Віталій Чуркін, Радбез ООН і "Російський самовар"

Як заявило пожежне управління Нью-Йорка, у понеділок на номер 911 подзвонили і повідомили, що у російському представництві при ООН на 67-й вулиці Мангеттена у людини стався серцевий напад.
Пожежники прибули на місце події через дві хвилини - їхня частина знаходиться через дорогу.
Ще раніше за них до місії прибігли поліцейські із 19-го відділку, який також знаходиться на протилежній стороні 67-ї вулиці. Поліцейські намагалися зробити людині серцево-легеневу реанімацію.
"Швидка" прибула через дві хвилини після пожежників і доправила пацієнта у Пресвітеріанську лікарню при Колумбійському університеті, де він помер, не приходячи до тями.
Новина про те, що помер посол Росії при ООН Віталій Чуркін, швидко розлетілась російським Мангеттеном, де багато хто знав його, хоч у більшості випадків і поверхово, і перестрівав у легендарному ресторані "Російський самовар" на 52-й вулиці.
За словами власника ресторану Романа Каплана, пан Чуркін бував там регулярно, хоч і не так часто як Сергій Лавров, який, живучи в Нью-Йорку, іноді ходив у "Самовар" ледь не щоп'ятниці.
"Обмінялись шпигачками"
Я бачив там Чуркіна кілька разів із політологом Андраніком Міграняном і періодично спілкувався з ним в оточенні російських колег, яких він явно сприймав як свою групу підтримки.
На процесі Віктора Бута мені зустрілася його донька Анастасія Чуркіна, яка тоді працювала у американському корпункті RT.
У березні 2014 року "Московский комсомолец" повідомив, що Чуркін і журналістка CNN Крістін Аманпур "обмінялися шпильками" через Анастасію.
За словами "МК", Аманпур заявила на CNN, що Чуркін відмовився давати їй інтерв'ю, злякавшись "відповідати на незручні запитання". Вона також нагадала, що Анастасія знімала у США репортажі про діяльність батька і ставила гострі запитання про Україну представниці держдепартаменту США Джен Псакі.
"Мовляв, яка ж тут журналістська об'єктивність за таких родинних зв'язків", - тлумачив "МК" підтекст заяви Аманпур.
Чуркін відповів американці відкритим листом, яке розмістили на сайті RT. У ньому він вступився за доньку й нагадав, що Аманпур, між іншим, заміжня за колишнім прес-секретарем Держдепартаменту.
"Майстерний дипломат"
Уперше Чуркін прославився у США у 1986 році, коли працював другим секретарем посольства СРСР у Вашингтоні.
Він став першим в історії радянським дипломатом, що виступив у такій ролі в одному з комітетів палати представників.
Його тодішній керівник Анатолій Добринін відрядив 34-річного дипломата давати свідчення у конгресі щодо катастрофи у Чорнобилі, зупинивши свій вибір на Чуркіні, тому що той знав англійську мову найкраще за всіх у посольстві.
Чуркін був у минулому перекладачем й іноді не міг приховати невдоволення роботою оонівських синхроністів, які не встигали за його скоромовкою, згадує New York Times.
У середині 1990-х він з'являвся на американських телеекранах регулярно, представляючи Росію часів перебудови.
Від 2005 року він був незмінним представником Росії при ООН, під кінець ставши найстарішим за стажем делегатом у Радбезі, де він часто вступав у суперечки зі своїми американськими колегами. Після його смерті вони, тим не менш, відгукувалися про нього тепло.
Повідомлення про смерть Чуркіна опублікували сотні американських видань.
"Новина про смерть Чуркіна потрясла дипкорпус, - пише New York Times. - Він вважався майстерним дипломатом, що набив руку на використанні правил і протоколу ООН в інтересах своєї країни, у тому числі права вето в Радбезі. Він шість разів застосовував його для того, щоб блокувати резолюції, які передбачали покарання сирійського уряду, вірного союзника Москви. Він протиставляв будь-якій західній критиці поведінки Росії у сирійському конфлікті нападки на роль Заходу у Ємені й інших місцях".
"Він був вірним сином своєї країни", - згадує ресторатор Каплан, що часто розмовляв із покійним.