Блокувати чи торгувати: проект про "окуповані території"

Мітинг на підтримку блокади "ДНР-ЛНР"

Автор фото, AFP

Підпис до фото,

Автори проекту про окуповану територію вважають, що у суспільстві назрів запит на те, аби дати визначення подіям на сході Україна

На тлі блокади на Донбасі і надзвичайних заходів в енергетиці поновилися і суперечки щодо статусу неконтрольованих урядом територій, а також можливості торгівлі із ними.

Депутати, які підтримують блокаду, вважають, що врегулювати ситуацію може законопроект "Про тимчасово окуповану територію України".

"Окуповані території"

За словами Єгора Соболєва, депутата від "Самопомочі", який підтримує учасників блокади, крім "заборони торгівлі з окупованими територіями, цей закон визнає головне: юридично називає окуповані території окупованими, ставить із голови на ноги ситуацію на третій рік війни, яка є по факту, але яка відсутня в українському законодавстві".

Ухвалити законопроект також вимагають і учасники блокади та акцій проти торгівлі з "ДНР-ЛНР", що відбулися останніми днями у Києві.

Проект подали до парламенту ще у вересні минулого року. Він пройшов розгляд у комітетах і розданий депутатам для ознайомлення.

Його також включили у порядок денний нинішньої сесії Верховної Ради, який депутати схвалили 21 лютого.

Авторами законопроекту є група депутатів на чолі із віце-спікером, депутатом від "Самопомочі" Оксаною Сироїд.

Що пропонується?

Як йдеться у тексті законопроекту, він має засвідчити "факт збройної агресії - застосування РФ збройної сили проти України".

У документі подається визначення, що є тимчасово окупованою територією України, зокрема - Крим та окремі райони Донецької та Луганської областей, повітряний простір над ними, а також територіальні води довкола цих територій. При цьому автори пропонують "на строк тимчасової окупації до межі тимчасово окупованої території застосовувати режим державного і митного кордону України".

Законопроект передбачає заборону перетину цієї межі для:

  • повітряних цивільних суден,
  • залізничного транспорту,
  • морських та річкових суден,
  • вантажних авто.

Крім того, заборонено надавати послуги з перевезення пасажирів через лінію розмежування і постачати на цю територію енергоресурси та воду.

Стаття 17 законопроекту прямо забороняє "здійснювати поставки товарів (робіт, послуг) за всіма митними режимами з тимчасово окупованої території", крім особистих речей громадян.

Заборонено також і транзит товарів окупованою територією.

Автори законопроекту пропонують дозволити ввозити на ту територію лише гуманітарну допомогу, харчі та особисті речі громадян.

Війна, конфлікт чи АТО?

Як йдеться у пояснювальній записці до законопроекту, те, що нині юридично немає "порядку визначення межі тимчасово окупованої території, режиму її перетину особами та порядку перевезення через неї товарів", призвело до корупції на контрольних пунктах в'їзду-виїзду.

Крім того, автори вважають, що ухвалення закону "Про створення вільної економічної зони "Крим" спрощує "державі-окупанту завдання з утримання своєї окупаційної адміністрації".

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

Восени 2015 року активісти намагалися привернути увагу до торгівлі з Кримом, який Україна вважає анексованим Росією

Вони нагадують, що невизначеність породжує хвилю невдоволення у суспільстві, і згадують про спроби активістів заблокувати торгівлю і анексованим Росією Кримом.

Водночас у Головному науково-експертному управлінні вважають, що питання, про які йдеться у новому законопроекті, вже частково врегульовані чинними законами - "Про забезпечення прав і свобод громадян і правовий режим на тимчасово окупованій території України" та про ВЕЗ "Крим".

Крім того, в Управлінні звертають увагу, що ситуація в Криму і на Донбасі має суттєві розбіжності, а відтак, врегульовувати її доведеться по-різному.

Якщо Крим Росія вважає однією зі своїх федеральних територій, то неконтрольовані Києвом території Донецької та Луганської областей Росія визнає територією України.

А у законодавстві самої України "відсутні положення щодо визначення дій, які там відбуваються, як збройного конфлікту".

Натомість чинне законодавство оперує терміном "антитерористична операція".

В Управлінні радять депутатам за результатами розгляду законопроекту у першому читанні відправити його на доопрацювання.

Депутати, які ініціюють розгляд, кажуть, що його можуть підтримати представники фракцій "Батьківщини", "Самопомочі", "Народного фронту" та позафракційні. Проте, навіть якщо законопроект підтримають усі депутати із названих фракцій та груп, їх голосів не вистачить для ухвалення.

Але сам його розгляд може засвідчити зміни у настроях щодо того, що саме відбувається на територіях, які Київ називає непідконтрольними.