"Стіна Трампа": на ваші питання відповідає Ентоні Зуркер

People walk on pedestrian Crossing on the Mexican side of the US-Mexico border at Tijuana. Копирайт изображения AFP

Президент США Дональд Трамп обіцяє, що будівництво стіни на кордоні між США та Мексикою "розпочнеться негайно".

Довжина цього кордону - близько 3100 км.

ВВС попросила читачів надіслати нам свої запитання на цю тему. Наш кореспондент у Вашингтоні Ентоні Зуркер відповів на деякі з них.


Чи зможуть мексиканці відвідувати Америку, а громадяни США - рідних та друзів у Мексиці?

Хоча Дональд Трамп наполягає на спорудженні стіни, під час передвиборчої кампанії він часто повторював, що в стіні будуть "великі й гарні двері".

Навряд чи можна робити впевнені висновки з усього, що казав пан Трамп до виборів, але, напевно, це означає, що сусідні народи зможуть і далі навідуватися один до одного, як туристи чи щоби погостювати у родичів.

Схоже, пан Трамп на порозі того, щоби заборонити видачу віз громадянам деяких мусульманських країн; але розмов про таку заборону для Мексики поки що не чутно. Мексиканці, які мешкають неподалік від американського кордону, сьогодні можуть отримати дозвіл на безлімітний його перетин терміном до 10 років, за умови, що вони не заїжджатимуть більш, ніж на 25 миль (40 км) вглиб території США.


Цікаво, хто постачатиме сталь та інші матеріали для стіни? Чи не Китай?

Раніше цього тижня пан Трамп підписав акт про поновлення розгляду кількох проектів трубопроводів, які планувалося побудувати в США. При цьому він видав розпорядження, щоб у будівництві використовували саме американську сталь.

Не виключено, що такі ж вимоги він спробує висунути до проекту стіни - який, за підрахунками незалежних експертів, обійдеться приблизно в 14 млрд доларів.

Потенційною перешкодою може стати те, що такі вимоги майже напевно порушать поточні зобов'язання США перед Світовою організацією торгівлі, яка забороняє дискримінувати імпортні товари, що вже пройшли митний контроль.

Копирайт изображения AFP

Після побудови стіни, чи ускладниться в'їзд до США для громадян інших країн світу, так само як і для мексиканців?

Це залежить від того, з якої ви країни.

Якщо ви мешкаєте в Іраку, Ірані, Сирії, Сомалі, Судані, Ємені, Лівії чи деяких інших країнах, схоже, для вас в'їзд до США дуже ускладниться - або взагалі унеможливиться, якщо підтвердяться чутки про повну заборону видачі віз громадянам цих країн.

Пан Трамп уже оголосив про значні інвестиції в імміграційну та митну поліцію США - зокрема, про додаткове фінансування та збільшення штату.

Напевно, це дозволить посилити прикордонний контроль та заходи безпеки на всіх пунктах в'їзду до США, що може спричинити труднощі для деяких людей, які бажають відвідати цю країну.


Чи планує президент Трамп побудувати стіну, яка б захищала США від іммігрантів з Канади? Напевно, вони теж віднімають в американців робочі місця?

Безпека на американсько-канадському кордоні явно турбує пана Трамп менше, ніж на південному кордоні його країни.

Під час промови, що відкривала його передвиборчу кампанію, пан Трамп поскаржився, що іммігранти з Мексики приносять з собою наркотики та злочинність - до канадійців він таких претензій не висував.


Копирайт изображения AFP

У Техасі стіна має пролягати приватною територією. Як пан Трамп це врегулює?

Скоріше за все, федеральний уряд скористається своїм правом на примусове позбавлення власності і викупить необхідні ділянки за справедливою (на його думку) ринковою ціною.

Саме це право дозволяє уряду купувати землю для нафтових трубопроводів, благоустрою населених пунктів та інфраструктурних проектів.

Цікаво, що це урядове право часто піддавалось суворій критиці в консервативних колах - хоча пан Трамп особисто вже захищав його в минулому.


Чи знадобляться на обслуговування та безпеку стіни бюджетні кошти, які доведеться забрати з інших проектів?

