Визнання "паспортів республік": про що сигналізує Путін?

  • Світлана Дорош
  • ВВС Україна
Прихильники ЛНР із прапорами СРСР і Росії

Автор фото, UNIAN

Українська влада вважає визнання Кремлем документів самопроголошених "ДНР-ЛНР" доказом російської окупації Донбасу. У Москві твердять, що не порушили ані міжнародного права, ані жодного пункту Мінських угод.

Поява указу президента Володимира Путіна про визнання документів, виданих на територіях "окремих районів Донецької і Луганської областей", спричинила дискусію, чому керівник Росії пішов на такий крок і якими можуть бути його наслідки.

Указ і право

У Кремлі переконують, що указ пана Путіна має гуманітарну мету і є тимчасовим, ухваленим "з метою захисту прав і свобод людини".

Він встановлює, що на території РФ визнаються дійсними документи, що посвідчують особу, документи про освіту, свідоцтва про народження, смерть, реєстрацію транспортних засобів, реєстраційні знаки машин, видані громадянам України і особам без громадянства органами "республік". В указі їх назвали "органами чи організаціями, що фактично діють на територіях зазначених районів".

"Підкопатися з точки зору міжнародного права до указу неможливо, документ виписаний бездоганно. Всюди по тексту ідеться про громадян України, самопроголошені республіки не згадуються, натомість ідеться про Луганську і Донецьку області", - каже у коментарі ВВС Україна керівник фонду "Українська політика" Кость Бондаренко.

Однак юристи нагадують, що будь-який паспорт є не лише документом, що засвідчує особу, але й встановлює громадянство, приналежність людини до певної країни. І що у такому разі Росія визнала не лише "паспорт "ДНР-ЛНР", але й тих, хто їх видає, а також громадянство осіб, які такий "паспорт" мають.

"Росія вкотре доводить, що не поважає український державний суверенітет, порушує принципи територіальної цілісності України", - сказала юрист-міжнародник Ольга Поєдинок в інтерв'ю "Громадському радіо".

"Росія - єдина країна у світі, яка ці папірці визнала, тим самим визнаючи свій фактичний контроль на території Донбасу", - вважає учасниця Мінської контактної групи з врегулювання кризи на Донбасі Ірина Геращенко.

Підпис до фото,

"Паспорти" самопроголошеної "ЛНР" почали видавати у 2015 році, "ДНР" - 2016-му

(Не)приховані цілі

Однак юридичний аналіз указу губиться на тлі політичних оцінок рішення Володимира Путіна, а також можливих його наслідків.

Експерти шукають відповіді на питання: чому указ з'явився саме тоді, коли у Мюнхені на безпековій конференції, куди Володимир Путін не поїхав, обговорювали шляхи подолання кризи на Донбасі? І чому майже одразу ж після того, як президент США Дональд Трамп зробив не надто приємні для Москви висновки щодо Криму і Донбасу?

Ірина Геращенко вважає, що метою Володимира Путіна є замороження конфлікту і підштовхування України і світу до виконання політичного блоку Мінських угод, без пріорітетності безпекового і гуманітарного. Тобто необхідності провести вибори на території "ДНР-ЛНР".

Російська газета "Ведомости" у редакційному коментарі написала, що підписаний Володимиром Путіним указ - "ефективний крок", покликаний натиснути на Київ і країни Заходу.

"Визнання паспортів робить багато галасу малими засобами", - пише газета.

Політолог Кость Бондаренко вважає, що метою Володимира Путіна є показати, що саме Україна не виконує Мінські домовленості, тому Росія у гуманітарній площині бере на себе певні зобов'язання.

"Головне - показати, що Київ не виконує зобов'язань у соціальній сфері жителям окупованої території тією ж мірою, як і неокупованої. Фактично, можна говорити, що ідеться про посилення Росією своїх позицій, у тому числі і у Мінському процесі. Треба також брати до уваги, що Росія суттєво скоротила видатки на спонсорування "ДНР-ЛНР", фактично вже не організовує гуманітарні вантажі, але тепер демонструє, що не забула, що допомагає, чим може", - сказав Кость Бондаренко у коментарі ВВС Україна.

Автор фото, AP

Підпис до фото,

Танк "ДНР" з прапором Росії

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

Віктор Зам'ятін із Центру Разумкова вважає, що Володимир Путін також намагається продемонструвати світу, що Україна як держава не спроможна контролювати ситуацію на Донбасі.

Двоюрідний брат вбитого опозиційного політика Бориса Нємцова, Ігор Ейдман вважає, що Володимир Путін визнав документи "ДНР-ЛНР", щоб підтримати "бойовий дух" жителів "республік".

"Нещодавно мій знайомий журналіст був у Донецьку у відрядженні. За його враженням, місцеві жителі починають розуміти, що залишилися біля розбитого корита. Багато хто сподівався, що Путін прийде і зробить Донбас російським регіоном з високим рівнем життя. Але людей, котрі проковтнули цей гачок, поводили на волосіні і кинули у війну і розвал", - зазначає Ігор Ейдман у Facebook.

За такої ситуації, вважає він, російська влада мала продемонструвати, що не відмовилася від "тих, кого приручила".

Російський опозиціонер і лідер партії "Західний вибір" Костянтин Боровой вважає, що указ президента РФ - спроба вплинути на переговорний процес у Мінську.

"Мета, як і раніше, - впихнути цих бандитів в Україну, зберігши вплив на них, відкрито підгодовуючи і натравлюючи на Україну. Але для цього треба впихнути "ЛНР" і "ДНР" разом із найманцями, у яких ніколи не було громадянства України. Тепер з'явилася лазівка для переговорів про визнання злочинців-бойовиків повноправними учасниками процесу", - написав він на своїй сторінці у Facebook.

Сигнали і наслідки

Експерти зазначають, що формально указ про документи "ДНР-ЛНР" не означає визнання самопроголошених "республік". Але це може бути першим кроком у цьому напрямку. Вони нагадують, що указу Володимира Путіна передували запровадження російського рубля як грошової одиниці "ДНР-ЛНР", а також тісний зв'язок ватажків "республік" із Росією.

Російське видання "Ведомости" у редакційній статті заяви про те, що Володимир Путін зробив крок до визнання "республік", ставить під сумнів. Аргумент видання - це був би хрест на можливих домовленостях зі США, які не зняті з порядку денного.

Експерт Центру Разумкова Віктор Зам'ятін каже про кілька важливих сигналів, що їх надсилає президент Росії Україні і Заходу.

"Для України сигнали є однозначними. По-перше, Путін не має наміру йти з Донбасу. По-друге, він зробить усе можливе і неможливе, щоб впливати на ситуацію і щоб його вплив у врегулюванні кризи на сході України був вирішальним", - сказав він у коментарі ВВС Україна.

"Інші сигнали - для світу. Путін демонструє, що є політичним гравцем рівня Дональда Трампа. І що домовлятися треба виключно з ним", - додає Віктор Зам'ятін.

Тим часом і керівники України, і представники ОБСЄ назвали короткострокові наслідки рішення Володимира Путіна - зрив мінського процесу. Утім, дехто із аналітиків бачить у цьому і позитив: можливо, це стане поштовхом до того, що на місці мінського формату переговорів з'явиться новий і ефективніший.