Кров Майдану: кінця розслідуванню не видно

Дівчина з квітами біля фотографій загиблих Копирайт изображения EPA

18-20 лютого виповниться три роки із часу найтрагічніших подій на майдані Незалежності у Києві. Тоді під час зіткнень протестувальників і правоохоронців загинули понад 100 активістів Євромайдану та 19 працівників міліції.

Розслідування вбивств досі триває. Коли назвуть усіх винних у розстрілах - невідомо.

Генеральний прокурор України Юрій Луценко вважає, що слідство суттєво просунулася у розслідуванні справ, пов'язаних зі злочинами проти Євромайдану. Нещодавно він заявив, що судові вироки оголошено 35-ом особам, 152 - обвинувачені і перебувають у судових процесах, ще 190-м - висунуто підозри і досудове розслідування триває.

Але із 35 вироків, про які каже генпрокурор, позбавлення волі передбачає лише один. Ідеться не про безпосередніх учасників вбивств і переслідувань під час Майдану, а про одного із харківських "тітушок", який брав участь у розгоні активістів у 2014 році.

Решта 34 вироки - це вироки із умовними строками або з відстрочкою виконання покарання.

"Фактично розслідувана"?

У жовтні 2015 року колишній генеральний прокурор Віктор Шокін заявив, що справа про розстріли активістів Майдану взимку 2014 року "фактично розслідувана".

Але аналіз ходу розслідування і судових процесів, які ВВС Україна провела із відкритих джерел та з допомогою адвокатів "Небесної сотні", доводить, що між цими словами і судовими вироками - прірва.

Керівник управління спеціальних розслідувань генеральної прокуратури України Сергій Горбатюк заявляв, що загалом розслідується понад дві тисячі епізодів про злочини під час Майдану.

Деякі з них досі перебувають на етапі досудового розслідування.

Серед таких епізодів - перші вбивства на Майдані 22 січня 2014 року. Тоді загинули Сергій Нігоян та Михайло Жизневський.

Адвокати "Небесної сотні" кажуть, що саме ці вбивства у порівнянні із усіма іншими розслідувані найгірше. Підозри нікому не висунуті, прокуратура досі вивчає версії.

Сергій Горбатюк заявив наприкінці січня, що слідство схиляється до того, що хлопці все ж таки були застрелені правоохоронцями, оскільки знайдені у їхньому тілі кулі підтверджують використання зброї, що має на озброєнні тільки МВС - для зупинки транспортних засобів.

18 лютого було вбито 18 активістів Майдану, 500 - отримали поранення.

До суду направлено п'ять обвинувальних актів, у тому числі стосовно трьох командирів рот "Беркуту". Є один засуджений до п'яти років екс-беркутівець, з випробувальним терміном три роки.

У ніч з 18-19 лютого загинуло 17 осіб, понад 200 - були визнані потерпілими.

До суду передана справа екс-керівницва управління СБУ у Києві та Київській області Олександра Щоголєва, якого звинувачують у перевищенні влади - ухваленні рішення про проведення антитерористичної операції, внаслідок якої спричинені тяжкі наслідки - загибель людей. Але ця справа понад рік "ходила" між судами через процесуальні обставини.

До суду також спрямовано обвинувальний акт стосовно трьох цивільних осіб за підозрою у вчиненні ними замахів на вбивства мітингувальників.

20 лютого на вулиці Інститутській було вбито 48 людей. Вважають, що за цією справою слідство просунулося найбільше. П'ять співробітників "Беркута" вже другий рік судять у Святошинському районному суді.

Адвокати "беркутівців" кажуть, що їхні підзахисні не визнають вини за жодним пунктом обвинувачення, а деякі з них називають "фантастичними".

Загалом повідомлено про підозру 26 колишнім працівникам "Беркута", серед яких і командир спецроти та його заступник.

Але 21 колишній "беркутівець" перебуває у розшуку.

4 лютого стало відомо, що Росія відмовила Україні в екстрадиції 12-ти колишніх співробітників "Беркута", оскільки вони тепер є громадянами Росії. У тому числі і екс-командир спецроти "Беркут" Дмитро Садовник.

