Чи можна забрати у Трампа Twitter?

Дональд Трамп Копирайт изображения AFP
Image caption У Дональда Трампа 19 млн фоловерів у Twitter - навряд чи він дозволить позбавити себе прямого контакту з такою величезною аудиторією

За два дні до листопадових виборів New York Times надрукувала репортаж про заключні дні передвиборчої кампанії Дональда Трампа, витриманий у похоронному настрої. Тоді майже всі поставили на Трампові хрест.

Серед іншого, газета повідомила, що помічники Трампа, нарешті, змогли відібрати у нього доступ до Twitter, яким, як висловилося видання, "він користувався із насолодою - і часто собі на шкоду - для того, щоб знищити своїх суперників".

Ця новина викликала сенсацію, оскільки було відомо, що Трамп не користується електронною поштою, але з Twitter нерозлучний і бачить в ньому свою головну зброю. Було також незрозуміло, хто здатний у нього щось відібрати.

Але New York Times впевнено повідомила, що це зробила команда, яка керувала зв'язками трампівського штабу з пресою, і у такий спосіб "позбавила його клапану для випуску агресії, який раніше не піддавався фільтрації".

"Зрозуміло, - відзначала газета, - кілька днів гарної поведінки не можуть пом'якшити 16 місяців навіженства, і його помічники визнають, що їхні спроби виправити курс можуть виявитися марними".

Звістка про те, що у Трампа забрали його улюблений мікроблог, не пройшла повз тодішнього президента США Барака Обаму, який зауважив на предвибрчном мітингу Гілларі Клінтон у Флориді:

"Як можна зрозуміти, його штаб відібрав у нього Twitter. Останні пару днів вони були так мало впевнені в його здатності до самоконтролю, що вони сказали: "Ми просто заберемо у вас Twitter. Якщо хтось не може впоратися з Twitter, він не може впоратися і з ядерною кнопкою!"

Помічники Трампа негайно почали заперечувати повідомлення New York Times.

"Ніхто не може відібрати у нього аккаунт! - заявив один з них, колишній москвич Борис Епштейн, який емігрував до США 1993 року. - Він сам собі господар".

Як писала за день до виборів газета USA Today, у трампівського оточення постійно запитували, чому вони не позбавлять Трампа цього виходу в світ.

"Я б не змогла відібрати Twitter у дорослої людини", - заявила в листопаді голова передвиборчого штабу Трампа Келліенн Конвей.

8 листопада Трамп випередив Клінтон за кількістю голосів в колегії виборників, а 20 січня оселився у Білому домі. Перемога зміцнила його віру в Twitter, що дозволяє йому звертатися до мільйонів людей, оминувши пресу, яка в масі своїй налаштована до нього вороже.

Опитування, результати якого були оголошені минулого тижня, показали, що якщо Трампу вірять 49% американців, то пресі - 39%.

Маючи близько 19 млн фоловерів, Трамп сам собі гігантське ЗМІ.

Наскільки захищений Twitter Трампа?

Як писав 5 січня Джозеф Бернстайн на сайті телеканалу CNBC, "найвпливовішою публікацією в світі є на сьогоднішній день аккаунт Дональда Трампа в Twitter. За останні 6 тижнів він змінював біржові котирування, проводив тіньову зовнішню політику й змістив центр уваги світової преси. Лише сьогодні він опустив курс акцій "Тойоти".

"Він також приголомшливо незахищений", - обмовився автор. Фахівці занепокоєні цією обставиною, оскільки хакер, який хоча б на мить опанує трампівський аккаунт, зможе поширити на весь світ твіт від імені президента США, здатний змінити біржову кон'юнктуру або спричинити міжнародну кризу.

2013 року зі зламаного Twitter-аккаунта агентства АР надіслали фейк про вибух в Білому домі, внаслідок чого курс Доу-Джонса впав на півтори сотні пунктів.

За останній рік були зламані акаунти Національної футбольної ліги США, Марка Цукерберга, Кіта Річардса з Rolling Stones, міністра закордонних справ Бельгії та багатьох інших відомих осіб.

Деякі злами не потребували ресурсів державного масштабу і були під силу підлітку з Саудівської Аравії.

Не можна сказати, що трампівський аккаунт не зламували раніше. Жартівник, який дістався до нього 2013 року, почав розсилати від його імені тексти пісень виконавця хіп-хопу Ліл Вейна.

Білий дім це не коментує, але люди, які відповідали за акаунти Клінтон і Обами в соцмережах, кажуть, що у Twitter немає якихось особливих засобів захисту для політичних діячів. У нього одна для всіх двухфакторна перевірка ідентичності.

Теоретично, Трамп тепер повинен твітити зі свого офіційного аккаунту @Potus, забезпеченого спеціальним захистом, за який відповідає його агентство Білого дому з комунікацій.

Однак, за даними ЗМІ, Трамп досі розсилає частину твітів не з офіційної президентської адреси, а зі свого старого "Андроїда", який, як вважали, він змінив в січні на виданий йому спеціальний айфон, обладнаний посиленим захистом.

Washington Post не полінувалася вивчити це питання і в четвер повідомила результати своїх досліджень. Серед іншого, газета зазначила, що Трамп заступився з офіційної адреси @Potus за свою старшу доньку Іванку, модні товари якої зняв з продажу популярний універмаг Nordstrom. Газета також відзначила, що Трампу цього робити не слід було.

Видання встановило, що Трамп твітить з офіційної адреси в робочий час, який закінчується у нього о 18:30, і потім переходить на свій "Андроїд". За словами Washington Post, в робочі години його твіти мають менше "трампіанського" стилю, ніж у вільний час, коли президент, мабуть, більш розкутий.

Наостанок газета не виключає, що до середини року і Трамп, нарешті, набуде тверезих, традиційно президентських рис і "залишить свій "Андроїд" та свої трампіанські твіти".

Копирайт изображения AP
Image caption Експерти занепокоєні незахищеністю аккаунта Трампа, адже твіти від його імени можуть сильно вплинути на біржові індекси

Незрозуміло, втім, навіщо Трампу відмовлятися від ресурсів, які так добре йому досі служили, особливо від Twitter. Його критики це розуміють.

Наприкінці грудня знаменитий телевізійний диктор Ден Разер розмістив у Facebook заклик відібрати Twitter у Трампа.

Як написав Разер, "чи може хто-небудь, до кого дослухається Дональд Трамп, заради Бога, відібрати у нього телефон і сказати йому, що його чекають тепер великі справи, які потребують зв'язку з реальністю? Тренажера для президентів немає. З простого громадянина ви перетворюєтеся на найвпливовішу людину на планеті. І це не жарт!"

Відібрати у Трампа мікроблог ніхто не в змозі, хоча силовики рано чи пізно змусять його всерйоз захиститися від хакерів і відкласти вбік вірний "Андроїд".

З іншого боку, у самого Twitter може з'явитися бажання ізолювати Трампа за порушення правил користування мікроблогом.

"Правила Twitter стосуються всіх його акаунтів", - сухо заявив його представник, коли його запитали: а як щодо Трампа?

Хтось із антипатиків Трампа може купити і просто закрити Twitter, хоча він оцінюється в 15 млрд доларів і не усім по кишені. Можливо, він по кишені самому Трампу. Відразу у нього таких грошей не буде, але він міг би купити Twitter в розстрочку і тоді взагалі з ним ніколи не розлучатися.

З іншого боку, в світі чимало людей багатших за Трампа, і хтось із них може захотіти позбутися його потоку твітів.

Тоді Трамп може облаштуватися на Facebook.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему