Світ у 2017: битва ідей

PhotoDisk/Eyewire Копирайт изображения PhotoDisk/Eyewire

2016 рік став роком руйнування засад, звільнення від норм, роком сумнівів в старих ідеях і відмови від них. Звичний, усталений світ сильно струсонуло, і тепер нам доводиться звикати до шоку від нової реальності.

Із часів Другої світової війни або навіть з більш ранніх, в світі існував консенсус з приводу того, що торгівля означає значно більше, ніж просто економіка.

Торгівля була інструментом миру. Усунення торгових бар'єрів сприяло процвітанню та економічному зростанню. І цей консенсус дав тріщину.

Глобальна торгівля може стати інструментом стимулювання економіки, при цьому вона може вбити виробництво.

Одним з переможців року політичних потрясінь став протекціонізм.

Знакові транснаціональні угоди про вільну торгівлю виявилися під ударом.

Дональд Трамп дав зрозуміти, що США можуть вийти з транстихоокеанського партнерства. Нинішній тренд - підписання двосторонніх угод.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Трамп виграв вибори, обіцяючи захистити США від мігрантів

Навіть на лівому фланзі - зокрема, у Франції - лунають заклики до створення сильної держави для захисту національних інтересів, для захисту від глобалізації.

Націоналізм повертається - не у своїй старій формі, проте економічний націоналізм знову підняв голову.

Дональд Трамп знову проголосив ізоляціоністське гасло "Америка перш за все".

У торгових угодах, в міжнародних угодах вирішальним фактором стане не підтримка існуючого світопорядку, але служіння американським інтересам.

У Британії прихильники виходу країни зі складу ЄС пропонували виборцям "можливість відновити контроль над країною".

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Прихильники Путіна в Москві і за кордоном говорять про нього, як про сильного лідера

Британія була першою. У Франції правоцентристський політик Франсуа Фійон - людина, яка з великою часткою ймовірності стане наступним господарем Єлисейського палацу - заявив, що "французька зовнішня політика повинна служити французьким інтересам".

"Давайте залишимо осторонь мрію про федеральну Європу", - заявив Фійон.

Колишній міністр фінансів США Ларрі Саммерс говорив про "відповідальний націоналізм".

"Він починається з ідеї про те, що найперший обов'язок будь-якого уряду - дбати про добробут своїх громадян, а не обслуговувати якусь концепцію світового порядку", - вважає Саммерс.

У політику також повертається владний правитель, сильний лідер. Наближені Дональда Трампа захоплюються "силою" Путіна. На наших очах відбувається підйом неліберальних демократій.

Нові авторитарні правителі плекають надію побачити одного разу, як в нашому непростому світі запанує "порядок".

Копирайт изображения Getty Images
Image caption 2017 рік буде непростим і для канцлера Німеччини Ангели Меркель

В одному ряду з Володимиром Путіним - президент Туреччини Реджеп Ердоган і, в меншій мірі, угорський прем'єр Віктор Орбан. У Франції чекає свого часу Марін Ле Пен. Дехто схильний включати в цей список і Дональда Трампа.

Нових авторитарних правителів об'єднує їх зневага до міжнародних організацій.

Трамп відгукнувся про НАТО як про організацію, яка "віджила своє", проте, потім здав назад.

Путін ігнорує договори, що обмежують його. Позиції міжнародних повоєнних структур, таким чином, послаблюються.

Повернувся ізоляціонізм. Великого бажання брати участь у військових кампаніях не спостерігається як у США, так і в Європі.

У Сирії ситуацію визначають росіяни і, в меншій мірі, турки. Захід все більше стурбований власними внутрішніми проблемами.

Євросоюз залишив в силі санкції, введені проти Росії у зв'язку з її діями в Україні, однак, нові лідери розраховують на відновлення відносин з Москвою.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Суперечки про глобалізацію не стихатимуть і у 2017 році

Європейці, як би це не суперечило їх цінностям, хотіли укласти угоду з президентом Туреччини Ердоганом лише за умови, що він обмежить наплив біженців до Європи.

Це не означає, що відкинуті базові цінності, що зв'язують Європу і Північну Америку, проте, західна ліберальна демократія виглядає невпевненою в собі.

Нещодавно колишній держсекретар США Генрі Кіссінджер заявив, що "вперше з моменту закінчення Другої світової війни майбутні відносини Америки з рештою світу визначені не повністю".

