У Криму затримали адвоката, який веде справи кримських татар

Еміль Курбедінов Копирайт изображения Anton Naumlyuk
Image caption Люди в масках обшукали дім громадського активіста у Бахчисараї, а також - дім і офіс адвоката кримських татар Еміля Курбедінова

У Криму працівники МВС затримали адвоката Емиля Курбедінова, який захищає в судах кримських татар. Його будинок і офіс обшукали.

Влада повідомляє, що в регіоні проводять спецоперацію проти релігійної організації "Хізб ут-Тахрір", забороненої в Росії.

Напередодні співробітники ФСБ силою доставили на допит адвоката Миколу Полозова, який також займається справами кримських татар.

Вранці 26 січня співробітники силових відомств влаштували обшук у квартирі кримського татарина Сейрана Салієва у Бахчисараї. Глава держкомітету кримського уряду у справах міжнаціональних відносин Заур Смірнов пояснив "РИА Новости", що ФСБ проводить "спецоперацію з ліквідації осередку терористичної організації "Хізб ут-Тахрір".

Салієв - громадський активіст, написав у Facebook адвокат Еміль Курбедінов. Коли в Бахчисараї в травні 2016 року проходили затримання у справі "Хізб ут-Тахрір", Салієв повідомив про обшуки по гучномовцю з мечеті. Він разом з іншими татарами прийшов до будинків, де проходили обшуки.

У результаті Бахчисарайський міський суд оштрафував Салієва та інших татар за участь у "несанкціонованому мітингу".

Незабаром після початку обшуку біля будинку Салієва зібралися кількадесят людей. Після обшуку, під час якого вилучили мобільні телефони, Сейрана відвезли в Бахчисарайський РВВС, повідомив глава ЦВК Курултаю кримськотатарського народу Заїр Смедляєв (курултай - це, фактично, з'їзд кримських татар; його виконавчим органом є Меджліс, який у квітні минулого року визнали в Росії екстремістською організацією. - Ред.).

Адвокат Еміль Курбедінов разом із колегою Едемом Семедляєвим намагалися потрапити до будинку Салієва, проте на в'їзді в Бахчисарай їх зупинили працівники ДПС.

"Почали: "Відкрийте багажник, давайте пройдемо, ми вас проб'ємо по базах". Ми від усього цього відмовлялися. І в цей момент вони подзвонили кудись, і під'їхала Priora, звідки вийшли люди в масках, показавши посвідчення співробітників МВС. Вони забрали Еміля і відвезли його в центр боротьби з екстремізмом", - розповів Семедляєв Російській службі Бі-бі-сі.

Співробітники МВС не пояснили причину затримання, додав він. За інформацією адвоката Джеміля Темішева, Курбедінову закидають статтю кодексу адміністративних правопорушень про пропаганду або публічну демонстрацію символіки екстремістських організацій.

Копирайт изображения Emil Kurbedinov
Image caption Адвокати Едем Семедляев (зліва) і Еміль Курбедінов активно займаються справами кримських татар

Силовики обшукали офіс, в якому працюють Семедляєв і Курбедінов, вилучили всю оргтехніку. За словами Семедляева, він попереджав, що це офіс адвокатів, і всі дані в ньому є адвокатською таємницею.

Також обшук проходить у квартирі Курбедінова. Біля дверей стоять озброєні люди в масках без відзнак, у під'їзді зібралися близько 30 людей. За деякий час на місце обшуку приїхав спецназ, повідомив кореспондент "Радіо Свобода" Антон Наумлюк у Twitter. У квартиру пустили адвоката.

Еміль Курбедінов захищає в суді заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова, якого звинувачують у публічних закликах і діях, спрямованих на зміну територіальної цілісності Росії. Також Курбедінов захищає кримських татар, які фігурують у справі організації "Хізб ут-Тахрір", забороненої в Росії.

25 січня у Сімферополі співробітники ФСБ доставили на допит адвоката Миколу Полозова, який займається справами кримських татар, зокрема справою заступника голови меджлісу Ахтема Чийгоза. Його звинувачують в організації масових заворушень 26 лютого 2014 року, коли біля будівлі Верховної ради Криму відбулися зіткнення між татарами і прихильниками партії "Русское единство".

Полозов написав, що його доставили на допит проти волі.

"Виходжу з готелю в центрі Сімферополя, збираюся на процес у справі Ахтема Чийгоза, як до мене підбігають кілька здорових мужиків, хапають за руки і затягують у припаркований мікроавтобус з тонованими стеклами", - писав адвокат.

У будівлі сімферопольського управління ФСБ його змусили вимкнути телефон і завели до кабінету слідчого. Адвокат повідомив, що слідчий хотів взяти свідчення "за обставинами юридичної допомоги", тоді як Федеральна палата адвокатів не рекомендує давати такі свідчення і підписувати протокол допиту.

В результаті Полозов написав на аркуші паперу: "Мовчить відповідно до статті 8 закону 63 ["адвокатська таємниця"] і пунктом 2 частини 3 статті 56 КПК РФ".

Копирайт изображения Valery Matytsin
Image caption На думку Полозова, влада хоче, щоб він відмовився від адвокатської діяльності в Криму

У цих статтях. за його словами, "міститься пряма заборона на допит адвоката за обставинами, що стали йому відомі у зв'язку з наданням юридичної допомоги".

"Я вважаю це не допитом, а викраденням. Не було такого, що набуло чинності рішення суду про допит, шестеро оперативників фактично викрали мене на вулиці", - додав юрист. Влада хоче, щоб він відмовився від адвокатської діяльності в Криму, вважає Полозов.

"В остаточному підсумку, питання ставиться руба: або я припиняю роботу в Криму, або мене тиснуть далі аж до кримінального переслідування з подальшим позбавленням статусу", - написав він.

Щодо Курбедінова також можуть порушити кримінальну справу, сказав пан Полозов після затримання кримського колеги.

"Все це відбувається на тлі абсолютного мовчання з боку Федеральної палати адвокатів і адвокатської спільноти, що, безумовно, розв'язує руки російським силовикам", - заявив адвокат.

Російська служба Бі-бі-сі надіслала запит до ФСБ із проханням про коментарі і чекає на відповідь.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему