Євробачення-2017: як готуються різні країни

  • Наталка Матюхіна, Геннадій Кот
  • Служба моніторингу BBC
Євробачення 2017

Автор фото, Reuters

25 лютого Україна дізнається, хто представлятиме її на пісенному конкурсі Євробачення - 2017. Цього ж дня своїх посланців на найбільший музичний конкурс Європи оберуть Молдова, Латвія і Данія.

Євробачення в Києві буде одним із найбільших за кількістю учасників. Своїх представників до столиці України відправлять 43 країни.

Стільки держав брали участь в Євробаченні лише у 2008 і 2011 роках.

Половина з них посланців вже обрали, інші досі вирішують. Тож як готуються різні країни, далекі й близькі, до головного пісенного свята Європи? Які цікавинки чекають на мільйони фанів Євробачення цьогоріч?

Велика Британія: великі сподівання

Перемігши у національному відбірковому шоу ВВС "Євробачення: Вирішувати вам", 25-річна співачка Люсі Джонс взяла на свої плечі неабияку відповідальність - відновити реноме країни на теренах європопу.

Останні 20 років Велика Британія виступає на Євробаченні не надто вдало.

За останні сім років Об'єднане Королівство жодного разу не увійшло до першої десятки фіналістів конкурсу, плентаючись десь у кінці списку. А у 2003 році жодна країна-учасник не дала представникам Альбіону жодного балу - повний нуль.

Автор фото, PA

Підпис до фото,

Британія покладає великі сподівання на Люсі Джонс

Не допомагала навіть важка артилерія - імена, знані у світі поп-музики, як от зірка 80-х Бонні Тайлер чи поп-легенда Енгельберт Гампердінк. Обоє дотягли у фіналі лише до 19-го місця.

І це результати країни, яка дала людству принаймні два десятки мегазірок, які визначали розвиток світової рок- і поп-музики!

Країни, що колись мала репутацію одного з найуспішніших учасників Євробачення: адже Велика Британія вигравала конкурс п'ять разів - у 1967, 1969, 1976, 1981 і 1997 роках.

Тож численні фанати Євробачення у Великій Британії покладають на Люсі Джонс великі сподівання. Вони очікують, що в Києві прониклива балада "Я ніколи тебе не покину" допоможе уродженці Уельса пробитися до трійки лідерів.

Білорусь: уперше рідною мовою

Вперше за всю історію на сцені Євробачення прозвучить пісня білоруською мовою.

Всі попередні спроби Білорусі підкорити Європу виступами англійською приносили лише розчарування. Та цього року переможцем національного відбору став молодий фольк-дует Naviband із композицією "Гістория Майга жицця".

"Те, що NaviBand представлятиме нашу країну на Євробаченні - дуже добре. Красиві, позитивні юнак і дівчина відмінно представлятимуть Білорусь, - вважає білоруський рок-музикант Олександр Помідоров. - Чому з року в рік білоруси намагаються співати кострубатою англійською?"

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

Багато хто здивувався перемозі дуету ще й тому, що Ксенія і Артем беруть активну участь у культурно-лінгвістичному проект "Мова наново", який пропагує білоруську мову і явно асоціюється з тими, кого президент країни Олександр Лукашенко зневажливо називає "свядомимі".

Втім, навіть його риторика значно змінилася після анексії Криму, і ЗМІ вже давно помітили "м'яку білорусизацію", яку проводить уряд.

Сам же пан Лукашенко не раз виявляв щирий інтерес до конкурсу і конкретних виконавців.

У 2012 році він особисто "відновив справедливість", скасувавши рішення журі відправити на конкурс поп-співачку Олену Ланську замість гурту Litesound.

Коли ж у 2013 році Ланська таки поїхала на Євробачення і отримала нуль очок від Росії, Лукашенко звинуватив організаторів конкурсу в "фальсифікації".

А тим часом Naviband цілком може розраховувати на високу оцінку українських глядачів. Група вже завоювала не одне українське серце, проникливо виконавши в Києві пісню Джамали "1944" білоруською мовою.

Австралія: чи посміхнеться удача знову?

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

У 2016 році Дамі Ім принесла Австралії друге місце на "Євробаченні"

Свого учасника у Євробаченні-2017 ця далека країна оголосить 7 березня. Компанії SBS, яка представляє Австралію на пісенному конкурсі, повідомила, що презентація і пісні, і виконавця відбудеться у Мальбурні, а де саме - тримає у секреті.

Цікаво, що попри величезну відстань між Європою і Австралією, Євробачення там є шалено популярним. У повному обсязі фінал конкурсу транслюється на далекому континенті з 1983 року.

Та лише в 2015-му керівництво Євромовної Спілки (ЄМС) запросило країну взяти участь у конкурсі "заради експерименту". Він виявився доволі вдалим - співак Гай Себастьян посів п'яте місце.

У 2016-му році Австралії надіслали запрошення знову.

Затамувавши подих, мільйони фанів Євробачення спостерігали за тим, як у Стокгольмі удача спочатку посміхнулася співачці Дамі Ім, а потім розвернулася в бік українки Джамали.

Здається, почесне друге місце ще більше розпалило бажання австралійців отримати кришталевий мікрофон переможця Євробачення. Чи вдасться - дізнаємося в травні.

Росія: без політики

Затято тримає інтригу Росія. Поки керівництво Першого каналу вирішує, хто краще представить країну на Євробаченні-2017, у ЗМІ ширяться різноманітні чутки і пропозиції щодо можливих кандидатів.

З огляду на перемогу, яка вислизнула з рук учасника минулорічного Євробачення Сергія Лазарєва, проблемою переймався навіть віце-прем'єр Дмитро Рогозін.

Він запропонував відрядити до Києва "угруповання Ленінград", яке "хоча й не переможе, але всіх пошле, куди треба". Між тим сам Лазарєв чутки про спробу №2 на Євробаченні-2017 спростував.

А от музичний критик Артур Гаспарян, який, до речі, передрік перемогу Джамали в Стокгольмі, сподівається, що керівництво Першого каналу прийме виважене рішення.

"Це той випадок, коли неминуче Соломонове рішення повинно стати і мудрим, і гідним, і розумним, але водночас абсолютно креативним з творчої та художньої точок зору, оскільки, попри всі "політичні мотиви" і турбулентності, "Євробачення" залишається яскравим міжнародним святом з 200-мільйонною телеаудиторією, що дарує не тільки музичні відкриття і враження, але в ідеалі об'єднує, а не розділяє людей", - написав він у статті для "Московского Комсомольца".

Ізраїль: "Зірка, що сходить"

Ця близькосхідна країна обрала свого представника у переддень Дня Святого Валентина. Ним став співак Імрі Зів.

У 2015 і 2016 роках він уже брав участь в Євробаченні як ... беквокаліст. Напевне, саме цей досвід допоміг виконавцю перемогти у загальнонаціональному відбірковому телешоу "Наступна зірка Євробачення", яке ще називають "Зірка, що сходить".

Імрі Зів є сороковим представником Ізраїлю на пісенному конкурсі.

Вперше ця країна взяла участь у Євробаченні у 1973 році і відтоді вигравала на ньому тричі - в 1978, 1979 і 1998 роках.

Останню перемогу Ізраїлю приніс хіт "Діва" у виконанні співачки-транссексуала Дани Інтернешнл.

Підпис до фото,

Дана Інтернешнл принесла перемогу Ізраїлю у 1998 році

У 2011 році вона зробила другу спробу позмагатися на Євробаченні з піснею "Дін-Дон", але повторити успіх їй не судилося.