Національна самосвідомість знову має значення. Як проголосив у Франції правоцентристський кандидат у президенти Франсуа Фійон, "ні, Франція не мультикультурна країна".

У Німеччині Ангела Меркель наполягає, що "ми не хочемо ніяких паралельних суспільств. Наш закон має верховенство над племінними звичаями, кодексом честі і шаріатом".

У Європі та Північній Америці загострюються дебати з приводу інтеграції.

Нова точка зору полягає в тому, щоб заохочувати асиміляцію, щоб нові мігранти перейняли існуючі ліберальні цінності.

"Одяг, що повністю закриває обличчя і тіло, є неприйнятним. Він має бути забороненим скрізь, де це тільки можливо з точки зору закону", - заявила Ангела Меркель.

У Німеччині стрімко згасає ентузіазм щодо гостинності щодо мігрантів. Кажуть, що ми навряд чи ще побачимо черги з мігрантів, які прямують до Німеччини, як це було в 2015 році.

У США центральною думкою передвиборчої кампанії Трампа була обіцянка боротися з іммігрантами, які перебувають в країні без дозвільних документів. Трамп так само обіцяв побудувати величезну стіну на кордоні з Мексикою.

По мірі того, як Трамп готується зайняти Білий дім, його риторика може пом'якшуватися.

Але обговорення міграційних питань, які стали вирішальним фактором під час дебатів по "брекзиту", продовжить нагнітати обстановку.

Ідеї важливості державного невтручання в економіку повертаються. У США очікується зниження податкової ставки для всіх, включаючи найбагатших. Є надія, що це розігріє економіку.

Адміністрація Трампа планує провести фіскальну стимуляцію, вливаючи гроші в модернізацію американської інфраструктури. Трамп також обіцяє цілий каскад регулюючих документів.

В Європі очікується низка важливих виборів в різних країнах, і спроби запровадити заходи зі скорочення дефіциту будуть слабшати.

Вважалося, що серйозні суперечки про глобальне потепління затихли. Але вони знову з нами.

Паризька хартія про зміну клімату наказує міжнародній спільноті призупинити дії, що викликають глобальне потепління.

Дональд Трамп висунув на посаду голови Агентства з охорони навколишнього середовища США Скотта Прюітта - людину, яка взагалі сумнівається в тому, що глобальне потепління має місце.

Швидше за все, Прюітту не важко буде переконати Трампа в доцільності виходу з Паризької угоди.

Всі західні країни задаються таким питанням: чи може держава забезпечити захист від глобалізації?

Мільйони людей в Європі і Північній Америці розчарувалися в давно усталених політичних партіях, тому що вони сумніваються в тому, що ці партії можуть виконати свої обіцянки. Поки соціал-демократи, іншими словами лівоцентристи, не змогли зробити своїм коником проблеми нерівності і брак безпеки.

Боротьба на політичній арені розгорнеться за тих, кого позитивна хвиля глобалізації обійшла стороною.

Битва за серця і уми виборців буде проходити в епоху політики пост-правди, приправленої новинними фейками і теоріями змови.

І в Великій Британії, і в США журналісти намагаються не потонути в морі фальсифікацій. Думки експертів вже часто не чути.

У США деякі наближені до виборчої кампанії Трампа намагалися дати нове визначення поняттю правди.

Вони стверджують, що послідовність фактів у пошуку об'єктивної правди не має значення. Щось стає правдивим, якщо багато людей вірять в нього, нехай це навіть буде теорія змови.

І ЗМІ будуть в епіцентрі цієї боротьби ідей.

Активісти, що протиставляють себе істеблішменту, вважають, що вони перемагають. Людина, що входить до верхівки ультраправої французької партії Національний фронт, заявила мені, що світ істеблішменту розвалюється.

Колишній лідер партії UKIP Найджел Фаррадж говорив про "демократичну революцію", яка, за його словами, тільки починається.

Засновник протестного руху "П'ять зірок" в Італії Беппе Грілло каже, що рухати світ вперед будуть "вперті і ризикові варвари". Багато інших бачать варварів, що стоять біля дверей ліберальної демократії.

У 2017 році протистояння цих абсолютно протилежних поглядів на світ продовжиться.

З одного боку ми бачимо тих, хто хоче захистити національну державу. Їхній інстинкт - відгородитися стіною від решти світу, де багато небезпек і нестабільності.

З іншого боку - ті, хто вірить у ліберальний інтернаціоналізм, у відкритість кордонів, свободу торгівлі і міжнародні інститути.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему