Бездомні і зима: боротьба за виживання

Пункт обігріву Копирайт изображения Alexander KHUDOTEPLY/AFP/Getty Images
Image caption Активісти наполягають, що не слід чекати, поки температура опуститься до мінус 30, аби відкрити пункти обігріву

"Я ночую тут неподалік, у вагончику", - розповідає чоловік, який прийшов на зустріч із волонтерами на Подолі у Києві.

"Там немає опалення, але зате сухо", - продовжує він. З вигляду не дуже схожий на безпритульного, але стверджує, що не має нормального житла вже дуже давно.

"У мене немає паспорта, досі не можу відновити. На роботу зараз не ходжу, бо випиваю. А інакше, коли живеш на вулиці, не можна", - додає чоловік.

Зазвичай такі люди не викликають у більшості нічого, окрім осуду. Але не у представників благодійної організації "Друзі спільноти святого Егідія", які по кілька разів на тиждень роздають їжу і теплі речі безпритульним у різних місцях Києва.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Щороку в Україні проводять панахиди за безпритульними, які не пережили зими. І практично щороку їх стає більше

Вони попереджають - цієї зими вже замерзли насмерть двоє бездомних, з якими вони підтримували зв'язок, і поки більшість українців святкують, люди на холодних вулицях буквально борються за виживання.

Ситуація загострилася ще й через те, що днями оголосив про припинення роботи благодійний фонд, який найбільше допомагав бездомним у Києві.

На додачу - синоптики прогнозують похолодання.

"Ночую, де доведеться"

"То були двоє жінок, вони загинули через обмороження. Одна на Дарниці, інша на Подолі. Їм просто не було де ночувати, вони ще не були готовими до морозів і замерли вночі", - розповів ВВС Україна Юрій Ліфансе із "Друзів спільноти святого Егідія".

Подібне повторюється в Україні з року в рік, навіть влаштовують панахиди, аби пом'янути тих, хто не перезимував.

На зустрічі із волонтерами зазвичай приходять десять-двадцять людей. Це нагода отримати теплу їжу і бодай якийсь одяг. Перебирати не доводиться - беруть, навіть якщо розмір не зовсім підходить.

У кожного із них своя історія. Попри поширену думку, п'ють далеко не всі.

Приміром, Олександр, якого кореспонденти ВВС Україна зустріли на одній із таких зустрічей, колись працював в Інституті електрозварювання імені Патона.

Вже четвертий рік він зимує на вулиці.

Його день здебільшого складається із пошуків харчів та спілкування з адвокатом, якого він зустрів в Українській Гельсінській спілці з прав людини.

Житла Олександра позбавили внаслідок судового рішення, яке, за словами захисника, було незаконним.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів
Київський безпритульний Олександр розповів ВВС Україна про своє життя на вулиці.

"Ночую, де доведеться. Зараз знайшов місце, але не хотів би уточняти, де, аби по мене не прийшли", - каже чоловік.

Останнім часом людей, що живуть на вулиці, у Києві побільшало.

До них, за словами соціальних працівників, додалися переселенці зі Сходу та ті, хто зубожів внаслідок погіршення економічної ситуації. Окрім того, зимувати до столиці традиційно прибувають люди з інших регіонів, а іноді й країн - Молдови, приміром.

Загалом, за оцінками експертів із соціальних центрів, їхня кількість наразі може сягати 20 тисяч людей.

Є дещо, що об'єднує й Олександра, і всіх інших безпритульних: кожна зима для них - це загроза.

Бездомні - не катастрофа

У київській мерії ВВС Україна розповіли, що вже створили оперативний штаб з допомоги бездомним і розробили графік роботи соціального патруля, що працюватиме у місцях найбільшого скупчення людей.

Його мають забезпечувати три мобільних бригади у складі соціальних працівників, водіїв та кухарів. Щодня вони повинні роздавати 200 порцій гарячих обідів.

