Давос 2017: хто поїде і що обговорять на форумі

Davos Копирайт изображения AFP
Image caption Під час Всесвітнього економічного форуму населення швейцарського містечка Давос збільшується утричі

У швейцарському Давосі відкривається 47-й Всесвітній економічний форум. Очікується, що там пролунають перші оцінки глобальних "несподіванок" 2016 року - таких, як "брекзит" чи результат президентських виборів у США, а також обговорять виклики 2017 року.

Цього року у форумі братимуть участь близько 3 тисяч гостей, понад 50 із яких - світові лідери.

Про майнову нерівність і нову розкіш

Напередодні зібрання Всесвітній економічний форум оприлюднив традиційний звіт про ризики, що очікують на світову економіку у найближчому майбутньому.

Документ оснований на опитуванні 750 провідних експертів. У цьогорічному звіті йдеться про те, що "зростаюча майнова нерівність" і "поляризація суспільства" є двома найбільшими загрозами на наступне десятиріччя.

Серед інших викликів згадані:

  • кліматичні зміни, які можуть викликати екстремальні погодні явища,
  • кіберзалежність, яка підриває безпеку бізнесу та урядів і робить їх більш вразливими для кібератак,
  • а також старішання населення.

Ці теми фігурують і у переліку тем, що обговорюватимуться на форумі.

Однією із провідних тем зустрічі у Давосі цього року має стати й четверта "промислова революція" - цифрова, а також її наслідки для економіки і безпеки світу. При цьому окремі семінари, пов'язані із цією темою, мають промовисті назви: "Майбутнє цифрової економіки і кібербезпека", "А що як приватність стає новою розкішшю?", "Дані - нова нафта?".

Давос 2017 у цифрах

11 000

звичайна чисельність населення Давосу

30 000

під час Всесвітнього економічного форуму

  • 3 000 учасників

  • 1 200 керівників компаній

  • понад 50 лідерів держав

  • 20% жінки

Багато уваги приділять новим політичним реаліям, у яких опинилися провідні світові гравці: США після перемоги Дональда Трампа і ЄС після рішення Британії про вихід із союзу, а також ситуаціїї напередодні виборів у двох країнах-локомотивах європейської економіки - Франції та Німеччині.

Про лідерство без лідерів

Провідна тема форуму - "Відкрите і відповідальне лідерство". Але показово, що кілька лідерів провідних європейських країн, а також керівники органів ЄС вже повідомили, що не приїдуть цього року у Давос.

Країни ЄС, зокрема, Німеччину, Францію, Італію, Іспанію, на форумі представлятимуть здебільшого міністри фінансів.

Делегація європейських "бюрократів" буде представлена п'ятьма віце-президентами Єврокомісії та десятьма комісарами.

Проте є країни, які підтвердили участь у форумі на рівні лідерів. Зокрема, до Давосу має приїхати прем'єр Великої Британії Тереза Мей. При цьому одразу у вівторок, 17 січня, як очікується, вона виступить із промовою, у якій розповість про умови виходу країни із ЄС.

Копирайт изображения EPA
Image caption Китайський лідер вперше відвідає Давос

Вперше за майже півсторіччя існування форуму його відвідає китайський лідер.

Очікується, що Сі Цзіньпін виступить із промовою на захист вільної торгівлі під час відкриття форуму. Присутність китайського лідера на форумі, а також велика китайська делегація, яка його супроводжуватиме, розцінюється оглядачами як спроба Китаю заявити про своє лідерство у світі.

Копирайт изображения AFP
Image caption Перемога Дональда Трампа на президентських виборах змусила говорити про те, що у торгівлі США та Китаю можуть відбутися кардинальні зміни

Останній день цьогорічного форуму у Давосі - 20 січня - збігається із днем інавгурації новообраного президента США Дональда Трампа. Тож американську делегацію, за даними ЗМІ, очолять віце-президент Джо Байден і Держсекретар Джон Керрі, які представляють адміністрацію вже, фактично, попереднього президента США. Проте у середу, 18 січня про плани нового американського президента розповість один із його радників Ентоні Скарамуччі.

Без сніданку

Український президент Петро Порошенко також поїде до Давоса. Проте він не братиме участі у традиційному "українському сніданку", який зазвичай під час форуму проводить "Фонд Віктора Пінчука". Про це повідомив речник президента Святослав Цеголко.

Раніше українські ЗМІ, обговорюючи участь президента у форумі, писали, що пан Порошенко має поїхати, аби провести низку зустрічей із учасниками. Зокрема, йшлося про керівника МВФ Крістін Лагард, а також про те, що під час цієї зустрічі може стати відомий час виділення Україні наступного траншу фонду із програми розширеного фінансування.

Відмову від участі в "українському сніданку" оглядачі пов'язують із публікацією паном Пінчуком статті у Wall Street Journal, де він закликав піти на "болючі компроміси" з Росією заради завершення конфлікту в Україні.

Копирайт изображения AFP
Image caption У 2015 році під час виступу у Давосі президент Порошенко демонстрував частину обшивки обстріляного на Донбасі автобусу

Раніше "українські сніданки", організовані Фондом Віктора Пінчука, були однією із небагатьох платформ, де українська опозиція могла озвучити свої погляди для міжнародної аудиторії.

У січні 2013 року тодішній президент Віктор Янукович взяв участь у форумі, але відмовився від участі в "українському сніданку".

У січні 2014 року учасники форуму у Давосі вшанували хвилиною мовчання жертв перших сутичок між учасниками протестів у Києві та правоохоронцями. Представляти офіційний Київ до Давоса поїхав тодішній прем'єр-міністр Микола Азаров. Від імені української опозиції у січні 2014-го виступав Петро Порошенко.

Під час виступу на Давоському форумі у січні 2015 року вже президент Порошенко заявив, що події річної давнини виглядають "як із іншого життя".

А минулого року офіційний Київ у Давосі вів переговори із віце-президентом США Джозефом Байденом і керівником МВФ Крістін Лагард.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему