Майдан у кіно: що й де дивитись

Архівне фото: вулиця Інститутська в Києві, березень 2014 року. Копирайт изображения Getty Images
Image caption Архівне фото: вулиця Інститутська в Києві, березень 2014 року.

У дні річниці Революції Гідності українські глядачі зможуть побачити щонайменше два нові документальні фільми, які розповідають про події 2013-2014 років.

Ці стрічки приєднаються до когорти хронікальних фільмів, що зафіксували Майдан. Деякі з цих стрічок доступні для вільного перегляду в мережі.

"Небо падає"

Вавилон13

"Небо падає. Три місяці з життя Устима Голоднюка" - таку стрічку анонсує Вавилон13, кінооб'єднання, що з'явилось під час Майдану.

Устим Голоднюк - "активіст у блакитній касці миротворця" - загинув під час розстрілів на Інститутській.

Копирайт изображения babylon13
Image caption Анонс фільму на сторіці Вавилон13 у Facebook.

"Це - не традиційний телевізійний портрет, - каже один із авторів фільму, режисер Володимир Тихий, - Устим Голоднюк присутній у цій історії як живий персонаж".

Фільм розповідає як про три місяці протестних подій, так і про "наймолодше та найромантичніше" покоління Майдану.

Фільм покажуть на Першому національному 19 лютого. А після прем'єри стрічку планують викласти на Youtube-каналі Вавилон13.

На цій же сторінці доступний попередній документальний фільм Володимира Тихого про Майдан, "Бранці", в якому він спpобував зазирнути по інший бік барикад - у шеренги силовиків.

"Переломний момент"

Режисери Марк Харріс та Олесь Санін

Американсько-український документальний фільм "Переломний момент: Війна за демократію в Україні" охоплює час Майдану, анексії Криму та конфлікту на Донбасі. Хронологічно фільм тягнеться аж до Дня незалежності 2016 року.

Image caption Стрічку "Переломний момент" презентували напередоні у Києві

Режисер Олесь Санін - автор фільмів "Мамай" та "Поводир" - під час презентації стрічки у Києві наголосив на тому, як важливо зберегти хроніки Майдану.

"Ця пам'ять мусить залишитись. Бо дуже багато кадрів - самих розстрілів, які були викладені в Youtube, які ми всі бачили - їх фізично, самого носія (кадрів. - Ред.), вже не існує…", - сказав пан Санін на прес-конференції у Києві.

У цій стрічці події, що відбувались в Україні, коментують колишній прем'єр-міністр Арсеній Яценюк, канадська міністр Христя Фріланд, депутат Мустафа Найєм, письменник Андрій Курков (автор книги "Щоденники Майдану". - Ред.), американські історики і письменники Енн Еплбаум та Тімоті Снайдер, екс-посол США в Україні Стівен Пайфер та інші.

Про свій шлях - від участі в антиурядових протестах до боротьби на Сході - розповідають лікар Всеволод Стеблюк, подружжя добровольців Янченко, рабин Натан Хазин, а також боєць ДУК Андрій "Богема" і депутат Тетяна Чорновол.

Режисер Харріс, нагороджений Оскарами за свої попередні документальні роботи, каже, що у цьому фільмі автори хотіли представити "трагічні та буремні події" для закордонного глядача. Переговори щодо поширення фільму за кордоном тривають, і продюсери сподіваються показати стрічку на американському телебаченні.

Українські глядачі зможуть побачити "Переломний момент" найближчими днями на телеканалах 1+1, "Україна" та "Еспресо". В українських кінотеатрах цей фільм не виходитиме.

Відкритий доступ

Режисерка Катерина Горностай днями також виклала у відкритий доступ свій фільм "Скрізь Майдан".

Ця робота, як вона написала у Facebook, "не зовсім про Майдан (хоча його там багато), а скоріше про тривожне відчуття, яке не відпускало, де б ти не був, про моїх близьких людей, про життя в тилу".

Також документальні стрічки про Майдан доступні на порталі DOCU/SPACE, який започаткував фестиваль документального кіно Докудейс. Серед них - збірник фільмів різних молодих українських режисерів "Євромайдан. Чорновий монтаж".

Також на цю тему

Новини на цю ж тему