Диригент Макаренко: один жест - і хаос стає гармонією

Наприкінці минулого року український диригент Герман Макаренко отримав від ЮНЕСКО звання "Артиста в ім'я миру". BBC Україна поспілкувалася з ним про його кар'єру і цей титул.

Герман Макаренко Копирайт изображения Sergey Bogun

На сайті ООН пояснили, що так визнали внесок диригента у просування музики як "діалогу і взаєморозуміння між людьми, зміцнення миру і терпимості".

Він став першим українцем, який отримав цей титул від ЮНЕСКО.

Герман Макаренко Копирайт изображения Sergey Bogun

Герман Макаренко вже десятки років працює в Національній опері України. Він також є художнім керівником оркестру "Київ-Класик".

Ми зустрічаємося на службовому вході Національної опери в Києві. Диригент веде мене заплутаними коридорами театру до кімнати, де ми можемо поговорити в тиші.

"30 років ви вже у стінах театру", - починаю я.

Герман Макаренко: Більше 50, з дитинства. Моя мама була солісткою балету, а тато - солістом опери, тенором. Я мріяв тільки про оперний театр.

Мріяв диригувати, як той дядя папі. Коли тато виступав, мене саджали на стільчик біля диригентів. Це були видатні диригенти Тбіліської опери!

Якось батьки сказали, що дядя дасть мені паличку - і я буду брати участь у заключному гала-концерті. Я взяв цю паличку - пам'ятаю, як зараз - стояв біля стінки і диригував, як міг. Мені було роки 4-5.

Батьки побачили, що моє захоплення пішло дуже далеко. Я вже готувався до виступу, і тоді вони знайшли привід сказати, що я десь нашкодив, тому дядя-диригент заборонив мені брати участь у концерті. Пройшло вже більше 50 років, але це потрясіння я пам'ятаю досі.

На якомусь підсвідомому рівні я був захоплений цим чаклунством. Мене завжди дивувало одне явище: до початку вистави, коли глядач приходить до зали, кожен з музикантів оркестру грає свою партію, звучить какафонія. Потім все затихає, виходить диригент. Після одного жесту цей хаос перетворюється в космічну гармонію, починає лунати чарівна музика.

Герман Макаренко Копирайт изображения Sergey Bogun

BBC Україна: Є загальні критерії відбору людей, яким надають звання "Артиста в ім'я миру". Завдяки чому, як вважаєте, ви отримали це звання?

Г.М.: Коли дізнався, що отримав цей титул, то був щасливий, що відзначили Україну та багаторічну роботу Національної опери та оркестру "Київ-Класик".

Думаю, що отримав титул в основному завдяки оркестру, який з 2004 року веде концертну діяльність за кордоном. Ми чотири рази виступали на сцені штаб-квартири ЮНЕСКО, виступали у Бельгії, Франції, Італії, Сербії, Ірані.

BBC Україна: Для нагороди важливо, чи виступаєте ви за кордоном?

Г.М.: Це залежить від багатьох факторів. У Києві у нас є кілька ексклюзивних проектів. Один із них це "Концерт прем'єр". З 2014 року ми започаткували цей проект, в якому разом з посольствами представляємо культури різних країн.

Ми готуємо програму, в якій звучать твори як професійних композиторів, так і фольклорна музика країни, якій присвячено захід. Відбулося більше 20 таких концертів: Польща, Німеччина, Чехія, Азербайджан, Аргентина, Вірменія, країни ГУАМ.

З 2005 року нас запрошувало представництво ООН в Україні виступити на ювілеї Організації Об'єднаних Націй.

Одна з ідей була - музика всіх континентів. Те святкування ювілею ООН було визнано одним з найкращих.

Результатом цієї всієї діяльності і стала моя нагорода.

Герман Макаренко Копирайт изображения Sergey Bogun

BBC Україна: Які у вас тепер є обов'язки як у артиста заради миру?

Г.М.: Ми з оркестром виступили в штаб-квартирі ЮНЕСКО у листопаді, коли я отримав нагороду.

Ми також запропонували директору ЮНЕСКО в різних країнах поєднати творчі зусилля артистів в ім'я миру і дати "концерти миру".

Під патронатом ЮНЕСКО планується створення Global Harmony Orchestra, в якому гратимуть музиканти з різних країн. Я буду диригентом оркестру. В ідеалі з цим оркестром ми хотіли би виступати в провідних столицях світу: Пекін, Париж, Київ, Дубай, Нью-Йорк.

BBC Україна: Артисти і актори зі званнями послів доброї волі періодично їздять в регіони конфліктів, поширюючи ідеї миру. Ви плануєте виступати в країнах, де тривають війни?

Г.М.: Можливо, коли оркестр створять, ми будемо розглядати це питання. Як володар цього титулу, я за те, щоб цих конфліктів не було.

BBC Україна: Ви виступали в зоні АТО?

Г.М.: Збирались виступати в АТО три роки тому, але умови безпеки для оркестру не дозволяли це зробити.

Герман Макаренко Копирайт изображения Sergey Bogun

BBC Україна: Ваш оркестр виконує найрізноманітніші твори. А яку музику ви би назвали своєю?

Г.М.: Своєю музику я називаю ту, яка красива. Весь спектр музики, який торкається оперно-балетного мистецтва 18-20 століття - моя музика. Моцарта, мабуть, можна назвати найбільш універсальним композитором.

BBC Україна: Людина може зрозуміти, чи музикант гарний за тим, як він грає. А що визначає гарного диригента?

Г.М.: Безмежна любов до своєї справи. Уміння працювати з людьми. Найголовніше для диригента - навантажувати колектив творчими завданнями і доносити до кожного їх. 100-150 людей працює в оркестрі, й кожен по-своєму все відчуває. Диригент доносить творчі завдання і веде весь цей лайнер до світлої гавані, що називається вистава, й демонструє її людям.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему