"Дармоїди" в Білорусі: хто не працює, той... платить?

Лукашенко Копирайт изображения Reuters

"Привіт із радянського минулого", - саме так білоруси сприймають хвилю повідомлень про податок на "соціальне утриманство", яка накрила країну цієї зими.

Серед чотирьохсот тисяч одержувачів "листів щастя" - безробітні, домогосподарки, студенти, люди, що працюють за кордоном, інваліди та навіть мертві душі.

Звичайно, без помилок тут не обійшлося, але багато хто відчув шок та приниження, опинившись у несподіваній для себе категорії "дармоїдів".

В СРСР за це судили - як, наприклад, майбутнього нобелівського лауреата Йосипа Бродського. А в Білорусі за відмову або неспроможність сплатити спеціальний збір, введений президентом, передбачений штраф і навіть громадські роботи.

Незважаючи на всі розмови про розворот Білорусі на Захід, президент Олександр Лукашенко не приховує свого наміру продовжувати "переймати найкраще" із радянського досвіду в боротьбі за соціальну справедливість.

Втім, ініціатива президента, яку старанно втілює в життя уряд, поки що не знаходить розуміння навіть у його власного електорату, який відмовляється платити і масово висловлює невдоволення в соцмережах і просто на вулиці.

Опозиція ж піднялася духом, розраховуючи на зростання протестних настроїв.

Декрет №3

Президентський декрет №3 "Про запобігання соціального утриманства" підписали 2 квітня 2015 року.

"Дармоїди, ледарі повинні працювати. Хто не платить податки, повинен платити", - пояснював пан Лукашенко в численних публічних виступах перед цією подією.

"Ідеться про нероб, яких у нас більше 400 тисяч. Кожен повинен працювати, приносити користь собі, своїй родині і державі", - стверджував він.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Багато білорусів незадоволені податком для "дармоїдів"

Під дію декрету потрапили всі працездатні громадяни, які формально пропрацювали менше 183 днів в році, і тому брали недостатню участь у "фінансуванні державних витрат" - наприклад, у відрахуваннях на охорону здоров'я та освіту.

Податок розміром приблизно в двісті доларів зобов'язані були сплатити навіть домогосподарки з дітьми, старшими семи років, і безробітні жителі депресивних районів.

Багато хто спочатку не звернув уваги на декрет, а перші "листи щастя" сприйняли як помилку.

Міністерству з податків і зборів довелося переносити терміни сплати податку за 2015 рік вже кілька разів - аж до 20 лютого цього року.

Надії публіки на перегляд або скасування податку не виправдалися. Оновлена версія декрету, яку президент підписав 12 січня 2017 року, дала місцевій владі право звільняти від сплати збору громадян "у зв'язку із перебуванням у важкій життєвій ситуації", але не уточнила, за що саме.

Умови для мам навіть ускладнили: тепер їх зобов'язали працювати, якщо дитина від трьох до семи років користується послугами дитсадка.

Суспільне невдоволення

Перші ознаки серйозного невдоволення стали проявлятися восени 2016 року, коли податкові повідомлення почали масово знаходити своїх адресатів.

Недержавні сайти зарясніли розповідями обурених домогосподарок, студентів, журналістів і просто безробітних городян та селян.

Копирайт изображения AP
Image caption Олександр Лукашенко пишається рівнем соціального добробуту білорусів

У соцмережах з'явилися відеоролики людей, які розповідали про своє тяжке становище і благали про допомогу.

Уряду довелося визнати численні помилки в базах даних при розсилці, а головна державна газета "Білорусь Сьогодні" надрукувала 17 січня статтю про підроблені повідомлення, які поширювали невідомі зловмисники в Мінську.

Однак найбільший резонанс в інтернеті викликала непідтверджена звістка про те, що жінка в Рогачові наклала на себе руки після отримання листа з податкової.

Іронія та гнів у соцмережах

Соцмережі відреагували на боротьбу держави з дармоїдством з гіркотою і сарказмом.

"Хочу висловити слова подяки людині, яка вигадала податок на дармоїдство. Так багато людей проти влади ще ніхто не об'єднував))", - написав в Twitter популярний блогер @belamova.

"У Лукашенка знайшли 17-ю резиденцію. А ви і далі платите податок на дармоїдство, адже криза у вас в голові", - зауважив користувач @papitsot, розмістивши глузливий фотоколаж про президентські резиденції на своїй сторінці в Твіттері.

Група вуличних художників з Вітебська StreetSkills вирушила в російське місто Сочі, щоб висловити своє іронічне ставлення до декрету мовою графіті. Вони намалювали на стіні сцену із радянського фільму про Шуріка на тему дармоїдства, доповнивши картину незавершеним окликом "Хто не працює, той ...!"

"Ми не змогли залишити без уваги одну з актуальних тем в Білорусі, яка в майбутньому може торкнутися і Росії", - пояснили молоді художники на свій сторінці в соцмережі VK.com. Там же вони провели соцопитування, яке показало, що три чверті респондентів не підтримують декрет.

"Марш дармоїдів"

Непопулярний податок грає на руку опозиції, яка вже запланувала масові протести на найближчі місяці. Об'єднана громадянська партія (ОГП) Анатолія Лебедька оголосила про проведення "Маршу дармоїдів" 15 березня в Мінську.

Депутат від ОГП Ганна Канопацька вимагала скасувати декрет "без жодних застережень, доробок" у відкритому листі до президента 10 січня.

Копирайт изображения AFP
Image caption Ніхто не може спрогнозувати, чи вийдуть білоруси протестувати

Партія провела акцію зі збору підписів за скасування декрету в столиці 18 січня.

А 20 січня ще одна організація, Білоруський Національний Конгрес, що об'єднує цілу низку опозиційних сил, оголосила про проведення "Маршу розгніваних білорусів" вже 19 лютого.

Білоруська профспілка працівників радіоелектронної промисловості запустила онлайн-петицію зі збору підписів під гаслом "Ні декрету №3 "про дармоїдів", яка поки що набрала близько 11 тисяч підписів.

Масовість цих акцій покаже, чи не помилився президент Лукашенко в оцінці рівня ностальгії білорусів за Радянським Союзом, а також їхній знаменитої "памяркоўнасці" (помірнованості - Ред.).

Те, що податковий план не буде виконано, очевидно вже зараз.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему