Що новий радник Трампа з безпеки думає про Росію

  • Сергій Козловський
  • Російська служба Бі-бі-сі
Президент Трамп і Герберт Макмастер

Автор фото, AFP

Підпис до фото,

Президент Трамп сказав, що Герберт Макмастер - людина "величезного таланту і досвіду"

Новим радником Трампа з національної безпеки став генерал Герберт Макмастер. Його знають як вдумливого стратега і противника скорочення оборонних витрат.

Пан Макмастер займається російською тематикою. Він вважає, що Росія має загарбницькі цілі і намагається зруйнувати порядок, який є у Європі після холодної війни.

У військових колах пана Макмастер має бездоганну репутацію, яку заслужив під час воєн в Афганістані та Іраку.

Новий радник Трампа відомий тим, що завжди має свою думку і не боїться її висловлювати. Прихильники діяча вважають, що через це йому двічі затримували присвоєння звання бригадного генерала.

Автор фото, Reuters

Підпис до фото,

Український військовий говорить із російськими у Бельбеку на авіабазі 22 березня 2014

Пан Макмастер також відомий як харизматичний інтелектуал і стратег, який розробляє військову доктрину США.

У своїх виступах і есе він часто розповідає про те, як бачить війни майбутнього і як американська влада повинна до них готуватися. Зараз генерал очолює Центр інтеграції бойових можливостей армії США (ARCIC).

Світ входить у період ризику для американської й міжнародної безпеки, заявив він, виступаючи в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень у травні 2016 року.

На його думку, витрати на оборону в США не можна скорочувати, бо потенційні противники нарощують військові бюджети.

У виступі пан Макмастер говорив про загрози, які, на його думку, є з боку Росії, Китаю, Північної Кореї, Ірану та джихадистів.

Російська загроза

Він вважає, що сьогодні у світі відбуваються зрушення в геополітиці, які вперше за останні 70 років збільшили ризик великої військової кризи.

За його словами, про це йдеться в книжці "The Unquiet Frontier" Якуба Григеля й Весса Мітчелла. У ній автори описують "ревізіоністські Росію й Китай, яких оточують слабкі держави, які зараз стають місцями боїв".

Автор фото, AFP

Підпис до фото,

Дії Росії в Криму і в Україні мають на меті змінити політичний та економічний порядок, вважає пан Макмастер

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

Ревізіоністські держави прагнуть не лише до гегемонії у своїх регіонах, вони хочуть встановити новий світовий порядок, писав пан Макмастер у статті для Wall Street Journal.

Генерал базує свою тезу про геополітичний зсув на есе історика Маргарет Макміллан, у якому вона проводить аналогії між 1914 і 2014 роками.

У роботі є думка про те, що "геополітика повернулася", і період після холодної війни закінчився, зазначив пан Макмастер.

Заключним етапом періоду після холодної війни стало вторгнення Росії в Україну й анексія Криму, вважає пан Макмастер. Він вважає, що це не нові спроби російської агресії.

"Можна згадати DDoS-атаки на балтійські держави у 2007 році і, звісно, вторгнення в Грузію у 2008 році", - зазначив новий радник пана Трампа.

Він також вважає, що розуміти модель поведінки ворога не так важливо, як передбачити зміну в поведінці і вжити своєчасних заходів для усунення цих загроз, і знову навів приклад із Росією.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Російські солдати на своєму танку в Південній Осетії, у місті Цхінвалі 11 серпня 2008 року

За його словами, уже в 2009 році Росія змінила свою геополітичну поведінку і випробовує на міцність безпеку на периферії американського впливу. Стратегічною відповіддю США стало прискорене скорочення контингенту в Європі.

У результаті США "прокинулися", коли Росія вторглася до України й анексувала Крим, і їй це минулося, сказав пан Макмастер. Ба більше, Москва намагається представити реакцію США і їхніх союзників на ці події як ескалацію насильства, додав він.

У такій ситуації необхідно застосовувати підхід стримування, переконуючи ворога, що його цілей не можна досягнути розумними втратами, вважає він. Тобто конфлікти необхідно попереджати, а не погрожувати покаранням, коли вони вже почалися.

На думку пана Макмастера, тут не працює традиційний підхід "віддаленого балансування" (offshore balancing), коли "велика держава" сприяє встановленню дружнього режиму в певній країні і йде, повертаючись лише в разі великого конфлікту дружньої держави із сусідами.

Пан Макмастер каже, що Росія зараз використовує ретельно розроблену стратегію, і американські військові її вивчають.

У цю стратегію входить, зокрема, використання кадрових військових для прикриття учасників нетрадиційних бойових дій, а також запуск конспірологічних теорій для дезорієнтації американських союзників, додав він.

"Ці зусилля, як на мене, спрямовані не на оборону, а на загарбницькі цілі, щоби зруйнувати політичний і економічний порядок, що склався після холодної війни в Європі, і замінити цей порядок на щось, що більше відповідає інтересам Росії", - сказав пан Макмастер.

"Війна нового покоління"

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Російські танки Т-90 і артилерія вразили нового радника Трампа

Генерал зазвичай говорить взагалі про загрози, які стоять перед США, але Росія тут, судячи з усього, посідає особливе місце.

У травні 2016 року пан Макмастер розповів про результати польового дослідження, яке провели в Україні, під назвою "Російська війна нового покоління". Він назвав його "нашим" (імовірно, замовником роботи є ARCIC).

На те, що пан Макмастер багато займається темою протидії Росії, вказує інформація журналу Politico. У квітні 2016 року видання із посиланням на неназвані джерела повідомило, що генерал керує урядовою комісією, яка розробляє заходи протидії російській загрозі.

Доповідь про "Російську війну нового покоління" підготував військовий експерт, голова фонду Potomac Філіп Карбер, її частина є в інтернеті. У рамках цього дослідження він 14 разів їздив до України, аби оцінити ситуацію на фронті.

"Втретє за 100 років хмари насуваються на Східну Європу. Знову велика держава спонсорує атаки проти суверенної держави, а також погрожує і проводить військові акції проти американських союзників", - йдеться в першому абзаці дослідження

Результати дослідження показують, що Росія володіє чудовими бойовими машинами й артилерією, а також використовує безпілотники для наведення вогню, каже пан Макмастер.

У доповіді розповідають, як проти українців успішно застосовують методи електронної війни. Американських експертів також вразили боєприпаси об'ємного вибуху і танки Т-90.

Роботу пана Макмастера і його підлеглих розглядають як найбільш істотне переосмислення майбутнього американської армії, сказав минулого квітня генерал Веслі Кларк, верховний головнокомандувач силами НАТО в 1997-2000 роках.

За словами пана Кларка, проблемним питанням, про які говорить пан Макмастер, не приділяли уваги майже 25 років.

Якщо влада США прислухається до закликів нового радника, Америці доведеться витрачати на оборону набагато більше.