За усіма справами про вбивства "Небесної сотні" прокуратура висунула підозри тодішнім керівникам країни та правоохоронних органів.

Копирайт изображения AFP
Image caption Сергій Горбатюк каже, що лише деякі із тисяч допитаних правоохоронців допомагають слідству

"Не бачив, не чув, не знаю"

Зважаючи на масштаби вбивств, а також обсяги матеріалів, що їх досліджує прокуратура, навряд чи хтось вірив у те, що розслідування завершиться швидко.

Як сказав ВВС Україна один із адвокатів "Небесної сотні", тільки допити свідків у справі про розстріли 20 лютого можуть тривати у суді не менш ніж рік.

Але адвокати та прокуратура кажуть, що причина у затягуванні розслідувань - не лише через значні обсяги кримінальних справ.

Основним доказом у суді мали стати результати балістичних експертиз куль, вилучених із тіл загиблих та знайдених на місці розстрілів.

На сьогодні, як кажуть адвокати, більшість експертиз проведена. Але ще рік тому криміналісти у справі про вбивства на Майдані чекали у черзі до єдиного в Україні мікроскопа, на якому такі експертизи проводять.

Захисниця родин загиблих на Майдані Вікторія Дейнека розповідала ВВС Україна, що експертизи доводять, що кулі, вилучені з тіл загиблих і поранених на Майдані, випустили саме з табельної зброї бійців "чорної сотні".

Ще одна затримка у судовому процесі проти колишніх співробітників "Беркута" сталася після того, як у травні 2016 року суд вирішив об'єднати провадження щодо усіх п'яти "беркутівців" в одне, внаслідок чого процес, фактично, довелося починати спочатку.

Сергій Горбатюк також каже про перешкоди, що їх чинять самі правоохоронці, багато із яких були на Майдані у 2014 році на боці Віктора Януковича, а зараз продовжують служити у правоохоронних органах.

"За весь час із тисяч допитаних правоохоронців, може, до десяти осіб знайдеться, які дали свідчення, що допомагають слідству. Здебільшого: "Не бачив, не чув, не знаю", - розповідав керівник управління спецрозслідувань ГПУ наприкінці січня журналістам.

Копирайт изображения AP

Слідство та адвокати "Небесної сотні" також кажуть, що суди і далі лишаються серйозним гальмом у завершенні справ.

І Сергій Горбатюк, і захисники загиблих кажуть, що судді дуже часто не хочуть розглядати справи про вбивства активістів і беруть самовідвід.

Окрім того, використовують процесуальні підстави для перегляду підсудності справ.

Один із красномовних прикладів: обвинувальний акт щодо заступника міністра внутрішніх справ Сергія Лекаря направлено до суду в січні 2015 року. Досі суд справи не розглянув.

Екс-заступникові інкримінується ініціювання урядових постанов, якими були незаконно введені на озброєння міліції спецзасоби посиленої дії - гранати з Росії, які не пройшли необхідної в таких випадках експертизи міністерства охорони здоров'я.

"Докази" Януковича

На тлі незавершеності розслідування екс-президент Віктор Янукович намагається довести свою непричетність до розстрілів на Майдані.

Виступаючи як свідок у справі п'яти колишніх "беркутівців", він заявив, що має багато матеріалів, які свідчать про те, що активістів і правоохоронців розстрілювали із будівель, контрольованих лідерами Майдану. Віктор Янукович твердить, що знає свідків, але вони поки що уникають публічності через загрозу їхньому життю.

Екс-президент заявив про намір звернутися до міжнародних організацій та іноземних держав з вимогою провести незалежне розслідування розстрілів у лютому 2014 року, звинувативши нинішнє керівництво у неспроможності дати відповідь на питання про винних.

За усіма справами про розстріли на Майдані генпрокуратура висунула підозри екс-президенту та колишнім керівникам правоохоронних органів, але збирання доказів ще триває.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему