Гонтарева на чолі НБУ: очищення чи банкопад?

Валерія Гонтарева Копирайт изображения UNIAN
Image caption Розмови про можливе звільнення Валерії Гонтаревої точаться майже весь час після її призначення на посаду голови НБУ у червні 2014 року

У понеділок голова Національного банку України Валерія Гонтарева офіційно оголосила про свою відставку.

До цього часу в ЗМІ циркулювали лише чутки про ймовірний відхід очільниці Нацбанку. Утім, прес-служба НБУ таку інформацію щоразу спростовувала.

"Я вважаю, що моя місія виконана, а реформи зроблені. Уперше в історії України відставка голови НБУ не є політичним рішенням", - заявила Гонтарева і додала, що Нацбанк розпочав очищення банківської системи від "банків-мийок".

Очільниця Національного банку наголосила, що змін у складі правління та політиці НБУ не передбачається.

Також пані Гонтарева сподівається, що її наступником стане "політично незалежна фігура".

Однак заява про відставку не означає, що пані Гонтарева зможе піти одразу. Рішення про відставку голови НБУ схвалює президент України, а затверджує Верховна Рада. Очікується, що пані Гонтарева зможе залишити свою посаду місяць по тому, як написала заяву, тобто 10 травня.

Раніше ЗМІ, обговорюючи чутки про можливу відставку голови НБУ, писали про те, що бажання Валерії Гонтаревої нарешті "почули" на Банковій. А затримка, мовляв, пов'язана із пошуком кандидатури нового очільника Нацбанку.

"Очищення" чи "банкопад"?

Копирайт изображения UNIAN
Image caption За час перебування на посаді голови НБУ Валерія Гонтарева користувалася незмінною підтримкою президента Петра Порошенка

За майже три роки перебування Валерії Гонтаревої на посаді голови НБУ можливість її відставки обговорювали кілька разів. І кожного разу "чутки" про це виявлялися "дещо перебільшеними", хоча критика лунала і від депутатів парламенту, і від "людей з вулиці" під час акцій протесту "ошуканих вкладників".

У жовтні минулого року під час щорічної зустрічі директорів МВФ у Вашингтоні позафракційний депутат Сергій Тарута пропонував учасникам зустрічі ознайомитися з брошурою під назвою "Гонтарева. Загроза нацоінальній безпеці України", яку в НБУ назвали "збіркою неправдивої, провокаційної, викривленої інформації та голослівних звинувачень".

Загроза економіці: Гонтарева чи спроби її усунути?

Водночас, наприкінці минулого року деякі експерти заявляли, що з націоналізацією "Приватбанку" було завершено масштабну програму оздоровлення української банківської системи, яку провадив Нацбанк саме під керівництвом пані Гонтаревої.

Екс-правління Приватбанку звинувачує у проблемах Гонтарєву

За час, коли вона очолювала НБУ, з ринку "пішли" понад 80 банків. Якщо у січні 2014 року в Україні працювали 180 банків, то на 1 лютого 2017 року їхня кількість скоротилася до 93. Критики цієї політики назвали цей процес "банкопадом". Проте у самому НБУ цей процес називають "великим банківським очищенням".

Протест "вкладників": чи винен "банкопад"?

Закиди і спростування

Копирайт изображения UNIAN
Image caption За те, щоби Валерія Гонтарева очолила НБУ, проголосували 349 депутатів. Проте далі відносини пані Гонтаревої із парламентарями були досить складними

Попри те, що у червні 2014 року за призначення Валерії Гонтаревої на посаду проголосувала рекордна кількість депутатів - 349, у голови НБУ не склалися відносини із парламентарями.

Кому довірили НБУ. Досьє

Голова НБУ має складну історію відносин із депутатами. Її виступи неодноразово зривали у парламенті, блокуючи трибуну, чи, як це зробив лідер Радикальної партії Олег Ляшко, закидаючи її доларами.

Практично кожного разу під час присутності голови НБУ у парламенті, від депутатів лунали питання щодо її сприяння російським банкам та діяльності групи "Інвестиційний капітал України" (ICU), де до призначення головою НБУ пані Гонтарева очолювала Раду директорів.

На закиди про "російські зв'язки", сама Валерія Гонтарева заявляла, що в Україні працюють не російські банки, а "українські банки із російським капіталом". У січні 2017 року пані Гонтарева повідомила, що їхня частка на українському ринку зменшилася з 15% до 8,8%. У НБУ також інформують, що "протягом трьох років вклади населення в них (банках із російським капіталом. - Ред.) зменшилися майже вдвічі у гривні, та майже в чотири рази - в іноземній валюті".

Восени 2016 року, коли було оприлюднено електронні декларації вищих посадовців, серед яких була і декларація голови НБУ, оглядачі звернули увагу на те, що Валерія Гонтарева, яка неодноразово закликала українців не купувати долари і нести гривні у банки, має 1,831 млн доларів на рахунку у "Державному експортно-імпортному банку України". І лише 61,9 тис. грн на рахунку в "Ощадбанку".

Проте сама пані Гонтарева заявила, що валютні кошти - це, передусім, те, що вона отримала у доларах від продажу свого пакету акцій у ICU.

Курсові рекорди

Копирайт изображения UNIAN
Image caption "Долар по 8" залишився спогадом трирічної давнини

На час керування НБУ Валерією Гонтаревою припав і час стрімкої девальвації гривні.

Курс гривні б'є "антирекорди" в очікуванні миру і грошей МВФ

На початку жовтня 2014 року після прес-конференції, на якій голова НБУ переконувала журналістів у тому, що будь-хто може вільно купити валюту в рамках обмежень, запроваджених Нацбанком, сама Валерія Гонтарева не змогла придбати 200 доларів у найближчому відділенні банку. За збігом обставин, найближчим до місця проведення прес-конференції - було відділення російського Сбєрбанку.

У лютому 2015 року Національний банк відмовився від політики фіксованого курсу, яка діяла від запровадження гривні, і перейшов до формування плаваючого курсу, який визначається на міжбанківському валютному ринку.

26 лютого 2015 року курс гривні сягнув історичного мінімуму - понад 30 грн. за долар. Це утричі перевищувало курс на кінець лютого у 2014 році. Проте згодом гривня дещо зміцнилася.

Хто, як не вона?

Копирайт изображения UNIAN

Виглядає що санація банківської системи і стабілізація курсу гривні дають змогу потенційному наступнику голови НБУ почати роботу "з чистої сторінки". Наприклад, це було після того, як попередній міністр фінансів Наталія Яресько завершила процес реструктуризації зовнішнього боргу України і стабілізувала державні фінанси.

Серед можливих наступників пані Гонтаревої на посаді голови НБУ ЗМІ називають і колишнього президента Віктора Ющенка, і екс-прем'єра Арсенія Яценюка та екс-віце-прем'єра Сергія Тігіпка, які вже очолювали Нацбанк, і навіть колишнього голову НБУ Володимира Стельмаха. Згадують також і кілька кандидатур із депутатського корпусу.

Також на цю тему