Друга річниця Широкиного: за що воювали під Маріуполем?

  • В'ячеслав Шрамович
  • BBC Україна
Широкине
Підпис до фото,

Два роки тому полк "Азов" разом з іншими підрозділами АТО відвоював невелике курортне село Широкине за 20 км від Маріуполя. Яке значення мала та операція - в огляді від ВВС Україна

Два роки тому сили АТО швидкою атакою з Маріуполя зайняли Широкине та кілька інших населених пунктів на півдні Донецької області.

Зараз можна зустріти різні оцінки того наступу, його ефективності, злагодженості та результатів.

Утім, факт залишається фактом - внаслідок тих подій лінія фронту відсунулася на кілька кілометрів на схід від стратегічно важливого Маріуполя.

ВВС Україна пригадує ті події.

Перед наступом

Наступ сил АТО у районі Маріуполя почався 10 лютого 2015 року.

Тоді тривали бої за Дебальцеве та район Донецького аеропорту (сепаратисти хоч і захопили вже новий термінал, однак намагалися розширити плацдарм).

Підпис до фото,

Наслідки обстрілу Маріуполя з "Градів"

А за два тижні до цього з "Градів" був обстріляний Маріуполь, внаслідок чого загинула 31 людина, ще 117 були поранені.

У Мінську до переговорів щодо Донбасу готувалися лідери України, Росії, Німеччини та Франції (так званий "Мінськ-2" буде підписаний зранку 12 січня).

Напрямки атаки

Наступ вівся по трьох напрямках: на Широкине, Комінтернове (пізніше це село перейменують на Пікузи) та Павлопіль.

Підпис до фото,

Наступ вівся по трьох головних напрямках (схема з книги "Широкинська операція")

Головною наступальною силою був полк Нацгвардії "Азов". Разом з ним діяли інші спецпідрозділи МВС: "Східний корпус", "Берда", "Сокіл", "Скіф", а також 18-ий полк оперативного призначення нацгвардійців і один з підрозділів ВДВ (79 бригада).

Як відзначають у "Азові", операцією прагнули відволікти сили супротивника від Дебальцевого та відсунути лінію фронту від Маріуполя.

У книзі "Широкинська операція" командир полку "Азов" Ігор Михайленко, позивний "Черкас", зазначає: "Рішення про розгортання наступальної операції було прийняте після аналізу всього, що відбувалося по всій лінії фронту. Дебальцевський котел, обстріл Маріуполя - це все спонукало нас до дій".

Засновник "Азова" Андрій Білецький додає, що перед наступом "азовці" домовлялися з керівництвом АТО про підтримку артилерією і танками, однак у перший день так її і не отримали.

Водночас на офіційний запит ВВС Україна штаб Антитерористичної операції відповів: артилерійська підтримка наступу велася від самого його початку, а танки ЗСУ вступили тут у бій 14 лютого.

Тим не менше, 10 лютого українські сили змогли увійти у Павлопіль, Комінтернове та Широкине, а також зав'язався бій у Саханці (саме тут перебувало потужне угруповання сепаратистів, яке, за даними штабу АТО, обстріляло Маріуполь).

Зрештою, до 11 лютого бійці "Азова" закріпилися у Широкиному та Лебединському, а з Павлополя, Комінтернового і Саханки довелося відійти.

Висоти над Широкиним

Підпис до фото,

Бійці "Азова" у Широкиному

У наступні дні сили "ДНР" намагалися відбити втрачені позиції і підтягнули бронетехніку, у Широкиному йшли вуличні бої.

Водночас сили АТО закріпилися на західному краю села, на висотах, з яких можна було тримати під вогневим контролем значну частину населеного пункту.

Вважається, що наступальна операція у Широкиному завершилася 15 лютого, після чого бої там стали позиційними (сторони обладнали лінії оборони, з яких намагалися вести бойові дії), хоча й не набагато менш інтенсивними.

У штабі АТО відзначають, що внаслідок тих боїв українська армія змогла "зайняти панівні висоти і покращити своє тактичне положення і систему оборони міста Маріуполь".

Там додають, що сили АТО вийшли на лінію розмежування, відповідно до перших Мінських угод.