3000-кілометрова стіна сама себе не патрулюватиме й не ремонтуватиме. Відтак, очевидно, що після завершення будівництва вона потребуватиме регулярного фінансування.

Знайти кошти для цього - обов'язок Конгресу. Він може перекинути ці кошти з інших статей федерального бюджету, знайти спосіб покласти ці витрати на мексиканський уряд або (найімовірніше) фінансувати стіну за рахунок збільшення дефіциту бюджету.


Які заходи буде вжито для того, щоб унеможливити підкопи під стіною?

Побудувати стіну, під якою неможливо вирити тунель, практично нереально. Тому завдання Прикордонної служби - виявляти будь-які спроби обійти цей бар'єр знизу та припиняти їх.

Під час своєї кампанії пан Трамп казав, що США користуватимуться надземними та підземними технологіями виявлення тунелів. Утім, ці технології поки що ненадійно.

З 1990 року федеральні агенти виявили під уже побудованими відрізками стіни понад 200 тунелів, які залили бетоном.


Чи можливо взагалі здійснити це будівництво за президентський термін Трампа?

Багато що залежить від конструкції стіни та обсягу необхідних матеріалів. Однак дуже сумнівно, що за один чотирирічний президентський термін вдасться звести міцний й нездоланний бар'єр у понад 3000 км завдовжки.

Раніше США знадобилося більше від шести років, щоби побудувати лише 1100 кілометрів паркану.


Як вплине "стіна Трампа" на фермерські господарства США? Хто виконуватиме важку фізичну працю, яку раніше виконували іммігранти?

Прекрасне питання. Американські підприємці, особливо в сільськогосподарській галузі, давно покладаються на нелегальних іммігрантів як стабільне джерело дешевої робочої сили - з якого можна черпати більше чи менше, залежно від стану економіки та потреб підприємства.

Якщо це джерело перекриють, підприємці будуть змушені шукати працівників на домашньому ринку праці - і, дуже ймовірно, пропонувати вищі зарплати, щоб їх привабити. Ще один варіант, який підійде принаймні деяким, - більше автоматизувати свою діяльність.

Так чи інакше, це збільшить затрати на виробництво, що, напевно, позначиться на роздрібних цінах для американських споживачів.


Копирайт изображения Reuters

Яким чином президент Трамп збирається отримувати фінансування стіни від Мексики і що він робитиме, якщо вона відмовиться?

Наразі Пан Трамп чітко не пояснив, як саме він змусить мексиканський уряд фінансувати стіну, хоча протягом його кампанії деякі ідеї лунали - наприклад, через податок на грошові перекази до Мексики від приватних осіб у США або через підвищення прикордонних зборів.

Інші припускають, що фінанси можуть надійти від скорочення програм гуманітарної допомоги Мексиці, хоча це може негативно позначитись на безпеці кордонів - зокрема, якщо урізати програми боротьби з наркоторгівлею.

Можливо, пан Трамп спробує здобути ці кошти на перемовинах країн-членів Північноамериканської зони вільної торгівлі, які він пообіцяв відновити. Утім, президент Мексики Енріке Пенья Ньєто рішуче заявив, що Мексика не платитиме за спорудження стіни.

"Мексика не вірить у стіни, - сказав він у зверненні до свого народу, опублікованому в середу в мережі Twitter. - Мексика за стіни не платитиме".


Чи справді стіна зупинить наркоторгівлю та іншу незаконну діяльність?

Навіть міцна й показна стіна уздовж американсько-канадського кордону навряд чи суттєво покращить ситуацію з ввезенням до США наркотиків.

Згідно з "оцінкою наркозагрози", проведеною американським урядом у 2015 р., переважна частина заборонених наркотичних речовин ввозиться до США через прикордонні пропускні пункти. Наркотики сховані в якихось з 5,5 млн вантажівок, які щорічно перетинають кордон із комерційними товарами.

Схожа історія і з нелегальною міграцією. Більшість мексиканців, що перебувають у США нелегально, в'їхали сюди цілком законно, але не виїхали по закінченні терміну дії візи. Стіна б не зупинила їх, оскільки вони не перетинали кордон нелегально.


Також на цю тему

Новини на цю ж тему