Які пам'ятники з'явилися в Криму за роки анексії

Напередодні новорічних свят в анексованому Росією Криму відкрили пам'ятник "народним ополченцям".

Монумент став одним із багатьох меморіальних знаків, які з'явилися на півострові за ініціативою місцевої російської влади за останні два роки.

Чимало з цих пам'ятників присвячені подіям так званої "кримської весни". Атрибутами багатьох з них стали георгіївські стрічки та російські триколори.

1. Пам'ятник "зеленим чоловічкам" відкрили у червні 2016 року біля кримського парламенту - однієї з кількох державних будівель, захоплених російськими військовими у лютому 2014 року. За повідомленнями російських ЗМІ, монумент виготовили на добровільні пожертви.

Копирайт изображения Yana Lyushnevskaya

2. Пам'ятний знак "ополченцям усіх часів" відкрили наприкінці грудня 2016 року перед будівлею кримського уряду в Сімферополі. Пам'ятник являє собою монумент з колоною та хрестом народного ополчення. Як проголошує напис на пам'ятнику, він присвячений учасникам битви на Чудському озері, ополченцям часів "Смутного времени", а також добровольцям, що брали участь у війні 1812 року, обороні Криму та Севастополя, Першій світовій війні, Великій вітчизняній війні та "кримській весні".

Копирайт изображения Yana Lyushnevskaya
Копирайт изображения Yana Lyushnevskaya

3. У лютому 2015 року неподалік Лівадійського палацу відкрили монумент головним учасникам Ялтинської конференції - Йосипу Сталіну, Франкліну Рузвельту та Вінстону Черчіллю. Ідея встановити пам'ятник вперше пролунала напередодні 60-ї річниці конференції у 2005 році, але тоді проти виступили місцеві українські та кримськотатарські організації. Чимало невдоволених було і зараз - на їхню думку, встановлювати пам'ятник Сталіну в Криму - "блюзнірство", адже саме він віддавав наказ про депортацію кримських татар у 1944 році.

Копирайт изображения Yana Lyushnevskaya

4. Пам'ятник Катерині II з'явився у сквері в центрі Сімферополя у серпні 2016 року. Десятиметрова композиція, окрім статуї самої імператриці, зображує фігури близьких до неї державних діячів: Василя Долгорукова-Кримського, Григорія Потьомкіна, Олександра Суворова та Якова Булгакова. Місцеві проросійські лідери назвали відкриття монументу проявом історичної справедливості та провели паралелі між приєднанням Криму до Російської імперії у часи Катерини та анексією півострова у 2014 році. Закладний камінь для майбутнього пам'ятника з'явився на цьому місці ще у 2007 році, тоді це викликало протести кримськотатарських активістів. Вони вважали недоречним встановлення пам'ятнику імператриці, зокрема через її роль у знищенні Кримського ханства.

Копирайт изображения Yana Lyushnevskaya

5. Бюст князя Григорія Потьомкіна встановили на вулиці Горького у центрі Сімферополя 16 березня 2016 року - у другу річницю невизнаного світовою спільнотою референдуму про приєднання Криму до Росії. У 1780-х роках саме князь Потьомкін-Таврійський зіграв ключову роль у приєднанні півострова до Російської імперії. Поряд з монументом розташований пам'ятний знак з написом "Наш дім - Росія".

Копирайт изображения Yana Lyushnevskaya
Копирайт изображения Yana Lyushnevskaya

6. Арт-об'єкт присвячений кримському "блекауту" встановили у сквері неподалік Ялтинської набережної у червні 2016 року. Імпровізований пам'ятник нагадує про відключення світла на півострові після припинення поставок електроенергії з материкової України. Інсталяція представляє дві великі лампочки, що підсвічуються у темряві.

Копирайт изображения Yana Lyushnevskaya

Новини на цю ж тему