світом".

У Верховній Раді Комітет з питань соціальної політики рекомендував ухвалити запропонований 24-ма депутатами від різних фракцій законопроект "Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо святкових і неробочих днів". У проекті пропонується встановити 25 грудня, як і 7 січня, неробочим днем.

Однак, релігієзнавці та священники визнають, що святкування Різдва одночасно усіма християнами в Україні навряд чи настане ближчим часом, а може й взагалі не відбудеться.

На Закарпатті здавна святкують Різдво двічі: 24-25 грудня та 6-7 січня.

Закарпаття, незважаючи на найменшу кількість населення серед усіх інших областей України, найбільш багатонаціональне.

Край межує з чотирма європейськими державами, люди у прикордонних регіонах мають змішані родини, а отже культуру та традиції. Проте і тут сумніваються, чи відбувся б перехід на святкування в один день безболісно.

Без суперечок

"У нашій з Танею сім'ї ми святкуємо обидва Різдва, - розповідає Бейло Балла, - тому що моя родина завжди святкувала католицьке Різдво, а дружина у своїй сім'ї - православне. І це питання вирішилося якось само собою, у нас не було гострих суперечок, яке Різдво святкувати".

Image caption У родині Бейло і Тетяни Балла немає суперечок, коли святкувати Різдво

"На католицьке Різдво, увечері ми їдемо до моїх батьків у село, ідемо до церкви на службу, повертаємося додому, співаємо кілька угорських колядок і сідаємо всією родиною за стіл. Дружина колядки поки не дуже знає, тому підспівує тільки мелодію", - каже він.

Родина Бейло і Тетяни Балла - традиційна для регіону.

Серед закарпатських угорців переважають римо-католики та реформати.

За їхніми звичаями, 24 грудня, увечері, уся родина збирається і йде до церкви на вечірню службу.

Потім повертаються додому, моляться, сідають за стіл вечеряти. А наступного дня, в день Різдва Христового відвідують своїх рідних та близьких.

Піст і свято

"Вважаю, що на Закарпатті процес переходу на спільне святкування Різдва 25 грудня відбувся б значно легше і швидше, аніж на решті території України", - розповідає єпископ Ужгородський і Закарпатський УПЦ (КП) Варсонофій.

"Тут багато різних національностей та єпархій, які завжди святкували Різдво саме цього дня, тому вони сприймуть цей перехід нормально. У центральній та східній Україні, думаю, це відбувалося б нелегко, бо більшість вірян там православні. Але якщо цю тенденцію підтримає більшість християн, то перехід пришвидшиться", - сказав він у коментарі ВВС Україна.

Ще рік тому Українська православна церква Київського патріархату заявила про згоду перейти на святкування Різдва за григоріанським календарем, 25 грудня, але, як пояснював предстоятель церкви Філарет, для цього має бути бажання і готовність віруючих.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Змінити традицію святкувати Різдво 7 січня буде непросто, вважають і священники, і віряни

Отець Варсонофій із КПЦ (КП) каже, що відзначати Різдво 25 грудня - виправдано, тому що вірні східного обряду, святкуючи 7 січня за юліанським календарем, опиняються в непростому становищі на Новий рік, коли в них ще триває піст.

"Тепер часто мене запитують старші люди: владико, то яке ж Різдво нам святкувати? Я кажу так: ми святкуємо конкретний факт, який не має точної дати, адже точна дата народження Христа не відома, ми базуємося лише на літочисленні. Окрім усього цього, не повинно бути так, щоб в одній хаті одні люди святкували, а інші - постили", - каже він.

У той же час, він нагадує, що до Різдва прив'язане святкування багатьох інших свят, зокрема, Водохреща та Великодня, які за умови переходу на григоріанський церковний календар, теж слід буде переносити.

Глибше зрозуміти і "засмакувати"

Протоієрей Владислав Ігнатишин із Української греко-католицької церкви також підтримує святкування Різдва в один день. Але, водночас, має чимало сумнівів та застережень.

"Є доцільність у такому рішенні, тому що, беручи до уваги багатоконфесійність Закарпаття, спільне свято вирішить дуже багато практичних питань. Окрім того, говорімо відверто, ми чим далі ментально стаємо більш "західними". Та й сам церковний календар починається 1 січня і закінчується 31 грудня, тобто обчислюється за світським календарем, який збігається із григоріанським. Великим поборникам юліанського календаря я б радив звернути на це увагу", - каже протоієрей Владислав Ігнатишин.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption 25 грудня у Києві відбувся флеш-моб на підтримку святкування Різдва в один день, 25 грудня

"Але тут є ще такий момент - спільне святкування Різдва ще зовсім не означає його спільного пережиття. Я би ніколи не проміняв січневого святкування Різдва на "європейське", грудневе, яке триває день, максимум два дні. Різдво - величне свято, і один-два дні на його святкування - замало. У такі великі свята у нас є предпразненство, празник та попразненство. Тобто, церква успадкувала від своїх старших братів по вірі - євреїв - одну дуже важливу річ: не обмежувати святкування одним днем. Ми літургійно розтягуємо святкування на кілька днів, аби його глибше зрозуміти, аби його "засмакувати", аби мати змогу прожити його сповна", - ділиться з ВВС Україна отець Владислав.

Викладач релігієзнавства Ужгородського національного університету Федір Шандор вважає, що з часом нова традиція святкувати в один день не викликатиме різкого опору.

"Різдва не може бути два - Ісус народився лише раз. Якщо ми прийняли григоріанський календар на побутовому рівні, у світському житті, то й церква мусить теж прийняти цей факт. Поступово це б ставало новою традицією, гадаю, років через п'ять ми б це сприймали спокійніше, принаймні, тут, на Закарпатті", - сказав Федір Шандор у коментарі ВВС Україна.

Подружжя Балла не бачать проблеми у переході на святкування в один день хоча і має застереження стововно того, наскільки реально це втілити загалом в Україні і на Закарпатті зокрема.

"Традиція спільного святкування, мені здається, не приживеться. Може статися так, що люди скажуть: а чому це я маю святкувати у грудні, з католиками? Нехай вони святкують разом з нами, у січні, мій тато і дід святкували у січні, то й я так буду. І може статися так, що вони сприйматимуть цей перехід не як об'єднуюче свято, а навпаки, роз'єднуюче", - сказала Тетяна Балла.

Найзапеклішими противниками перенесення святкування Різдва на 25 грудня є УПЦ (Московського патріархату). Церква вважає, що навіть саме лише обговорення цієї теми спрямоване на розкол суспільства.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему