Як правильно спати на роботі

Чи здолає нас сон? Це залежить від нашого рівню мелатоніну Копирайт изображения Getty Images
Image caption Чи здолає нас сон? Це залежить від нашого рівня мелатоніну

Не кожен наважиться поставити в своєму кабінеті ліжко і неприкрито дрімати у ньому в робочі години.

Ще в 1990-ті роки в індонезійському офісі інофрмагенції AFP у Джакарті працював кореспондентом Бім Сувастойо.

Цей надзвичайно працьовитий журналіст прославився тим, що спав під шафою за своїм робочим столом.

"Коли до нас приїжджав хтось із головного офісу в Гонконгу, мене першим чином просили: "Покажіть ваше ліжко!" - розповідає він мені в інтерв'ю для передачі Business Daily на BBC World Service.

"Я пишався своєю репутацією!" - каже він.

Бім пояснює, що така його звичка виявилась особливо корисною під час азійської фінансової кризи 1997 року, коли індонезійська рупія втратила половину своєї вартості й режим Сухарто впав.

Він працював цілодобово, висвітлюючи екстрені новини. На той час в Індонезії ще не поширився мобільний зв'язок, тому у хвилини затишшя він дрімав у кабінеті неподалік від робочого телефону.

Як він переконався, навіть у спокійні дні півгодинний сон робить дива. "Він заряджає енергією на решту дня. Ти берешся за роботу зі свіжими силами, наче зранку", - каже він.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Ознака статусу? Двоє чоловіків дрімають в токійському метро

І він не один такої думки. Як добре відомо, на півдні Європи пообідній сон узаконено у формі сієсти; дещо подібне практикується і в Китаї.

Циркадні ритми

В Японії дрімати на нарадах - ознака статусу, адже це свідчить про те, як важко ви працюєте. Як кажуть, деякі начальники навіть вдають, що засинають, аби підслуховувати розмови необачних працівників - а працівники жартома кажуть щось необачне, розігруючи їх.

Організм людини живе згідно з циркадними ритмами - денними коливаннями рівню гормонів у крові, від яких залежить ваш "біологічний годинник".

За сон відповідає мелатонін. Коли вміст цієї речовини у крові підвищується, ви засинаєте. Коли ж на вас падає сонячне світло, мелатоніну меншає, і ви прокидаєтесь.

"Сон - це санітар мозку, що очищує його від метаболічного сміття й токсинів", - пояснює фахівець зі сну Наталі Даутович з Національного фонду проблем сну (США).

Саме тому всім нам слід спати по сім-дев'ять годин щоночі.

Ми прекрасно це знаємо - то чому ж більшість із нас не дотримується цього правила?

"Чим більше ми не досипаємо, тим менше помічаємо, як погано це впливає на нашу продуктивність", - каже доктор Даутович.

Іншими словами, наше виснаження помічають усі, крім нас самих - бо ми для цього надто виснажені.

Копирайт изображения Getty Images

А ще ж проблема мобільних тУ центрі управління повітряним рухом постійно світить яскраве "денне" світлоелефонів! Я часто втрачаю годину-другу на те, що читаю Twitter у ліжку перед сном. Це дуже погана звичка, каже д-р Даутович.

Проблема в тому, що екрани телефонів випромінюють набагато холодніше світло, ніж електричні лампочки; воно схоже на денне світло і тому може понижувати рівень мелатоніну й позбавляти вас сну.

До того ж, у мозку формується асоціація між спальнею і телефоном - а в широкому сенсі, вашим робочим і соціальним життям. Це тягне за собою інші недоречні біохімічні реакції, наприклад, викид "гормону стресу" кортизолу.

Отже, усім нам не завадила б суворіша самодисципліна - відкладайте вже той телефон і лягайте спати у притомну годину.


Як краще спати на роботі

  • Спитайте дозволу в начальника!
  • Спіть у природний для цього пообідній час, зазвичай о другій-четвертій годині дня
  • Знайдіть для цього тихе й усамітнене місце (якщо ви спатимете на лавці в парку, вас може розбудити поліція, прийнявши за безхатченка!)
  • Спіть не більше 20 хвилин, аби уникнути дезорієнтації, що буває внаслідок глибокого сну; дайте собі ще 10 хвилин, щоб прийти до тями
  • Якщо такого короткого сну вам не вистачає, внесіть у світ графік найменший повний цикл сну - 90 хвилин

Та чи достатньо одного лише здорового сну, щоб зберігати концентрацію уваги та бадьорість протягом робочого дня?

Щоб з'ясувати це, я навідався до організації, де пильність може виявитись питанням життя та смерті.

Копирайт изображения NATS
Image caption У центрі управління повітряним рухом постійно світить яскраве "денне" світло

Як виявилось, у британському Управлінні повітряним рухом (NATS) є окремий відділ, який досліджує це питання.

І це недивно, якщо врахувати, що NATS відповідає за повітряний простір над Лондоном, де рух літаків - один з найінтенсивніших у світі.

"Ми завжди пам'ятаємо, що диспетчери найчастіше припускаються помилок у двох випадках - коли вони надто перевантажені роботою або коли роботи мало", - каже менеджер NATS Ніл Мей.

Соціальна взаємодія

Щоб досягти оптимального балансу між нудьгою та перевантаженістю, тут ретельно вираховують, скільки літаків має контролювати кожен диспетчер.

Я зустрічаюсь з Нілом у центрі управління NATS у м. Свонік; це простора зала, схожа на ангар і обладнана так, щоб ніщо не відволікало від роботи.

Вона цілодобово освітлена штучним "денним" світлом, і єдині звуки тут - розмірене бурмотіння сотень диспетчерів, що сидять за моніторами у навушниках і спілкуються з пілотами, розкиданими по небу південної Англії.

Усі диспетчери працюють у парах - не лише тому, що це дозволяє краще контролювати виконання роботи, а й тому, що соціальна взаємодія сприяє розумовій активності.

Щонайменше раз на дві години вони мусять робити "півгодинну перерву, вільну від відповідальності", каже Ніл; у цей час вони можуть сходити в кафе, а можуть і здрімнути.

Копирайт изображения NATS
Image caption Авіадиспетчерів заохочують робити перерви і спати, якщо треба

У NATS дуже прогресивно ставляться до сну. Центр управління у Своніку має окрему спальню, де нічним черговим пропонують поспати годинку-другу у досвітній час.

"Нам треба, щоб вони працювали максимально ефективно о п'ятій-шостій годині ранку, коли в аеропорт Хітроу починають прибувати літаки", - каже Ніл.

Пані Даутович поаплодувала б такому підходу. Як Бім Сувастойо і працівники NATS, вона теж підтримує денний сон.

"Ми ніяк не позбавимось хибної думки, що сон - це розкіш", - каже вона. Натомість слід сприймати його як звичку, "корисну для здоров'я й сприятливу для роботи".

Інакше кажучи, можливо, не варто вважати сон на роботі дисциплінарним порушенням.

Новини на цю ж тему