Серед закладів, до яких можна звернутися за допомогою:

  • Будинок соціального піклування із відділенням нічного перебування на вулиці Суздальська 4/6
  • Київський центр соціальної адаптації престарілих, інвалідів та інших осіб, які не мають постійного місця проживання у селі Ясногородка Вишгородського району
  • Центр обліку бездомних громадян на вулиці Суздальська 4/6 і провулку Лобачевського 8-А

Перше, на що звернули увагу волонтери, коментуючи ці дані, це кількість порцій їжі - вона не співмірна із кількістю людей, які можуть її потребувати.

Копирайт изображения Alexander KHUDOTEPLY/AFP/Getty Images
Image caption Взимку тепло для бездомних залежить від комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій

Друге - і головне - це відсутність пунктів обігріву.

Взагалі вони передбачені, приміром у Києві може працювати 61 такий пункт. Але рішення про початок їхньої роботи ухвалює Постійна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій КМДА.

У цьому питанні вона орієнтується на пункт із класифікатора надзвичайних ситуацій, пов'язаний з дуже сильним морозом - мінус 30 градусів за Цельсієм і нижче.

"Відкриття пунктів обігріву у нас стосується департаменту, який займається катастрофами. Тобто для міста бездомні люди - це катастрофа. Але це не так, це не катастрофа - це наше повсякденне життя", - коментує Юрій Ліфансе.

"Коли читаєш оці протоколи про мінус тридцять градусів морозу, починає здаватися, ніби це мерія Архангельська. А що, за температури мінус 5 замерзати тепло і комфортно?" - додає він.

Розмови і реальність

Зараз радикальних змін щодо безпритульних очікувати не слід, наголошують волонтери, оскільки бюджет на наступний рік вже ухвалили. Але, за їхніми словами, є прості кроки, які могли б покращити ситуацію.

Для початку - спільна робота мерії і тих людей, які спілкуються із бездомними щодня. Вони можуть багато чому навчити. Поки що, судячи з усього, цей діалог не складається.

"На жаль, за довгі і, безперечно, важливі для багатьох людей 18 років роботи Фонду нам так і не вдалося домогтися підтримки влади і бізнесу ні в розширенні діяльності, ні в інформаційній сфері", - написали на сторінці благодійного фонду "Соціальне партнерство" у Facebook 31-го грудня.

"Один із прикладів складнощів, з якими ми стикалися - це те, що Фонду так і не дозволили створити безкоштовне місце ночівлі для бездомних, яке врятувало би безліч життів. Ми не просили фінансової підтримки - нам потрібно було просто сприяння міської влади, допомога в залученні уваги громадськості та ЗМІ", - додали у повідомленні.

Фонд, серед іншого, опікувався Денним центром допомоги "Стефанія" у Києві, який постійно допомагав сотням людей.

У повідомленні оголосили, що з 1 січня "Соціальне партнерство" припиняє свою роботу.

"Ми регулярно чуємо виступи політиків на тему зростання чисельності бездомних або необхідності допомагати літнім людям, але, на жаль, в реальності, коли тисячі людей страждають від голоду, рятують їх тільки волонтери і рідкісні благодійні фонди", - сказали в організації.

Може кожен

За таких обставин, кажуть волонтери, владі міста слід негайно перебрати ініціативу на себе і відкрити пункти обігріву, не чекаючи лютих морозів.

А поки що, здебільшого, залишається сподіватися на небайдужих людей.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Цього року святкові обіди проведуть у трьох містах

"Мені подобається те, що я роблю. Для мене це чудовий досвід", - розповідає ВВС Україна юнак, який навчається на соціального працівника і вже роздає їжу безпритульним разом із волонтерами.

За їхніми словами, головне це - не створювати бар'єрів між собою та тими, хто у біді.

Усіх, хто "дозрів", вони запрошують на спеціальні "обіди милосердя", які 7 січня проведуть у Львові, Івано-Франківську та Києві.

"В цей день за один святково вбраний стіл сідають бідні і багаті, старі і молоді", - ідеться на сторінці, присвяченій події, у Facebook.

Організатори додають, що не завжди обов'язково жертвувати щось матеріальне - інколи людям, які живуть на вулиці, найбільше бракує моральної підтримки і розмови.

"Я просто хотів ще трохи поспілкуватися з вами - нормальними людьми, а не бомжами як я", - говорить наостанок знімальній групі ВВС Україна безпритульний Олександр.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему