Як рятують курортний сезон у Альпах?

Голі нижні траси в Граубюндені Копирайт изображения Imogen Foulkes
Image caption Власники готелів майже не отримали прибутків за різдвяний період і сподіваються, що зимова погода настане хоча б зараз

Цей грудень виявився одним з найбільш посушливих у сучасній історії, але нині в Альпах нарешті падає сніг.

Так мало снігу за різдвяний період востаннє випадало у швейцарських Альпах ще у 1864 р., за спостереженнями швейцарського Федерального інституту досліджень снігу та лавин.

Для гірських курортів, третина бізнесу яких припадає на різдвяно-новорічний період, це тривожний сигнал. Хоча цього грудня зимове сонце щедро дарувало своє світло, розкриваючи усю велич та красу Альп, більшість туристів приїжджають сюди, щоби покататися на лижах.

Крістоф Марті, кліматолог зі згаданого інституту й фахівець зі снігу, розуміє, чому власники готелів тривожно вдивляються у небо. "Це дуже впливає на бізнес", - каже він. За опитуванням, проведеним після Різдва швейцарською газетою Tagesanzeiger, 56% менеджерів лижних курортів та підйомників попередньо оцінюють грудень як збитковий.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption У горах так мало снігу, що машинам нема що розрівнювати

Останні три роки "всі грудні були безсніжні", - каже пан Марті. Хоча про постійну тенденцію говорити, можливо, ще зарано, перспектива того, що сніг не випаде ще довго після свят, доволі безрадісна.

Більшість альпійських курортів змушена обходитись штучним снігом. Снігові гармати уже давно допомагають залатати прогалини в сніговому покрові, та в останнє десятиріччя їх використовують частіше.

50% швейцарських гірськолижних трас нині можуть бути забезпечені штучним снігом. У сусідній Австрії цей показник ще вищий - 70%. Але це недешево, зауважує Крістоф Марті.

"На вироблення штучного снігу йде дуже багато води та електрики, - пояснює він. - Тому квитки на підйомники такі дорогі".

Image caption Власники лижних курортів зрозуміли, що не можуть розраховувати лише штучний сніг

Захисники довкілля тривожаться через повсюдне вживання штучного снігу.

Швейцарська організація Pro Natura стверджує, що створення штучних водойм для вироблення снігу, шкодить гірському рельєфу, а електроенергії, що йде на снігові гармати протягом сезону, вистачило б на життя цілого невеликого містечка.

Нічна армія снігових гармат має одну суттєву слабкість: вона безсила, коли температура повітря піднімається вище нуля.

Це означає, що за відсутності природного снігу курортам необхідні принаймні заморозки ще в листопаді, щоб підготувати траси до різдвяного сезону.

Сніг під тирсою

Це проблематично для курортів, розташованих низько у передгір'ях, і бігових лижних трас у долинах. Тому деякі підприємці розробляють новий метод: культивацію снігу.

Для цього в найхолодніші місяці року - січень і лютий - виробляються тони снігу. Снігові гармати розміщують у долинах, де вони беруть воду з місцевих річок і обертають її на сніг у величезних обсягах. Далі цей сніг вкривають тирсою і зберігають до початку наступної зими, коли в ньому виникає потреба.

Копирайт изображения WSL Institute for Snow and Avalanche Research SLF
Image caption Поблизу деяких швейцарських лижних трас з'явилися кургани, де під тирсою зберігається сніг

"До 30% цього снігу тане", - каже Крістоф Марті. Втім, метод культивації снігу приваблює дедалі більше курортів, невтримних у своєму бажанні забезпечити сніг у грудні.

Уже в цьому сезоні ми можемо спостерігати дивну картину: сніг, що звивається згори додолу білою стрічкою уздовж зелених схилів.

Лижний спорт розвинувся на основі природних зимових умов у горах.

Проте це було до появи зимових турів. Понад століття тому перші лижники не очікували, що їм забезпечуватимуть сніг з листопада до квітня.

Сьогодні галузь зимового спорту приносить мільярди євро, і від неї залежить добробут багатьох гірських поселень.

Тепер лижний спорт - це високотехнологічна індустрія. Тут вже не можна розраховувати тільки на милість природи.

Тож якщо ви досі вважаєте, що сніг під вашими лижами просто впав з неба, мусимо вас розчарувати: істина набагато складніша.

Копирайт изображения Imogen Foulkes
Image caption Можливо, цієї зими краєвиди Швейцарських Альп особливо прекрасні, проте лижникам потрібно більше снігу в долинах

Також на цю тему

Новини на цю ж тему