Чи дійсно добровольців "витискають" з поліції?

Копирайт изображения Олександр Войтко
Image caption Екс-бійці батальйону "Київ-2" Олександр Войтко (крайній праворуч) та Євген Карась (другий ліворуч) кажуть: правоохоронна система не хоче реформи, тому "витискає" добровольців

У четвер кілька вже екс-бійців поліцейського полку спецпризначення "Миротворець" заявили про те, що керівництво МВС змушує добровольців йти з правоохоронних органів. Таким чином, мовляв, старі кадри прагнуть саботувати реформу поліції.

У Міністерстві внутрішніх справ такі заяви називають політичними і стверджують, що звільняють лише тих, хто не відповідає вимогам служби.

ВВС Україна поспілкувалася з обома сторонами.

Переатестація для добровольців

Заяви про "злив" добровольчих батальйонів почали лунати мало не від моменту появи таких формувань у структурі МВС.

У 2014 році говорили, ніби добровольцям не дають важкого озброєння й кидають у найгарячіші місця фронту (наприклад, Іловайськ штурмували добровольчі спецбатальйони МВС "Донбас", "Дніпро-1", "Миротворець", тоді як Збройні сили з технікою і артилерією намагалися забезпечити блокування міста й лише частково допомагали штурму).

Пізніше бойові підрозділи поліції та Нацгвардії відвели від лінії зіткнення на третю лінію оборони - керівництво АТО наполягло, щоби безпосередньо на фронті залишалися лише військові.

Image caption Хлопці, які пішли або були звільнені з підрозділів МВС, провели прес-конференцію, на якій озвучили свої аргументи

Зараз добровольці кажуть: їх "витискають" із поліції через переатестацію - механізм, який був покликаний якісно оновити правоохоронні органи.

"Через переатестацію викинули залишки людей, які не звільнилися самі, які хотіли працювати у новій поліції і справді щось корисне робити. Старі всі залишилися, нових - викинули", - каже вже екс-лейтенант полку "Миротворець" Олександр Войтко.

Добровольцем він пішов воювати на Донбас ще влітку 2014 року. Відтоді пройшов багато боїв із сепаратистами, служив у батальйонах "Київ-2" та "Гарпун" (цей підрозділ спеціалізувався на розвідці та антидиверсійних діях). Пізніше Олександр опинився у полку "Миротворець".

Наприкінці минулого року його з кількома іншими бійцями звільнили зі служби через те, що вони не пройшли перетестацію.

Олександр Войтко розповів ВВС Україна, що співбесіда проходила о першій годині ночі - за участі десяти осіб, які не представилися і назвалися атестаційною комісією.

Також присутнім був командир полку Юрій Шершньов, якого за нормами переатестації там не повинно було бути.

За словами Олександра, йому ставили питання, чому він прийшов у цивільному одязі, а також цікавилися політичними переконаннями.

У підсумку, комісія ухвалила рішення про службову невідповідність бійця, і його звільнили з полку - після двох з половиною років служби.

"Вирішили, що такі люди, які ходять вночі не в форменому одязі і "так себе скомпрометували", не мають права служити в поліції, чим би вони до цього не відзначилися", - відзначає Олександр Войтко.

Копирайт изображения УНІАН
Image caption Комполку "Миротворець" Юрій Шершньов стверджує, що особливого ставлення до когось у його підрозділі немає

Командир "Миротворця" Юрій Шершньов пояснив ВВС - переатестацію проводили перед черговою ротацією на Донбас: "Вирішили працювати до тих пір, поки не переатестуємо. Але умови були однакові для всіх".

Він також додає: був присутній, адже давав характеристики. Водночас Юрій Шершньов наголошує: на рішення комісії не впливав і до її формування стосунку не мав.

"Я як командир полку не можу самостійно звільнити людину, там ціла процедура. По кожному порушенню проводиться службове розслідування, і на його основі може бути ухвалено рішення про звільнення чи інше дисциплінарне покарання", - додає комполку.

"Саботаж реформи"

Олександр Войтко та його товариші, яких також звільнили - не лише добровольці АТО, а й громадські активісти. Не так давно вони затримали на київському вокзалі, за їхніми словами, проросійського блогера, якого передали СБУ (пізніше чоловіка відпустили).

Вони вважають, що саме через таку активність керівництво МВС намагається витіснити зі своєї системи "мотивованих добровольців".

За словами Олександра Войтка, таким чином старе керівництво намаагється саботувати реформу поліції і зберегти корупцію.

Наприклад, інший екс-боєць батальйону "Київ-2" та лідер об'єднання "С14" Євген Карась стверджує, що проти згаданого Юрія Шершньова відкрите кримінальне провадження за розкрадання 120 тисяч патронів.

У коментарі ВВС Україна пан Шершньов існування такого провадження заперечує.