Підпис до фото,

Внаслідок боїв село "Широкине" було майже зруйноване, цивільних там не залишилося

У самопроголошеній "ДНР" же наполягають, що українська армія порушила домовленості і зайняла "нейтральну територію".

Комінтернове та Саханка залишилися під контролем сепаратистів, а Павлопіль сили АТО остаточно взяли під свій контроль у грудні 2015 року.

За час лютневих боїв 2015 року у районі Широкиного, за даними "Азова", загинуло близько двох десятків українських бійців і у рази більше сепаратистів. У "ДНР" традиційно наводять протилежні цифри.

Підпис до фото,

Один з загиблих "азовців" - боєць з позивним "Козак"

Цивільного населення у Широкиному немає.

Значення операції

Підпис до фото,

Обидві сторони конфлікту на Донбасі продовжують звинувачувати одна одну в обстрілах населених пунктів на півдні Донецької області

Наступ біля Широкиного відсунув лінію фронту від Маріуполя на кілька кілометрів східніше (від самого міста до Широкиного менше 20 км).

Головним здобутоком сил АТО тут називається контроль за висотами на заході Широкиного.

"Поки ці висоти знаходяться під контролем України, можна з упевненістю стверджувати - Маріуполь знаходиться у безпеці", - підводить підсумок операції Андрій Білецький.

Утім, з такою точкою зору погоджуються не всі.

Підпис до фото,

"Азов" та "Донбас" на позиціях у Широкиному замінили морські піхотинці

Серж Марко, військовий оглядач та волонтер, який багато спілкується з морпіхами, що служать у Широкиному, відзначає: повністю небезпека обстрілів для Маріуполя не зникла.

За його словами, сепаратисти все ще можуть "дістати" до маріупольських околиць з "Градів", не кажучи вже про більш потужні "Смерчі".

Серж Марко додає, що більш важливим було б відвоювання Саханки.

Якщо бойовики відійдуть з Саханки, то їхня лінія оборони "посиплеться" аж до Новоазовська, відзначає військовий оглядач.

"Зараз бої, які там тривають, потроху просуваються до Саханки - до того укріпрайону, який потрібно було брати ще у 2015 році", - наголошує Серж Марко.

"Все ж, "Азов" - це підрозділ Нацгвардії МВС. Вони були слабо координовані, як для загальновійськової операції - де треба закопуватися, створювати сектори, взводно-опорні пункти і лінію оборони, наступати по основному і відволікаючим напрямам. І це все з бронетехнікою", - вважає військовий оглядач.

Підпис до фото,

"Азову" не вистачило сил для загальновійськової операції, яка б дозволила взяти під контроль більше населених пунктів у районі Маріуполя, вважає військовий оглядач Серж Марко

За останні два роки маріупольський напрям став "рекордсменом" за кількістю обстрілів, які тут фіксуються.

Серж Марко пояснює це тим, що після Широкинської операції у цьому районі дуже зменшилася "сіра зона" - нейтральна полоса між протиборчими сторонами.

"Бойовики перебувають у постійній напрузі, що ось зараз звідкись прорвуться три БМП, залетять на ВОП (Взводний опорний пункт. - Ред.) і там усіх розстріляють й заберуть якусь позицію. Тому постійно працює їхня артилерія - турбуючим вогнем чи вогнем для придушення. Просто, щоб не давати підняти голову", - розповідає військовий оглядач.

Підпис до фото,

Колишній медик з "Азова" Марко Мельник вважає, що Широкинська операція мала більше символічне значення, ніж тактичне чи стратегічне

Водночас екс-медик з "Азова" Марко Мельник у коментарі для ВВС Україна відзначає - відвоювання Широкиного має більше символічне значення.

"Широкине є колосально важливим у тому плані, що це прецедент… Ми показали, що добровольці, високомотивовані люди, можуть здійснювати успішні організовані операції, результатами яких є реальне відвоювання наших земель", - впевнений Марко Мельник.

"По результату операція була більш ніж успішна. Попри те, що злагодженість іноді була дуже поганою. Тим не менше удача, азарт і бажання дали своє", - додає "азовець".