"Але оскільки така інформація була оприлюднена, то моїм керівництвом буде ухвалене рішення про проведення службових перевірок. До нього долучаться й інші компетентні органи. За підсумками перевірки можна буде робити якісь заяви", - відзначив комполку.

Він також заперчує якесь особливе ставлення до добровольців: "У мене - всі добровольці, включно зі мною. До старої системи міліції я не мав ніякого стосунку, прийшов на службу у 2014 році".

Охорона мостів

Копирайт изображения УНІАН
Image caption Не всіх бійців влаштовує служба на блокпостах на третій лінії оборони

Ще одна претензія Олександра Войтка і його товаришів - до тих завдань, які їм доволилося виконувати у "Миротворці".

З осені 2015 року підрозділ, створений після злиття бойових батальйонів "Миротворець", "Київщина", "Гарпун" та частини роти "Торнадо" перебуває у тилу на Луганщині, де охороняє мости.

Олександр Войтко згадує, що перед розформуванням батальйону "Гарпун" його бійцям обіцяли, що вони продовжуватимуть займатися розвідкою і антидиверсійними операціями.

На практиці ж всіх направили на блокпости на третій лінії оборони.

Водночас перший командир "Миротворця", а нині депутат Андрій Тетерук пояснює ВВС Україна - таких дій вимагає субординація сил АТО.

"Коли боєць на власний розсуд вирішує, де він хоче стояти, то, на мій погляд, це неприйнятно", - наголошує пан Тетерук, який свого часу виходив з оточення в Іловайську.

"Як добровольці вони мають розуміти, що саме злагоджені дії призводять до ефективності у зоні бойових дій. А "махновщина" зазвичай призводить до анархії і поразки", - додає депутат.

Політика?

Копирайт изображения УНІАН
Image caption Євген Карась (ліворуч) був активістом ще до Майдану, його організація "С14" (Січ) свого часу намагалася перешкодити проекту реконструкції Гостинного двору в Києві, який спричинив чимало суперечок

Лідер "С14" Євген Карась стверджує, що добровольців із полійцейських підрозділів "витискають" ще й тому, що колишні міліціонери не хочуть допустити розслідування справ проти активістів Майдану.

Зокрема він звинувачує кримінальну розвідку у тому, що вона під час протестів слідкувала за "майданівцями" та була причетна до їхніх викрадень та побиття (наприклад, Тетяни Чорновіл).

У суді такі звинувачення не доведено.

Євген Карась додає: багато командирів середньої ланки поліції прагнуть змін, однак вище керівництво цей процес блокує.

"Навряд чи це особиста забаганка Авакова. Але він знає про те, що відбувається. Швидше за все це роблять якісь його заступники", - вважає активіст.

Він також заперечує, ніби подібні заяви про "знищення добровольчого руху" є політичною грою проти Авакова (нещодавно схоже звинувачення зробив на адресу керівництва Нацгвардії і перший командир полку "Азов" Андрій Білецький).

Читайте також: Нацгвардія просить перевірити заяви Білецького

"Від зміни постаті Авакова нічого не зміниться. Може стане ще гірше, може залишиться так само. Для того, щоби змінити ситуацію, треба міняти підхід суспільства - профспілок військовослужбовців, громадських організацій - до реформи поліції", - вважає Євген Карась.

Водночас речник МВС Артем Шевченко вважає, що на ситуацію впливає саме політика.

"Ці хлопці не стільки бійці полку "Миротворець", скільки активісти політичної організації "С14" і "Молода Свобода" (молодіжне крило партії "Свобода". - Ред.) . Вони постійно себе позиціонували саме так у соцмережах та медіапросторі", - розповів Артем Шевченко ВВС Україна.

У 2014 році Євген Карась балотувався до Київради від "Свободи".

Копирайт изображения УНІАН
Image caption Полк "Миротворець" продовжує службу на Луганщині

Артем Шевченко додає, що активісти постійно були у системному конфлікті з керівництвом МВС: "Особливо після того, як їхні колеги з цієї організації потрапили під підозру у вбивстві Бузини".

"Вони створюють хибне враження, яке межує з параноєю, що на них хтось полює, що їх хочуть дискредитувати. Я неодноразово у публічній полеміці з ними радив їм зайнятися справою і не натягувати на себе таку вагу, ніби-то у МВС більше немає чим зайнятися, ніж розбиратися з "С14", - додав Артем Шевченко.

Водночас Андрій Тетерук твердить: "Добровольчі підрозділи - рушійна сила будівництва наших збройних сил і Нацполіції. Було б добре, щоб хлопці розуміли свою відповідальність".

Відтак, після кількох років у гарячих і не дуже точках на Донбасі Олександр Войтко зараз змушений повертатися до цілком цивільного життя.

Однак, як розповів він ВВС Україна, у планах має повернутися у зону АТО - але у складі іншого підрозділу.

Новини на цю ж тему